1 i 3 maja sklepy są nieczynne. Kiedy jeszcze odetchną pracownicy?

Edyta Hanszke
Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w święta w Polsce stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Fot.scx.hu
Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w święta w Polsce stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Fot.scx.hu
Centra handlowe, hiper- i supermarkety oraz sklepy zatrudniające pracowników są dziś oraz w czwartek nieczynne. Ale zakupy mimo tego, możemy zrobić w małych sklepikach.

W nich bowiem bez ograniczeń mogą sprzedawać właściciele lub osoby zatrudnione przez nich na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Ustawowy zakaz pracy w handlu w święta nie obejmuje restauracji i innych zakładów gastronomicznych, hoteli i aptek. Czynne będą także stacje benzynowe.

Jak to się stało, że duże sklepy w święta są nieczynne? 26 paźdniernika 2007 weszła w życie nowelizacja ustawy zakazująca pracy w placówkach handlowych.

Zobacz: Grupowe zakupy są w modzie

Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 30 tys. złotych. Zakaz dotyczy jedynie osób mających status pracownika (zatrudnionych na umowę o pracę, z powołania, z mianowania lub z wyboru).

Nie dotyczy właścicieli placówek handlowych i osób pracujących na podstawie umów cywilnych. Nowelizacja dopuszcza pracę w niektórych placówkach użyteczności publicznej takich jak np. apteki, placówki kulturalne i oświatowe.

Pozostałe dni w 2012 roku, kiedy sklepy będą nieczynne:

  • 27 maja (niedziela) Zielone Świątki,Zesłanie Ducha Świętego
  • 7 czerwca (czwartek) Boże Ciało
  • 15 sierpnia (środa) Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (czwartek) Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (niedziela) Święto Odzyskania Niepodległości
  • 25 grudnia (wtorek) Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (środa) Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia

Zobacz: Zagraniczne marki w Polsce

W niektórych krajach zakaz handlu obowiazuje w święta i niedzielę. Stosują go m.in. Niemcy, Austria, Szwajcaria. Jest tam nazywany jest Sonntagsruhe i jest częścią ogólniejszej grupy przepisów zwanych Ladenschlussgesetz (w wolnym tłumaczeniu "prawem zamykania sklepów"; czasem nazywa się je Ladenöffnungsgesetz – "prawem otwierania sklepów").

Od tej reguły stosowane są wyjątki, pozwalające np. na sprzedaż określonych grup towarów (np. nabiał i pieczywo, słodycze, paliwa), w określonych miejscach (np. miejsca imprez masowych, piekarnie, stacje benzynowe) lub w określony sposób (np. sprzedaż z automatów).

Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w święta w Polsce stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które inspektor pracy może ukarać pracodawcę karą grzywny w wysokości od 1 do 2 tys. zł, a w przypadku powtórnego popełnienia wykroczenia w ciągu dwóch lat - do 5 tys. zł.

Może również skierować wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego, który ma prawo ukarać winnego popełnienia wykroczenia grzywną do 30 tysięcy złotych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska