- Jakie zmiany zaszły w marcu w Związku Śląskich Kobiet Wiejskich?
- Zdecydowaliśmy się na okrojenie składu zarządu. Zamiast 11 osób, tworzy go siedem pań: Gertruda Drozd, Edyta Krajczy, Gertruda Kurpiela, Beata Machoń, Małgorzata Niewiera (województwo śląskie), Brygida Kopa i ja - nadal na czele zarządu.
- Macie nowe pomysły na działalność?
- Przede wszystkim chcemy nawiązać bliską współpracę z Domem Matki i Dziecka w Opolu prowadzonym przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia. Pierwsze kontakty już za nami. Jesteśmy gotowe pomagać w prowadzeniu rozmaitych warsztatów poprawiających kompetencje tych mam na rynku pracy. Chcemy przekazywać pomoc materialną w postaci maszyn do szycia czy innych sprzętów domowych. Wreszcie, w naszym gronie są też bizneswomen, być może dadzą one zatrudnienie niektórym mieszkankom domu.
- Priorytetem mniejszości pozostaje podtrzymywanie i wzmacnianie niemieckiej tożsamości. Co w tej mierze wasz związek robi?
- Uczestniczymy w seminariach i dniach kultury organizowanych przez TSKN czy VdG. Bez udziału kobiet trudno sobie wyobrazić posyłanie dzieci na naukę niemieckiego jako języka mniejszości czy starania o nauczanie dwujęzyczne. Właśnie teraz, w marcu i kwietniu, trwa składanie deklaracji. Swoją rolę mają tu do odegrania także ołmy, które przypominają zapracowanemu pokoleniu rodziców o wartości i możliwościach związanych z mniejszościową edukacją.
- Jedną z wizytówek Związku Śląskich Kobiet Wiejskich jest wystawa stołów wielkanocnych. Święta coraz bliżej, a wystawa kiedy?
- Wystawa się odbędzie, choć w tym roku nie otrzymaliśmy dotacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Wszystkich pasjonatów śląskiej kuchni i tradycji pięknego zdobienia stołów zapraszamy 6 kwietnia do gimnazjum w Strzeleczkach.
- W tym roku mniejszościowa organizacja kobiet ma 20 lat. Jak będziecie tę okrągłą rocznicę świętować?
- Uroczystości są zaplanowane na 31 maja i 1 czerwca. Pierwszego dnia planowana jest część oficjalna z zaproszonymi gośćmi - także z Niemiec - w krapkowickim Domu Kultury. W niedzielę, 1 czerwca zamierzamy się włączyć w Pielgrzymkę Mniejszości Narodowych na Górze św. Anny. Wiele pań na pewno wystąpi w strojach ludowych. Powody do świętowania mamy. Za mojej kadencji powstało 6 nowych kół. Wszystkich kół razem jest 30. Należy do nich tysiąc kobiet.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?