1 liga koszykarzy. Pogoń Prudnik i AZS Politechnika Opolska wygrały w tej samej kolejce, tego samego dnia

AZS PO i Pogoń Prudnik wygrały swoje mecze.
AZS PO i Pogoń Prudnik wygrały swoje mecze. Oliwer Kubus
Wreszcie! Stało się! Zarówno koszykarze Pogoni Prudnik, jak i AZS-u Politechniki Opolskiej wygrali swoje mecze w tej samej kolejce.

Taka sytuacja ma miejsce w tym sezonie po raz drugi. Wcześniej udało się to w kolejce numer 2, a dokładniej 5 października. Tym razem jednak obie nasze ekipy grały u siebie, a prudniczanie rozbili Księżaka Łowicz 110:83, a akademicy nie dali szans Nysie Kłodzko 89:65.

W tym pierwszym przypadku miejscowych do triumfu poprowadził Grzegorz Mordzak. Niezwykle doświadczony koszykarzy, który w styczniu skończy 43 lata, pokazał znowu, że jest jak wino: „im starszy tym lepszy”. Rozgrywający zdobył bowiem 33 punkty, a przy tym przez niespełna pół godziny swojego występu trafił aż 11 z 14 rzutów z gry, w tym 6/7 z dystansu!

Nie on jeden zaprezentował się z bardzo dobrej strony, a łącznie aż sześciu prudniczan osiągnęło przynajmniej dwucyfrową liczbę punktów. Double-doble popisali się choćby Marcin Salamonik i Adrian Mroczek-Truskowski, który rzucili odpowiednio 20 i 14 „oczek”, a ten pierwszy dołożył 10 asyst, a ten drugi tyleż zbiórek. W obu tych statystykach (po siedem) wykazał się z kolei Marc-Oscar Sanny.

Mimo wysokiej wygranej prudniczanie długo łatwo nie mieli. Pierwsza połowa była bowiem bardzo wyrównana, a inauguracyjną kwartę goście nawet wygrali. Zresztą prowadzili oni nawet na 33 sekundy przed przerwą (49:50), ale dwa wolne wykorzystał Marcin Sroka, a po chwili z półdystansu trafił Mroczek-Truskowski.

Przełomowa była trzecia kwarta, a szczególnie jej początek. Celne rzutu zza linii 6.75m Mordzaka oraz byłego zawodnika Księżaka Salamonika spowodowały, iż miejscowi okres niespełna 170 sekund wygrali aż 10:2. To ich tak napędziło, że byli nie do zatrzymania, a przed ostatnią częścią gry prowadzili aż 84:64 po akcji „2+1” Wojciecha Pisarczyka.

W ostatniej kwarcie podopieczni Tomasza Michalak już w pełni kontrolowali wydarzenia na parkiecie i ostatecznie zwyciężyli przewagą 27 punktów, a ostatnie rzucił młody Patryk Kociuga.

Warto odnotować, iż najskuteczniejszym zawodnikiem u rywali był Piotr Robak, który zdobył 27 „oczek”.

Pogoń Prudnik - Księżak Łowicz 110:83 (25:26, 28:24, 31:14, 26:19)
Pogoń:
Mordzak 33, Salamonik 20, Sanny 15, Mroczek-Truskowski 14, Pisarczyk 13, Sroka 11, Kociuga 2, Nowakowski 2, M. Garwol, Jankowski, Suliński.

Niemniej efektowną wygraną zanotowali także opolanie. Oni świetnie zaprezentowali się szczególnie w defensywie, choć też aż pięciu z nich zdobyło przynajmniej po 10 punktów, a najwięcej - niemalże już chyba tradycyjnie - Adam Kaczmarzyk. Niewiele mniej, a przy tym mocno wspierał go - choćby na tablicach (osiem zbiórek) - niedawno pozyskany z Kutna Tomasz Krzywdziński.

To ten zawodnik świetnie wszedł w mecz, a i potem kiedy było trzeba potrafił dodać coś ekstra. Niemniej to spotkanie również długo było emocjonujące. Ba! W tym wypadku jego losy tak naprawdę rozstrzygnęły się w ostatniej odsłonie.

Wcześniej bowiem każda kwarta kończyła się podobnym rezultatem. O ile team z Kłodzka za każdym razem zdobywał po 16 „oczek”, o tyle u opolan oscylowało to wokół liczby 20. Gospodarze mocno dali się we znaki rywalom na przełomie drugiej i trzeciej partii, ale tak naprawdę wszystko co najważniejsze działo się w dopiero w finałowej kwarcie.

Szybko „za trzy” trafili Maciej Leszczyński i Patryk Wilk co pozwoliło ich ekipie odskoczyć na 66:52. Potem z kolei zaczęła się seria udanych wejść pod kosz rywala, co im z kolei wybiło z głowy marzenia o nawiązaniu jeszcze walki.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Nysa Kłodzko 89:65 (20:16, 20:16, 19:16, 30:17)