Co dalej z uznaniem śląskiego za język regionalny? Projekt jest w Sejmie. Na najbliższym posiedzeniu ponownie pochylą się nad nim posłowie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Projekt zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej w styczniu obecnego roku.
Projekt zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej w styczniu obecnego roku. arc.
Od 24 do 26 kwietnia będzie odbywało się kolejne - już 10. w tej kadencji posiedzenie Sejmu. W jego trakcie posłowie będą procedować różnego rodzaju projekty. Wśród nich znalazł się też projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, który zakłada uznanie języka śląskiego za język regionalny. Będzie to już kolejny raz, kiedy temat języka śląskiego będzie poruszany w Sejmie. Poprzednio skierowano go do dalszych prac w komisjach.

Co dalej z uznaniem śląskiego za język regionalny? Znów pochylą się nad nim posłowie

Nie wiadomo, jaki będzie jej finał - choć biorąc pod uwagę podział głosów w Sejmie można spodziewać się, że będzie on korzystny - ale na pewno jest on coraz bliżej. Chodzi o sprawę języka śląskiego, a dokładnie uznania go za język regionalny. Projekt zmieniający ustawę dotyczącą mniejszości narodowych i etnicznych, który miałby uregulować tę kwestię będzie ponownie rozpatrywany w Sejmie.

Zasiadający przy Wiejskiej posłowie, pochylą się nad nim w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu. Rozpocznie się ono 24 kwietnia i potrwa przez trzy dni - do 26 kwietnia. Ustawa dotycząca języka śląskiego ma trafić na obrady już pierwszego dnia posiedzenia.

Szczegóły dotyczące prac nad nowelizacją ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i wpisanie do nich języka śląskiego jako regionalnego nie są dokładnie znane. Wiadomo, że ma to być kontynuacja prac posłów.

Sejm nad ustawą dotyczącą języka śląskiego pracował już w marcu

Te rozpoczęły się bowiem już ponad miesiąc temu, w marcu, podczas ówczesnego posiedzenia Sejmu w dniach 20-21 marca. Wtedy też rozgorzała między parlamentarzystami dyskusja dotycząca śląskiego i tego, czy jest on językiem czy nie. Zdania, iż śląski to nie język byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, którzy wnioskowali nawet o odrzucenie projektu związanego z nim w pierwszym czytaniu.

Ostatecznie odrzucony został wniosek posłów PiS i Konfederacji. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowało 252 posłów. Za było 179, a 1 postanowił się wstrzymać. Wobec takiego wyniku projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach. W trakcie nadchodzącego posiedzenia w Sejmie istnieje prawdopodobieństwo, że prowadzone dotąd prace zostaną sprawozdane.

- Porządek dzienny może być uzupełniony o: Sprawozdanie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw - brzmi zamieszczony na oficjalnej stronie internetowej Sejmu planowany porządek obrad 10. posiedzenia izby niższej parlamentu, z dopiskiem, że sprawozdawczynią będzie posłanka Monika Rosa.

Projekt dotyczący języka śląskiego trafił do Sejmu na początku roku

Przypomnijmy, że projekt dotyczący języka śląskiego i uznania go za język regionalny do Sejmu trafił na początku obecnego roku. Złożyli go posłowie wybrani z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Podjęli oni tym samym kolejną próbę dotyczącą uznania śląskiego za język regionalny.

Wszystkie dotychczasowe kończyły się niepowodzeniem. Identyczny los spotykał także próby uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. W sumie jednych i drugich prób jak dotąd doliczono się osiem.

Gdyby tym razem udało się doprowadzić do uznania śląskiego za język regionalny otworzyłoby to nowe możliwości jego nauczania i oficjalnego używania w przestrzeni publicznej. W szkołach mogłyby odbywać się dobrowolne zajęcia śląskiego. Z kolei w miejscowościach, w których używanie śląskiego zadeklarowałoby ponad 20-proc. wszystkich mieszkańców, mogłyby pojawić się dwujęzyczne tabliczki z ich nazwami. Obok polskich zawisłyby również te w języku śląskim.

Uznanie śląskiego za język regionalny to jedna z obietnic nowego rządu

Język śląski i kwestia uznania go za język regionalny po raz ostatni została podniesiona w ubiegłym roku. Podczas wizyty na Śląsku, Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, będącej jeszcze wówczas partią opozycyjną zapowiedział podjęcie starań o prawne uregulowanie tego tematu.

- To będzie język regionalny, nie tylko dlatego, że używacie tego języka i że go chcecie, ale też na poziomie ustawowym. Zrobimy to - zapowiedział Donald Tusk będąc w Radzionkowie, składając "deklarację radzionkowską". - Dokończymy to, co ludzie stąd zaczynali na razie bez powodzenia czyli uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego - deklarował obecny premier.

Uznanie śląskiego za język regionalny znalazło się też wśród stu konkretów, które Koalicja Obywatelska obiecała zrealizować w ciągu pierwszych stu dni po objęciu przez nią rządów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska