1 procent podatku. Wspierajmy opolskie organizacje pożytku publicznego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Archiwum ps
Przekazując część podatku społecznikom z Opola czy regionu, mamy pewność, że pieniądze trafią do naszych mieszkańców.

91 organizacji pozarządowych zarejestrowanych w Opolu jest w tym roku uprawnionych do skorzystania z odpisu podatku. Miasto właśnie prowadzi kampanię promocyjną wspierania tych organizacji podczas trwającej akcji składania PIT-ów.

Do końca lutego pracodawcy i zleceniodawcy mieli obowiązek przekazania pracownikom i zleceniobiorcom zeznań podatkowych za ubiegły rok. Czas na złożenie rozliczeń do urzędów skarbowych i odpisanie podatku mamy do końca kwietnia. Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego tłumaczy, że skorzystają z tego mieszkańcy, bo organizacje muszą przeznaczyć te pieniądze na cele statutowe.

- Wspierają one osoby chore, niepełnosprawne, uzależnione, działają w obszarze kultury, edukacji, sportu i na rzecz zwierząt - wylicza naczelnik.

Ona sama przekazuje co roku 1 proc. na rzecz innej organizacji. - Część stowarzyszeń uważa, że nie warto zabiegać o 1 procent, bo tort jest już podzielony, ale trzeba pamiętać, że odpisu dokonuje niespełna połowa Polaków. Trzeba więc zachęcać pozostałych - mówi Piechowicz-Witoń.

W ubiegłym roku - jak podaje resort polityki społecznej - wnioski o przekazanie 1% podatku złożyło 13,2 mln Polaków, czyli 49 proc. podatników, przekazując łącznie ponad 617,5 mln zł. W opolskich urzędach zrobiło to 313 777 osób na kwotę ponad 12,8 mln zł.

W Polsce organizacji mogących korzystać z odpisu podatku jest ponad 8500. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i jest co miesiąc aktualizowany. Jest on także dostępny w stronie bazy.ngo.pl.

Jak przekazać 1 proc.?

W zeznaniu PIT należy wpisać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji oraz wysokość deklarowanej kwoty i złożyć je w swoim urzędzie skarbowym (osobiście, pocztą lub przez internet).

Emeryci i renciści - jeśli chcą przekazać 1% podatku - muszą sami wypełnić i złożyć PIT w urzędzie skarbowym, ale może się to zmienić od 15 marca, jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy o podatku dochodowym.

Wówczas otrzymujący świadczenia będą mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem wybranej organizacji, a PIT rozliczy za nich urząd.

2017 r. będzie bardzo trudny dla banków w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska