10 wyjątkowych miejsc w Beskidach, które warto zobaczyć. Zobaczcie ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wodospad na Wisełce (Wisła) Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wodospad na Wisełce (Wisła) Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Miasto Wisła
Pięknych i bardzo urokliwych miejsc w Beskidach jest wiele. Beskidy to nie tylko popularne szczyty, widokowe szlaki turystyczne czy klimatyczne schroniska. Zresztą przekonajcie się sami. Tutaj prezentujemy dziesięć wyjątkowych miejsc w Beskidach, które warto zwiedzić i znać.

10 wyjątkowych miejsc w Beskidach, które warto poznać i odwiedzić

Te dziesięć miejsc to wyłącznie namiastka wielkiej listy, która mogłaby powstać, prezentując wyjątkowe miejsca w Beskidach. Idealne na spacer i nie tylko. Beskidy mają w końcu mnóstwo malowniczych terenów zarówno tych znanych bardziej, jak i mniej. W tym zestawieniu skupiliśmy się na konkretnych miejscach, nie wzięliśmy natomiast pod uwagę beskidzkich szczytów, szlaków turystycznych oraz schronisk. Znajdziecie tu inne atrakcje z Beskidów, które warto poznać.

Zobacz zdjęcia:

  • Wodospad na Wisełce (Wisła)

    W Wiśle Czarne, jeszcze przed Jeziorem Czerniańskim, znajduje się najwyższy wodospad w Beskidzie Śląskim, ma 8 metrów wysokości. Tuż nad nim rozlewa się staw, który też jest bardzo urokliwy. To spokojne i piękne miejsce. Zwykle nie gromadzą się tutaj tłumy, więc jest w sam raz na spokojny spacer. Wodospad w Wiśle oraz otaczający go teren znajdują się w obszarze Rezerwatu Przyrody Wisła.

  • Leśny Park Niespodzianek (Ustroń)

    Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to bardzo atrakcyjne miejsce. Znajduje się w Zawodziu, czyli w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia, przy ulicy Zdrojowej, na stoku Równicy w Beskidzie Śląskim. To nietypowy ogród zoologiczny. Przebywa tu mnóstwo zwierząt, które można dotknąć i nakarmić. Na obszarze parku spotkamy: jelenie, sarny, daniele, muflony czy alpaki. To zdecydowanie świetna atrakcja dla najmłodszych, by z bliska mogli poznać zwierzęta występujące w polskich lasach.

  • Platforma widokowa pod szczytem Babiej Góry (Beskid Żywiecki)

    To jedna z nowych atrakcji Beskidu Żywieckiego. Efektowna platforma widokowa pod szczytem Babiej Góry na wysokości 1616 m n.p.m. stanęła kilka miesięcy temu. Mamy stąd jeden z najpiękniejszych widoków w Beskidach. To miejsce ma również walor historyczny. Bowiem platforma powstała przy ruinach dawnego schroniska, które spłonęło w 1949 roku. Trzy dekady później rozebrano jego mury, po których zostały resztki fundamentów.

    Jak dotrzeć do platformy widokowej pod Diablakiem? Można to zrobić szlakiem zielonym z Lipnicy Wielkiej, Stańcowej. Także schodząc ze szczytu Babiej Góry szlakiem zielonym.

  • Wieża widokowa na Baraniej Górze (Beskid Śląski)

    To kolejny doskonały punkt widokowy. Znajduje się na Baraniej Górze (1220 m n.p.m.), czyli najwyższym szczycie Wisły. Wysokość wieży wynosi ponad 15 m. Można z niej podziwiać piękną górską panoramę: Tatry, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki na czele z Babią Górą, Małą Fatrę czy też szczyty Beskidu Małego. Do wieży dotrzemy z Wisły, Kamesznicy czy Lipowej.

  • Sokolarnia Anatum (Ustroń)

    W Ustroniu tuż przy górnej stacji kolejki na Czantorię, czyli na Polanie Stokłosica znajduje się Sokolarnia Anatum. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym zobaczyć można kilkadziesiąt ptaków drapieżnych m.in. sowy, puchacze czy sokoły wędrowne. Warto, zwłaszcza że ptaki z reguły odwzajemniają ciekawość turystów. Pracownicy Sokolarni bardzo opiekują się swoimi podopiecznymi. Traktują zwierzęta z wielką pasją, pomagając wrócić do zdrowia schorowanym ptakom.

  • Krzakoska Skała z „ławeczką miłości” (Wisła)

    To miejsce znajduje się w Beskidzie Śląskim, przy niebieskim szlaku prowadzącym z Wisły na szczyt Wielkiego Stożka. Krzakoska Skała (730 m n.p.m.) zwana jest także Skałą na Kobylej. Często i chętnie odwiedzają ją wspinacze, gdyż wyznaczono na niej kilkanaście ubezpieczonych dróg wspinaczkowych. Sławę przyniosła jej także „ławeczka miłości”, która pojawiła się tam w 2020 roku. Ze szczytu skały roztacza się piękny widok na Wisłę oraz Równicę i Czantorię.

  • Trójstyk (Beskid Śląski)

    To wyjątkowe miejsce, w którym łączą się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Można tutaj wybrać się na spacer czy też dojechać samochodem. Stoją tu trzy granitowe ostrosłupy symbolizujące granice po stronie z każdego z państw. Rozciąga się stąd ładny widok na Beskid Śląski oraz pobliskie hale.

  • Jaskinia Malinowska (Beskid Śląski)

    To jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Znajduje się niedaleko Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.), przez którą często przechodzą turyści, podróżując na Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

    Ta popularna „jama” jest dobrym pomysłem na wycieczkę. Jak do niej dotrzeć? Najlepiej wyruszyć czerwonym szlakiem biegnącym z Przełęczy Salmopolskiej na Malinowską Skałę. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości 1080 m n.p.m. – jest to duża szczelina, która ma ok. 10 m głębokości. Wejście jest zabezpieczone metalowymi drabinami i klamrami, które zamontowali członkowie Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR. Wewnątrz jaskini utrzymuje się temperatura ok. 6 stopni Celsjusza. W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia, dlatego przed planowanym zwiedzaniem należy wyposażyć się w latarkę (najlepiej czołówkę).

  • Hala Rycerzowa (Beskid Żywiecki)

    To duża polana w Beskidzie Żywieckim, która znajduje się tuż pod szczytem Wielkiej Rycerzowej (1226 m n.p.m.). O każdej porze roku jest tu po prostu cudownie. To niezwykle klimatyczne miejsce, bardzo spokojne, położone daleko od miasta, niezagospodarowane. Znajduje się tu tylko niewielka, ale bardzo urokliwa Bacówka. Widać masywy Pilska i Babiej Góry, Tatry oraz pasma Lipowskiej i Rysianki. Na Halę Rycerzową łatwo można dotrzeć z Soblówki szlakiem żółtym lub czarnym. Co ciekawe przez pobliski szczyt Wielką Rycerzową przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka.

  • Jezioro Czerniańskie (Wisła)

    To bardzo malownicze miejsce w Wiśle. Jest to sztuczny zbiornik wodny, który utworzono w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w sercu Beskidu Śląskiego. Jezioro powstało w 1973 roku. Panuje tu absolutna cisza i spokój. Wyprawę nad jezioro można połączyć także z innymi atrakcjami w jego pobliżu. Niedaleko znajdują się: Zamek Prezydenta RP, skansen wsi wiślańskiej czy Dolina Białej Wisełki ze słynnymi Kaskadami Rodła.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 wyjątkowych miejsc w Beskidach, które warto zobaczyć. Zobaczcie ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska