Gaz zamiast węgla

Rafał Baran
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla być może będą mogli korzystać z tańszej niż do tej pory energii cieplnej.

Ma to umożliwić uchwała przyjęta przez radnych miejskich. Wynika z niej, że miasto będzie zaopatrywało się w ciepło z dwóch źródeł, a nie jak dotąd z jednego. Monopolistą w tej branży
były dotychczas Zakłady Azotowe "Kędzierzyn". Teraz miałby dołączyć drugi dostawca - Elektrownia "Blachownia". Wykorzysta ona nadwyżki taniego gazu odpadowego, który płynie z Zakładów Koksowniczych w Zdzieszowicach. Odpowiednio przerobiony mógłby być wykorzystany do ogrzewania kędzierzyńsko-kozielskich osiedli.

- Ciepło wytwarzane z tego gazu statystycznemu Kowalskiemu przyniesie obniżkę kosztów ogrzewania - uważa Marek Plebankiewicz, prezes firmy Energoekspert z Katowic, która przygotowała specjalną analizę na ten temat. - Jeśli teraz za ogrzanie 50-metrowego mieszkania lokator płaci 1300 złotych, to przy energii od nowego dostawcy te opłaty mogą obniżyć się do około 1000 złotych - przekonuje.

Jednak zanim tańsze ciepło popłynie do kędzierzyńsko-kozielskich mieszkań, konieczne jest wykonanie kilku ważnych inwestycji.
- Po pierwsze trzeba wybudować rurociąg, którym gaz dotrze z Elektrowni "Blachownia" do kotłowni przy ulicy Bema. Po drugie sama kotłownia musi zostać przystosowana do opalania takim paliwem - wylicza Wiesław Fąfara, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla. - Te prace jednak wykona Południowy Koncern Energetyczny na własny koszt i własnymi siłami - dodaje.
Wyliczona przez przedstawicieli firmy Energoekspert cena za ciepło uwzględnia już nakłady poniesione na te inwestycje. Wybudowanie rurociągu będzie kosztowało około 3 milionów złotych, a przebudowa kotłowni nawet 1,5 miliona.
- Warto jednak ponieść te nakłady - przekonuje Marek Plebankiewicz.

Do tej pory gaz ten był spalany w tzw. odpustnicach Zakładów Koksowniczych, czyli po prostu wypuszczany do środowiska. Teraz może posłużyć do ogrzewania wszystkich mieszkań na osiedlu Pogorzelec.
- Dodatkowo miasto uniezależni się od jednego dostawcy ciepła - dodaje prezydent Fąfara.
W przypadku awarii kotłowni w Zakładach Azotowych "Kędzierzyn" możliwe będzie przełączenie całej instalacji i ogrzewanie innych dzielnic miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska