Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 mniej popularnych szlaków wycieczkowych południowej Opolszczyzny

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Widok na Kopę Biskupia ze Szlaku Złotych Górników. Szlak nr 1
Widok na Kopę Biskupia ze Szlaku Złotych Górników. Szlak nr 1 Krzysztof Strauchmann
Rząd pozwolił na spacery po lasach i parkach, ale nadal lepiej unikać miejsc zatłoczonych. Proponujemy 10 niezatłoczonych tras spacerowych i wycieczkowych Gór Opawskich i południowej Opolszczyzny.

10 niezatłoczonych tras spacerowych i wycieczkowych Gór Opawskich i południowej Opolszczyzny

1. Szlak Złotych Górników – Głuchołazy. Oznaczony szlak żółty o długości 7 kilometrów w zalesionym masywie Góry Parkowej w Głuchołazach. Dostępny dla rodzin z dziećmi, w części nawet dla rodzin z wózkiem dziecięcym. Wędrówkę można rozpocząć w parku zdrojowym przy ul. Parkowej, na której znajduje się obszerny i bezpłatny parking. Szlak prowadzi pętlą, idąc zgodnie ze wskazówkami zegara przejdziemy przez park miejski (może być więcej ludzi), wejdziemy na szczyt Góry Parkowej, gdzie jest nieczynne, odremontowane schronisko oraz zabytkowy kościółek, a potem zejdziemy przez las do doliny Białej Głuchołaskiej. W powrotnej drodze miniemy zdrojową część Głuchołaz z nadrzecznym bulwarem i Grotą Góralską.

2. Szlak wokół Góry Parkowej – Głuchołazy. Oznaczony szlak niebieski, 7 km długości, łatwy. Startujemy jak poprzednio w parku miejskim przy ul. Parkowej albo spod kawiarni Amorek. Idziemy drogą wzdłuż kamiennych stacji Drogi Krzyżowej aż do przełączy w pobliżu wsi Podlesie, a potem wracamy leśną drogą do doliny Białej Głuchołaskiej i zdrojowej części miasta.

3.Szlak Lasów Królewskiego Miasta Prudnika. Oznaczony szlak niebieski w kształcie pętli o długości 17,5 km, ze względu na długość bardziej wymagający. Można go podzielić na krótsze części dostępne także dla rodzin z dziećmi. Szlak zaczynamy w parku miejskim (parking bezpłatny przy kąpielisku miejskim na ul. Parkowej), ale wtedy musimy częściowo przejść przez miasto. Można też pojechać ulicą Dąbrowskiego w rejon leśny i tam zostawić samochód na bocznej drodze, albo zacząć wędrówkę przy klasztorze franciszkanów i Sanktuarium św. Józefa (koniec ul. Poniatowskiego), gdzie jest dogodny parking. Trasa zgodnie ze wskazówkami zegara prowadzi przez wzgórze Okopowa (388 metrów), Kobylicę (395) z pomnikiem poety Eichendorffa do wsi Dębowiec, a potem leśną drogą do Rozdroża pod Trzebiną, gdzie skręcamy na północ i wracamy do Prudnika, do Sanktuarium św. Józefa.

4. Szlak nad Doliną Złotego Potoku (Jarnołtówek – Pokrzywna). Oznaczony niebieski szlak pieszy o długości ok. 10 kilometrów. Można go podzielić na krótsze fragmenty. Wymaga nieco większej kondycji, ale dostępny dla rodzin z trochę starszymi dziećmi. Samochód można zostawić na parkingu w rejonie Parku Rozrywki Rosenau w Pokrzywnej, na leśnym parkingu przy wjeździe do doliny Bystrego Potoku (granica Pokrzywnej i Jarnołtówka), albo w centrum Jarnołtówka. Szlak prowadzi po dwóch stronach wzgórz nad malowniczym przełomem Złotego Potoku. Po północnej stronie są to strome i bardzo nasłonecznione zbocza Olszaka ze specyficzną roślinnością, licznymi skałkami i punktami widokowymi. Po stronie południowej zobaczymy formacje skalne – Karliki i Karolinki i przejdziemy przez nieczynny kamieniołom Piekiełko (uwaga – drabina!).

5. Szlak graniczny niebieski z Wieszczyny do Przełęczy pod Zamkową Kopą. Wyznaczony zaledwie kilka lat temu szlak niebieski o długości ok. 5 km w jedną stronę. Możliwość przedłużenia wędrówki na Kopę Biskupią (uwaga, to znacznie częściej odwiedzany rejon Gór Opawskich). Samochód można zostawić we wsi Wieszczyna w sąsiedztwie schroniska młodzieżowego. Szlak prowadzi w dużej części wzdłuż granicy państwowej, której obecnie nie wolno przekraczać.

6.Szlak z Wieszczyny do Dębowca przez Długotę (ok. 2,5 km w jedną stronę). Samochód można zostawić przy schronisku młodzieżowym w Wieszczynie, skąd do Dębowca prowadzi szlak czerwony (fragment głównego szlaku sudeckiego) przez szczyt Długoty (457 m). Powrotną drogą można pokonać asfaltową drogą powiatową.

7.Szlak ze Sławniowic do Gierałcic (ok. 5 km w jedną stronę). Fragment czerwonego – głównego szlaku sudeckiego. W centrum Sławniowic skręcamy w drogę do kopalni marmuru, samochód można zostawić przy bocznej drodze. Trasa prowadzi leśną drogą przez tereny wydobycia marmuru od czasów średniowiecznych. Miniemy zabudowania fabryki marmuru, zalane wyrobiska, a potem przez las i pola dojdziemy do wsi Gierałcice. Powrót tą samą drogą.

8.Szlak wschodniej części Gór Opawskich (Mokre – Pietrowice Głubczyckie). Znakowany na żółto szlak pieszy w formie pętli o długości 17 km. Ze względu na długość przeznaczony dla bardziej doświadczonych turystów. Samochód można zostawić w wioskach. Szlak prowadzi przez lasy i pola wokół wioski Radynia. Idziemy stokami Kowarza (458) oraz Cygańskiej Góry. Miejscami mogą być problemy ze znalezieniem znaków.

9.Trasa południowym brzegiem Jeziora Nyskiego. Szlak nieznakowany, łatwy, powrót tą samą drogą, każdy indywidualnie dobiera długość). We wsi Siestrzechowice zostawiamy samochód na parkingu pod samym wałem jeziora, gdzie zaczyna się ścieżka ornitologiczna. Koroną wałów idziemy na zachód i po ok. kilometrze wchodzimy na wygodną drogę gruntową wzdłuż brzegów jeziora, prowadzącą aż do Otmuchowa. Z wałów rozległe widoki na jezioro i Nysę.

10.Dawne lotnisko wojskowe w Starym Grodkowie i miejsce pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa nieznakowana. Z drogi wojewódzkiej Nysa – Grodków we wsi Stary Grodków skręcamy w boczną drogę polną obok potężnych silosów rolniczych. Na skraju lasu skręcamy w prawo i dojeżdżamy do betonowej płyty dawnej niemieckiego lotniska wojskowego. Tam można zostawić samochód. Do miejsca pamięci, poświęconego pomordowanym tu w 1946 roku żołnierzom NSZ z oddziału Bartka – kpt. Henryka Flame, prowadzi droga leśna z kierunkowskazami (ok. 1,5 km w jedną stronę). Trasa wygodna i łatwa także dla wózków. Po drodze zarośnięte pozostałości dawnego lotniska. Kompleks leśny jest większy, ciągnie się na wschód aż do wioski Kopice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto