1 procent. Ponad trzysta opolskich organizacji czeka na wsparcie

Edyta Hanszke
Dorota Piechowicz-Witoń
Dorota Piechowicz-Witoń Fot. Sławomir Mielnik [O]
Rozmowa z Dorotą Piechowicz-Witoń, zastępcą naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Rozpoczyna się kampania rozliczania PIT-ów za 2015 rok. Przy tej okazji na wsparcie jednym procentem liczą organizacje pożytku publicznego. Na ile są to ważne dla nich pieniądze?

Możliwość odpisu jednego procenta podatku wprowadzono ustawą w 2003 roku. Celem było wsparcie tymi pieniędzmi jako kolejnym źródłem finansowania organizacji pozarządowych mających status OPP. Przez lata ta forma finansowej pomocy ewoluowała. Dziś doszliśmy do etapu, że część organizacji zaczęła udostępniać subkonta osobom fizycznym, które potrzebują pieniędzy, najczęściej na kosztowne leczenie. Niektórzy uważają, że zaburza to ideę 1 procenta, który przecież miał służyć realizacji działań na rzecz grup społecznych (np. sportowców, strażaków, dzieci z trudnych rodzin, chorych itd.). Choć oczywiście trzeba mieć świadomość, że dla tych potrzebujących to często jedyna szansa na sfinansowanie kosztownej terapii czy operacji, ale pieniądze na ten cel powinno znaleźć państwo.

Jak wybierać organizacje, którym chcemy przekazać 1 procent?

Jedni są od lat „związani” z tymi samymi organizacjami i to im przekazują 1 procent. Inni co roku zmieniają obdarowywanych. OPP pracują na to przez cały rok, a w okresie rozliczenia przypominają się ulotkami, reklamami lub oferując możliwość wypełnienia PIT-ów w zamian za możliwość odpisania 1 proc. właśnie na ich rzecz. W Opolu przygotowaliśmy informacje z wykazem zarejestrowanych w mieście OPP i od lutego do kwietnia raz w miesiącu organizujemy weekend, w czasie którego w soboty organizacje promują się na pl. Wolności, a w niedziele w CH Karolinka chętni mogą skorzystać z pomocy księgowych i rozliczyć PIT, wybierając dowolną organizację do obdarowania. Kolejne takie weekendy zaplanowaliśmy na 19-20 marca i 9-10 kwietnia. Choć teoretycznie ogólnopolskie organizacje mają więcej pieniędzy na reklamę, to jednak nasze regionalne też osiągają niezłe wyniki w zbieraniu 1 procenta.

Ile jest na Opolszczyźnie organizacji, którym możemy przekazać część podatku?

Ponad 300, z czego 86 zarejestrowanych w Opolu, a w całym kraju uprawnionych OPP jest ponad 8200. Analizy pokazują, że dotychczas maksymalnie 45 proc. podatników korzysta z tej możliwości. To pokazuje, że sporo jest jeszcze do zrobienia ze strony organizacji, które muszą jeszcze bardziej zabiegać o odpisy, ale i ze strony rządzących, aby stworzyli prawo umożliwiające takie odpisy. Na przykład emeryci, za których roczne rozliczenie wykonuje ZUS, nie mogą zrobić odpisu. Muszą więc bardzo tego chcieć i sami złożyć rozliczenie do urzędu skarbowego. Ważne jest też propagowanie wiedzy, że odpisując 1 procent, nie ujmujemy sobie, ale Skarbowi Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska