100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Czy Polacy byliby teraz gotowi umierać za ojczyznę? Bardziej niż Niemcy

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Na okazję 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przeprowadzono badanie dotyczące tego, jak wiele Polacy byliby skłonni poświęcić w razie ataku ze strony innego państwa. Sprawdzono m.in. jak wielu byłoby skłonnych oddać swoje życie oraz czy zostaliby z rodziną na miejscu, czy też woleli uciekać poza granice Polski. Uczestnicy badania okazali się też mocno podzieleni w temacie przywrócenia zasadniczej służby wojskowej.

Badanie przeprowadziły grupa Defence24 oraz fundacja IBRiS. Jak wskazują autorzy badanie, jego celem była "identyfikacja postaw patriotycznych i proobronnościowych Polaków oraz społeczeństw krajów regionu". Podobne badanie przeprowadzono w 2016 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu oraz podczas intensywnej walki z ISIS. Rok 2020, w którym przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, uznano za doskonałą okazję do ponownego badania. Oprócz Polski przeprowadzono je też wśród obywateli sześciu państw: Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Czech i Słowacji.

W badaniu udział wzięło łącznie blisko 7 tysięcy osób. Ankieterzy przepytali ponad dwa tys. osób z Niemiec, po ponad tysiąc w Polsce, Czechach i na Słowacji oraz po 500 na Litwie, Łotwie i Estonii.

W badaniu respondentom zadano pytania w kilku tematach. Pierwszym były działania, jakie by podjęli, gdyby ich kraj został zaatakowany przez inne państwo. W ten sposób udało się określić jak chętnie obywatele danego państwa staraliby się zabezpieczyć byt rodziny na miejscu, ile próbowałoby znaleźć bezpieczne miejsce na terenie kraju, a ilu próbowałoby uciec zagranicę.

Określono też jak chętnie mieszkańcy poszczególnych krajów zgłaszaliby się do formacji wojskowych bądź paramilitarnych, ile oraz co byliby w stanie poświecić dla obrony swojego kraju, a także od kogo oczekują ochrony.

Z badania wynika, że Polacy znacznie bardziej, niż mieszkańcy pozostałych państw, byliby skłonni oddać życie za kraj. Chętnie zgłaszaliby się też do formacji paramilitarnych, choć jednocześnie uważają, że to nie na nich powinien spoczywać ciężar odpowiedzialności za obronę kraju. Sporo Polaków uważa też, że kraju powinni bronić wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat.

Jak na tym tle, a także w innych tematach Polacy wypadają na tle innych krajów? Sprawdź w galerii!

Sprawdzono też obywatele którego kraju czują się najbardziej narażeni na napaść innego państwa. Okazało się, że Polacy są w czołówce, ale liderem pod tym względem okazuje się inny kraj nadbałtycki.

W pytaniach zadawanych już tylko Polakom poruszono też temat oceny funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, a także przywrócenia zasadniczej służby wojskowej. W tej drugiej kwestii respondenci byli niezwykle podzieleni. Więcej na ten temat również w powyższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska