W Opolu działają 92 organizacje pożytku publicznego, które mogą otrzymać wsparcie z 1 procenta podatku przekazywanego przez mieszkańców. - Apelujemy o to, by je wspierać, ponieważ ich aktywność ubogaca miasto - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Arkadiusz Wiśniewski zauważa, że podatki od opolan i tak wędrują do Warszawy.

- Za pośrednictwem 1 procenta część z tych pieniędzy może wrócić do Opola. W ten sposób można wspomóc tych, którzy na co dzień dbają o to, by rozwijało się społeczeństwo obywatelskie w mieście - mówi.

ZOBACZ TAKŻE: 1 procent podatku 2019 w PIT za 2018 roku. Jak rozliczyć po zmianach?

Aleksandra Zwarycz, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego informuje, że jednostka będzie prowadzić kampanię informacyjną w tej sprawie.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego decyduje się tylko 60 proc. osób. Z jednej strony chcemy dotrzeć do tych, którzy do tej pory nie robili, a z drugiej strony polecić tym, co już przekazują 1 proc. podatku, aby wybierali podmioty z Opola - zapowiada.

Aleksandra Zwarycz informuje, że w Opolu działają 92 organizacje, które mogą otrzymać pieniądze z 1 procenta. - One działają w sferze kultury, sportu, zdrowia, pomocy społecznej, ekologii czy ochrony zwierząt. Każdy coś dla siebie znajdzie - mówi.

Promocji opolskich organizacji służyć ma konkurs „Niepozorny 1 procent”. Jego finałem będzie impreza plenerowa zaplanowana na 13 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: Jak rozliczyć PIT za 2018 rok. Instrukcja krok po kroku

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ. Rząd wstrzymuje zmiany w prawie