Zorza polarna nad województwem opolskim! Niesamowite zdjęcia naszych Czytelników

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Nadesłała Agnieszka Krzyształowicz.
Nadesłała Agnieszka Krzyształowicz.
Zorza polarna nad województwem opolskim! Zjawisko było widoczne na niebie z różną intensywnością w nocy z piątku na sobotę. Mamy zdjęcia naszych internautów, którym udało się ją upolować.

Opolanie, nasi Czytelnicy, gremialnie odpowiedzieli na nasz facebookowy apel i zamieścili na profilu Nowej Trybuny Opolskiej sporo zdjęć zorzy polarnej, które udało się im zrobić w nocy z piątku na sobotę. Są wśród nich fotografie m.in. z Opola, Kędzierzyna-Koźla, Prudnika, Paczkowa, Olesna, Domaradzkiej Kuźni. Jaryszowa, Łosiowa, Dobrzenia Wielkiego i wielu innych miejscowości województwa opolskiego.

Chcecie zobaczyć wspaniałe zdjęcia tego niesamowitego zjawiska? Zapraszamy do naszej galerii.

Zorza polarna. Skąd się bierze?

Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. To efekt silnych rozbłysków na Słońcu, czyli wyrzutów plazmy w przestrzeń kosmiczną. Gdy docierają one do naszej planety, nagle i silnie zmienia się za ich sprawą ziemskie pole magnetyczne. To z kolei powoduje, że na niebie obserwować możemy wspaniałe barwne widowisko czyli zorze polarne. Warto wiedzieć, że świecenie zorzowe tworzy ponad 270 linii emisyjnych, głównie tlenu i azotu.

Zorza polarna. Kolory

Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne.

- Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych - czytamy w Wikipedii.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą[2]. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej

Zorza polarna. Występowanie

Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska