1000 żołnierzy pochowanych w Koźlu? Rusza ekshumacja

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W Chróstach miejsce pochówku niemieckich żołnierzy wskazała jedna z mieszkanek wsi.
W Chróstach miejsce pochówku niemieckich żołnierzy wskazała jedna z mieszkanek wsi. Fot. pomost
W Chróstach, Jarnołtówku i Szybowicach znaleziono szczątki kilkudziesięciu niemieckich żołnierzy. W Koźlu w poniedziałek zaczynają się kolejne ekshumacje. Tu mówi się o ponad 1000 pochowanych.

W kwietniu 1945 roku 12-letnia Berta Auer była świadkiem pochówku pięciu niemieckich żołnierzy, poległych podczas przejścia frontu przez dzisiejszą Opolszczyznę. Mieszkanka podkozielskiej wsi Chrósty wspólnie z innymi dziećmi miała za zadanie wykopać jamy, w których złożono zwłoki. Dobrze zapamiętała to miejsce.

Po latach wskazała je członkom poznańskiego stowarzyszenia „Pomost”, zajmującego się poszukiwaniami, ekshumacją i identyfikacją szczątków niemieckich żołnierzy poległych i pochowanych na terenie Polski.

- Przy kościach znaleźliśmy nieprzełamane znaki tożsamości - mówi Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia. - W jamach grobowych znajdowało się także kilkadziesiąt sztuk amunicji strzeleckiej oraz lufa do karabinu maszynowego MG-42. Przedmioty te zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Za pomoc w lokalizacji grobów chcielibyśmy serdecznie podziękować ks. Damianowi Cebulli, proboszczowi parafii św. Jadwigi w Radoszowach.
Stowarzyszenie „Pomost” jeszcze wróci do Chróstów, bo ma kolejne informacje o możliwych miejscach pochówków niemieckich żołnierzy. Natomiast już w poniedziałek rozpoczynają się dużo większe wykopaliska.

Według szacunków w Koźlu mogą spoczywać szczątki nawet 2000 niemieckich żołnierzy. Wstępne informacje na ten temat zebrali członkowie miejscowego stowarzyszenia miłośników historii - Blechhammer 1944. Przekazali je pracowni badań historycznych i archeologicznych poznańskich poszukiwaczy. - W zeszłym roku ekshumowaliśmy w Koźlu szczątki 693 żołnierzy. I szukamy dalej - tłumaczy Tomasz Czabański.

Prace prowadzone będą z wielką ostrożnością. Koparka zdejmie najpierw górną warstwę ziemi, a gdy odkryte zostaną pierwsze kości, trzeba będzie ręcznie usuwać ziemię po kawałku i odsłaniać całe szkielety. Na wielu z nich znajdują się tzw. nieśmiertelniki, dzięki którym można szybko zidentyfikować szczątki.

To m.in. żołnierze zmarli w kozielskim lazarecie wskutek odniesionych ran. Według danych historyków ciał zwiezionych tu ze szpitala mogło być ponad 300. Szczątki ponownie zostaną pochowane na cmentarzu w Nadolicach pod Wrocławiem.
- Dla żołnierzy z Koźla przewidziano specjalną nową kwaterę. Pogrzeb odbędzie się wtedy, gdy ekshumujemy wszystkie kości - wyjaśnia prezes stowarzyszenia „Pomost”.

Nie tylko to stowarzyszenie organizuje takie prace. W ubiegłym tygodniu podczas wykopalisk prowadzonych pod okiem Andrzeja Latuska ekshumowano szczątki kilkunastu żołnierzy. Tyle samo znaleziono wczoraj w Szybowicach w powiecie prudnickim.

Wykopaliska są prowadzone we współpracy i pod nadzorem Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Poszukiwacze dziękują miejscowym mieszkańcom za wszelkie informacje.

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 20.04.2016 o 13:38, Gość napisał:

Zanim komuś zarzucisz niewiedzę, to sam przeczytaj dokładnie wpis, na który odpowiedziałem.A tam jak byk pisze: „… To Niemcy i Austria 5.11.1916 utworzyli Polskie Krolestwo Kongresowe, …”. Królestwo Regencyjne (1917-1918) było sztucznym tworem, powołanym przez Niemców i Austriaków dla uciszenia własnych sumień, za lata znęcania się nad polskim narodem w czasie zaborów. A że było fikcją, świadczy fakt, że Polska w tym czasie nie miała ani króla,  ani regenta!!!Za to mylenie historii Polski i dopowiadanie niestworzonych wydarzeń oraz interpretowanie jej na swój szczególny sposób jest domeną zaprzańców. 

Pisząc(...)Królestwo Regencyjne (1917-1918) było sztucznym tworem, powołanym przez Niemców i Austriaków dla uciszenia własnych sumień, za lata znęcania się nad polskim narodem w czasie zaborów.(...) już w 1921r  ci  sami "nadludzie" dążyli do tego aby Polska znowu zniknęła z mapy świata,a Polacy przestali istnieć:

 

 

Prawda historyczna jest bardziej złożona niż ci się wydaje,otóż gen.Hans von Seeckt, w memoriale na temat celów polityki zagranicznej Niemiec w 1921r  m.in.pisał "Egzystencja POLSKI jest nie do zniesienia i nie da się  pogodzić z żywotnymi interesami NIEMIEC.Ona musi zniknąć i ZNIKNIE!"Kanclerz Rzeszy, Josef Wirth,w rozmowie z dyplomatą niemieckim hr. Urlich Brockdorff-Rantzau w dniu 24 sierpnia 1922r. stwierdzał:"POLSKĘ trzeba wykończyć.Polityka moja zmierza do tego celu".Rządy niemieckie zamierzały  zrobić wszystko do izolowania i rozbicia Polski,czego przykładem  są prawa ludności niemieckiej ,które broniły nie tylko ustawy ogólnokrajowe polskie,ale także   podpisana przez Polskę konwencja genewska w sprawie Śląska,która obowiązywała do 1937r.Ludność niemiecka miała prawo do posiadania własnych szkół z niemieckim językiem nauczania,własnych organizacji i stowarzyszeń.Władze polskie nie mogły dokonywać zmian w zakresie posiadania majątkowego.Nie można było tam realizować reformy rolnej ani posunięć, które godziłyby w niemiecki stan posiadania.Polska i Polacy mieli zniknąć znowu z mapy świata.Tak ,jak życzyły nam to Niemcy się nie stało i chwała za to Panu Bogu!

Jak jest obecnie widzimy na Opolszczyźnie i w K-K, gdzie od   wyborów samorządowych AD'1998 rządziła i rządzi MN z koalicjantami do 2010 z SLD, po 2010 z PO.

G
Gość
W dniu 19.04.2016 o 23:07, Gość napisał:

Kto czytac umie, ten ma przewage. Zanim zaczniesz pisac, czytaj i ucz sie . Wikipedia i polskie ksiazki historyczne nie wystarcza. Musisz znac inne jezyki i poczytac ksiazki zagranicznych autorow.5. Sierpnia 1915 roku Niemcy przepedzili Rosjan z Warszawy a rok pozniej 5.11.1916 stworzyli nowe Panstwo Polskie tzw. Krolestwo Regencyjne. Jestes zwyklym oslem. Uparty i odparty na wiedze.

Zanim komuś zarzucisz niewiedzę, to sam przeczytaj dokładnie wpis, na który odpowiedziałem.

A tam jak byk pisze: „… To Niemcy i Austria 5.11.1916 utworzyli Polskie Krolestwo Kongresowe, …”.

Królestwo Regencyjne (1917-1918) było sztucznym tworem, powołanym przez Niemców i Austriaków dla uciszenia własnych sumień, za lata znęcania się nad polskim narodem w czasie zaborów. A że było fikcją, świadczy fakt, że Polska w tym czasie nie miała ani króla,  ani regenta!!!

Za to mylenie historii Polski i dopowiadanie niestworzonych wydarzeń oraz interpretowanie jej na swój szczególny sposób jest domeną zaprzańców. 

G
Gość
W dniu 20.04.2016 o 00:55, viwat król napisał:

W czasach  króla Bolesława Chrobrego ( 967-1025) Polska miała swoje granice daleko na zachód- za Berlinem.I co mądralo? czyja to jest ziemia skoro stale przechodzi z rąk do rąk?

 

W wielu polskich książkach historycznych, popularnonaukowych, podręcznikach szkolnych i encyklopediach historyczne relacje między Polską a Niemcami nadal przedstawiane są tak, aby pasowały do powiedzenia „jak świat światem Niemiec nigdy nie był Polakowi bratem”. Kreuje się obraz Niemiec, odwiecznego wroga Polski, „które ciągle napadały na Polskę.

Tak uczono w szkole, mówiono i mówi się w radiu i telewizji, pisano i pisze w prasie, w książkach. Czy jest to jednak prawda historyczna poparta dowodami naukowymi. NIE, to są zwykle kłamstwa historyczne, których mamy w polskiej historii sporo.

Historycy mają dar, jakiego nawet bogom odmówiono: są władni zmieniać to, co stało się już przeszłością!

Przyjrzyjmy się faktom.

Po śmierci cesarza niemieckiego Ottona III w 1002 r., w Niemczech wybuchły walki wewnętrzne. Na tronie zasiadł cesarz Heinrich II (Henryk II). Bolesław I Chrobry wykorzystał brak stabilności w państwie Heinricha, wkroczył ze swoim wojskiem i zajął w 1002 r. Lausitz (Łużyce, Marchia Wschodnia), Meissen (Miśnia) i Bautzen (Budziszyn). Doszedł do rzeki Elster, gdzie ustanowił nową granicę swojego państwa. Rok później Chrobry wmieszał się do walk o tron w Czechach. Zajął Pragę, a przy okazji wkroczył na Morawy i zagarnął je dla siebie.

W 1004 r. Cesarz Heinrich II zamierzał odzyskać swój Bautzen (Budziszyn), jednak bez powodzenia. Zarządził odwrót. Wraz z Jaromirem, pretendentem do czeskiego tronu, zdobył i odebrał Bolesławowi Czechy a Jaromir złożył Heinrichowi hołd lenny. Po walkach w Czechach Heinrich II wrócił pod Bautzen (Budziszyn) i zdobył go. W roku 1005 udał się ze swoim wojskiem do Budziszyna a później przez Krosno i Międzyrzecz ruszył w kierunku Poznania. Jednak nie dotarł tam, bo w Krośnie nastąpiło tygodniowe oblężenie miasta. Po negocjacjach Bolesław I Chrobry zawarł pokój oddając Łużyce, Miśnię i Czechy.

Na następną wojnę Bolesława Chrobrego nie trzeba było długo czekać. W 1007 r. w pierwszej wyprawie spustoszył rejon Magdeburga, w drugiej zaatakował i zdobył ponownie Bautzen (Budziszyn) i Lausitz (Łużyce). Dwa lata później w 1009 r. zamierzał zdobyć Meissen (Miśnia), ale to mu się nie udało.

W 1010 r. odwetowa wyprawa Cesarza niemieckiego dotarła do Krosna. Trudności w sforsowaniu Odry sprawiły, że ruszył w stronę Głogowa, którego nie zdobył, ale za to spustoszył tereny nad Nysą i Bobrem. Heinrich kolejną wyprawę planował na 1012 r., ale nie doszła ona do skutku. W odpowiedzi na to Bolesław Chrobry ruszył na Lebus (Lubusz), gród, który został dopiero co odbudowany. Bolesław zdobył go, splądrował i spalił w tymże roku. Przejął inicjatywę w wojnie.

W 1015 r. Heinrich zbrojnie wystąpił przeciwko Bolesławowi Chrobremu. Pomiędzy Bautzen i Krosnem Odrzańskim doszło do starcia, które Heinrich przegrał.

W lipcu 1017 r. z Leitzkau (Licykowa) koło Magdeburga cesarz ponownie ruszył przeciwko Bolesławowi Chrobremu zamierzając odbić swoje miasta. Sforsował Nysę Łużycką i ruszył w kierunku Głogowa a stamtąd w kierunku Niemczy, która była zdobyta przez Mieszka I w roku 990 od Böhmen (Czechy). Nastąpiło oblężenie Niemczy. W tym samym czasie Bolesław Chrobry plądrował Czechy.

Mieszko II, syn i następca Chrobrego, kontynuował politykę zdobywczą ojca. W latach 1028, 1030, 1031 zorganizował łupieżcze wyprawy do Saksonii. Mieszko grabił, co tylko mógł, ale zdobyczy terytorialnych nie uzyskał.

Strona niemiecka w 1029 r. próbowała odebrać swoje ziemie, ale zatrzymali się w Bautzen. W 1031 r. cesarz Konrad II, wykorzystując osłabienie zachodnich granic sąsiada spowodowane walkami z Rusinami na wschodzie, zajął niemieckie zdobycze Bolesława Chrobrego, to znaczy Łużyce i Bautzen. Mieszko II musiał zawrzeć pokój z Konradem, oddając mu Łużyce i Bautzen.

Jak z powyższych danych wynika w XI w. strona niemiecka nie zaatakowała ani razu Polski. Każdorazowo wojny rozpoczęła strona polska, a Niemcy jedynie broniły swojej własności i pragnęły je odzyskać.

G
Gość
W dniu 20.04.2016 o 07:01, Gość napisał:

(...)"Jedyne jest to, ze od 1945 roku Polska szabrowala i zdewastowala caly Slask"Dziw bierze,że ty tu jeszcze mieszkasz,pracujesz i oddychasz Śląskim powietrzem !Jeżeli chodzi o "szabrownictwo" to wiele zakładów i spółek Skarbu Państwa III RP  na Opolszczyźnie i w Kędzierzynie -Koźlu (wielka chemia się kłania) dzięki zaniżonej wycenie  zostało sprzedanych jak myślisz komu?Ano koncernom niemieckim,których prezesi-dyrektorzy generalni w pierwszej kolejności pozbawiają pracy nie tych,którzy dziadkowie i rodzice czcili  swastykę,bo czuli się  Niemcami  ale Polaków!

 

Rozglądnij sie po Sląsku z otwartymi oczami i uczciwie. Obejrzyj sobie Bytom, kiedys jedno z najpiekniejszych miast gornoslaskich jak wyglada dzisiaj po polskim gospodarzeniu albo i Opole.

Zeby caly Gorny Slask naprawic potrzeba od zaraz 500 miliardow Euro.

Kto zmusil te zaklady sprzedac "niemieckim"* koncernom. Kto zaniżył wycenę zakladow ? Niemcy ? A ci dyrektorzy personalni to Niemcy czy Polacy ?

 

* Z tych najwiekszych niemieckich DAX przedsiebiorstw do Niemcow nalezy okolo 15 % udzialow. Reszta nalezy do miedzynarodowych spolek i Hedgefonds.

G
Gość
W dniu 19.04.2016 o 23:23, Gość napisał:

Glupi jestes jak funt pressowki, po polsku tabaki.Skad ty lebrze mozesz wiedziec o czym ja marze. W jakim swiecie ty zyjesz ? Nie przylepiaj innym tworow twojej chorej wszechpolskiej fantazji. Slask nigdy nie byl Polski tylko slaski,czeski i germanski. Patronka Sw. Jadwiga to Niemka.Od 1335 roku nie mial juz nic wspolnego z Polska. W plebiscycie Slazacy wypieli sie na Polske. Tzw."Powstancy slascy" to terrorysci i dywersanci z Polski, jak grupa Wawelberg w ktorej nie bylo ani jednego Slazaka. Pod Annabergem dostali manto od rodowitych Slazakow z Samoobrony Gornoslaskiej.Jedyne jest to, ze od 1945 roku Polska szabrowala i zdewastowala caly Slask.

(...)"Jedyne jest to, ze od 1945 roku Polska szabrowala i zdewastowala caly Slask"

Dziw bierze,że ty tu jeszcze mieszkasz,pracujesz i oddychasz Śląskim powietrzem !

Jeżeli chodzi o "szabrownictwo" to wiele zakładów i spółek Skarbu Państwa III RP  na Opolszczyźnie i w Kędzierzynie -Koźlu (wielka chemia się kłania) dzięki zaniżonej wycenie  zostało sprzedanych jak myślisz komu?Ano koncernom niemieckim,których prezesi-dyrektorzy generalni w pierwszej kolejności pozbawiają pracy nie tych,którzy dziadkowie i rodzice czcili  swastykę,bo czuli się  Niemcami  ale Polaków!

v
viwat król

W czasach  króla Bolesława Chrobrego ( 967-1025) Polska miała swoje granice daleko na zachód- za Berlinem.

I co mądralo? czyja to jest ziemia skoro stale przechodzi z rąk do rąk?

G
Gość
W dniu 19.04.2016 o 05:48, Gość napisał:

Tobie się marzą Niemcy  panów-Niemcy nadludzi, którzy mogliby panować w Europie,bo tak obiecywali kolejni kanclerze z  Adolfem  na czele.To utopia i im szybciej to pojmiesz i zrozumiesz  tym lepszy będziesz miał komfort psychiczny.Zatem nie stresuj się tym,że Śląsk  był, jest i będzie należeć do Polski tak nam dopomóż Bóg.Powstańcy Śląscy bronili tych ziem razem z Kadetami ze Lwowa przed....germanizacją, o czym zapomniałeś dodać w swoim wywodzie.

 

Glupi jestes jak funt pressowki, po polsku tabaki.Skad ty lebrze mozesz wiedziec o czym ja marze. W jakim swiecie ty zyjesz ? Nie przylepiaj innym tworow twojej chorej wszechpolskiej fantazji. Slask nigdy nie byl Polski tylko slaski,czeski i germanski. Patronka Sw. Jadwiga to Niemka.Od 1335 roku nie mial juz nic wspolnego z Polska. W plebiscycie Slazacy wypieli sie na Polske. Tzw."Powstancy slascy" to terrorysci i dywersanci z Polski, jak grupa Wawelberg w ktorej nie bylo ani jednego Slazaka. Pod Annabergem dostali manto od rodowitych Slazakow z Samoobrony Gornoslaskiej.

Jedyne jest to, ze od 1945 roku Polska szabrowala i zdewastowala caly Slask.

G
Gość
W dniu 17.04.2016 o 22:38, Gość napisał:

Ty krecacy gosciu popraw swoja edukacje historyczna na temat I WS.Polska odzyskala wolnosc od Niemcow. To Niemcy i Austria 5.11.1916 utworzyli Polskie Krolestwo Kongresowe, wtedy kiedy sie innym to nawet nie snilo.Bez tego aktu polska pozostala by rosyjska prowincja.Te nowo utworzona Polska sama nie wywalczyla swojej wolnosci.Dostala ja od Niemiec, Austri i aliantow zachodnich.W podziekowaniu za to napadla na wszystkich swoich sasiadow,Na Litwe, Rosje, Niemcy, Czechow. To wlasnie Polska byla najwieszym bandyckim panstwem po I WS.A dzisiaj jest znowu to samo. Jezeli czytasz i sluchasz wiadomoscito wiesz kto pobrzekuje szabelka. Podskakujecie na Rosje rownoczesnie plujac na EU, Niemcy i USA.Dlaczego nie zrobicie swojej ekonomii. Najmadrzejszy narod swiata nic sam wymyslic ani zrobic nie potrafi a rola podwykonawcy mu nie odpowiada, bo jest przeciez megalomansko madrzejszy i nalezy mu sie inna rola.

Ale z ciebie baran i krętacz!!! 

Królestwo Polskie (ros. Царство Польское, Carstwo Polskoje), Królestwo Kongresowe, potocznie Kongresówka – państwo utworzone decyzją kongresu wiedeńskiego, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim w latach 1815-1832 na zasadzie konstytucji 1815 roku, później do 1918 r. jako część składowa Imperium Rosyjskiego. 

G
Gość
W dniu 18.04.2016 o 21:47, Gość napisał:

Nie zapomnij o terrorystycznym napadzie Polski na niemiecki Gorny Slask w 1921 i zagarniecie go w 1922. O traktowaniu mniejszosci narodowych a szczegolnie niemieckiej przez II RP nic pewnie nie wiesz. Poczytaj sobie tez o polityce polskiego agenta na Slasku Kurzydlo-Grazynskiego. Wzor butnego polskiego chama,antyniemieckiego nacjonalisty i faszysty.

Tobie się marzą Niemcy  panów-Niemcy nadludzi, którzy mogliby panować w Europie,bo tak obiecywali kolejni kanclerze z  Adolfem  na czele.To utopia i im szybciej to pojmiesz i zrozumiesz  tym lepszy będziesz miał komfort psychiczny.Zatem nie stresuj się tym,że Śląsk  był, jest i będzie należeć do Polski tak nam dopomóż Bóg.Powstańcy Śląscy bronili tych ziem razem z Kadetami ze Lwowa przed....germanizacją, o czym zapomniałeś dodać w swoim wywodzie.

G
Gość
W dniu 18.04.2016 o 17:46, Gość napisał:

A jak myślisz do kogo te prośby były składane .Ano do Pana Boga,abyśmy odzyskali niepodległość i suwerenność  i tą w II RP i tą w III RP.Zapominasz, że w Polsce żyje obecnie  ponad 95% Katolików. Prawda historyczna jest bardziej złożona niż ci się wydaje,otóż gen.Hans von Seeckt, w memoriale na temat celów polityki zagranicznej Niemiec w 1921r  m.in.pisał "Egzystencja POLSKI jest nie do zniesienia i nie da się  pogodzić z żywotnymi interesami NIEMIEC.Ona musi zniknąć i ZNIKNIE!"Kanclerz Rzeszy, Josef Wirth,w rozmowie z dyplomatą niemieckim hr. Urlich Brockdorff-Rantzau w dniu 24 sierpnia 1922r. stwierdzał:"POLSKĘ trzeba wykończyć.Polityka moja zmierza do tego celu".Rządy niemieckie zamierzały  zrobić wszystko do izolowania i rozbicia Polski,czego przykładem  są prawa ludności niemieckiej ,które broniły nie tylko ustawy ogólnokrajowe polskie,ale także   podpisana przez Polskę konwencja genewska w sprawie Śląska,która obowiązywała do 1937r.Ludność niemiecka miała prawo do posiadania własnych szkół z niemieckim językiem nauczania,własnych organizacji i stowarzyszeń.Władze polskie nie mogły dokonywać zmian w zakresie posiadania majątkowego.Nie można było tam realizować reformy rolnej ani posunięć, które godziłyby w niemiecki stan posiadania.Polska i Polacy mieli zniknąć znowu z mapy świata.Tak ,jak życzyły nam to Niemcy się nie stało i chwała za to Panu Bogu!

 

Nie zapomnij o terrorystycznym napadzie Polski na niemiecki Gorny Slask w 1921 i zagarniecie go w 1922. O traktowaniu mniejszosci narodowych a szczegolnie niemieckiej przez II RP nic pewnie nie wiesz. Poczytaj sobie tez o polityce polskiego agenta na Slasku Kurzydlo-Grazynskiego. Wzor butnego polskiego chama,

antyniemieckiego nacjonalisty i faszysty.

G
Gość
W dniu 18.04.2016 o 20:03, JAN napisał:

,,Dostała ją od Niemiec i Austria '' a kto jej tą wolność zagrabił  jak nie Niemcy ,Austria no i Rosja  .Natomiast co do dzisiejszego pobrzękiwania szabelką to fakt nasi politycy pchają nas w gówno ale znowu rozgrywającymi są Niemcy i Rosja.Interesy rosyjsko-niemieckie kwitna ale przyjdzie czas i znowu skoczą sobie do gardeł.

 

Tematem jest ekshumacja niemieckich zolnierzy. Wiec mozna by bylo uszanowac pamiec tych zmarlych i nie szkalowac ich. Historyczne dyskusje nalezy prowadzic jak sie ma wiedze o faktach.

Jak narobisz dlugow i ich nie splacasz to przychodzi komornik i odbiera ci rownowartosc tych zaleglosci.

Panstwa zajmuja teren i okupuja go. W przypadku Polski i tzw. "zaborow" doszlo do tego jeszcze samowola, zdrada i przekupstwo rzadzacej szlachty. Przepili i przehulali swoj kraj.

Targowica ci cos mowi. Polacy nie umieli sie zgodzic miedzy soba

wiec wolali zagranice o pomoc. Dzisiaj jest znowu to samo, Polacy znowu wolaja obce wojska do siebie. Moze byscie sie tez zastanowili i zamiast podskakiwac na Rosje robili z nia interesy.

J
JAN
W dniu 17.04.2016 o 22:38, Gość napisał:

Ty krecacy gosciu popraw swoja edukacje historyczna na temat I WS.Polska odzyskala wolnosc od Niemcow. To Niemcy i Austria 5.11.1916 utworzyli Polskie Krolestwo Kongresowe, wtedy kiedy sie innym to nawet nie snilo.Bez tego aktu polska pozostala by rosyjska prowincja.Te nowo utworzona Polska sama nie wywalczyla swojej wolnosci.Dostala ja od Niemiec, Austri i aliantow zachodnich.W podziekowaniu za to napadla na wszystkich swoich sasiadow,Na Litwe, Rosje, Niemcy, Czechow. To wlasnie Polska byla najwieszym bandyckim panstwem po I WS.A dzisiaj jest znowu to samo. Jezeli czytasz i sluchasz wiadomoscito wiesz kto pobrzekuje szabelka. Podskakujecie na Rosje rownoczesnie plujac na EU, Niemcy i USA.Dlaczego nie zrobicie swojej ekonomii. Najmadrzejszy narod swiata nic sam wymyslic ani zrobic nie potrafi a rola podwykonawcy mu nie odpowiada, bo jest przeciez megalomansko madrzejszy i nalezy mu sie inna rola.

,,Dostała ją od Niemiec i Austria '' a kto jej tą wolność zagrabił  jak nie Niemcy ,Austria no i Rosja  .Natomiast co do dzisiejszego pobrzękiwania szabelką to fakt nasi politycy pchają nas w gówno ale znowu rozgrywającymi są Niemcy i Rosja.Interesy rosyjsko-niemieckie kwitna ale przyjdzie czas i znowu skoczą sobie do gardeł.

G
Gość

Nie ma co dywagować skoro ekshumacją i przenoszeniem na cmentarze wojenne szczątków żołnierzy zajmują się warszawska Fundacja Pamięć oraz Niemiecki Narodowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Dzieje się tak na mocy porozumienia, podpisanego w 1989 r. przez ówczesnych szefów rządów Polski i Niemiec: Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla.

Jesteśmy państwem prawa,gdzie większość obywateli  to Katolicy dlatego wiemy,że  każdy bez wyjątku człowiek ma prawo do mogiły i Krzyża na grobie czy nam to się podoba czy też nie.


 

 

G
Gość
W dniu 18.04.2016 o 09:17, Gość napisał:

   Co ty bredzisz o wartościach katolickich? Głęboka wiara owszem. Pomogła przetrwać. Ale to była głęboka wiara w odzyskanie niepodległości. W nic innego. 

A jak myślisz do kogo te prośby były składane .Ano do Pana Boga,abyśmy odzyskali niepodległość i suwerenność  i tą w II RP i tą w III RP.Zapominasz, że w Polsce żyje obecnie  ponad 95% Katolików.

 

Podwaliny pod II Wojne swiatowa polozyla Polska i Francja, mimo wyniku plebiscytu kradnac Gorny Slask.To Polska chciala wojny przeciwko Niemcom juz w 1934 roku, tylko Francja sie nie zgodzila.

To Polski marszalek powiedzial, ze Niemcy chocby nawet chcieli,wojny z Polska nie unikna.

Podskakiwala tak dlugo az sie doigrala.

Ty sie nad Niemcami rozczulac nie musisz, zrob tylko jedno odpieprz sie od nich.

Prawda historyczna jest bardziej złożona niż ci się wydaje,otóż gen.Hans von Seeckt, w memoriale na temat celów polityki zagranicznej Niemiec w 1921r  m.in.pisał "Egzystencja POLSKI jest nie do zniesienia i nie da się  pogodzić z żywotnymi interesami NIEMIEC.Ona musi zniknąć i ZNIKNIE!"Kanclerz Rzeszy, Josef Wirth,w rozmowie z dyplomatą niemieckim hr. Urlich Brockdorff-Rantzau w dniu 24 sierpnia 1922r. stwierdzał:"POLSKĘ trzeba wykończyć.Polityka moja zmierza do tego celu".Rządy niemieckie zamierzały  zrobić wszystko do izolowania i rozbicia Polski,czego przykładem  są prawa ludności niemieckiej ,które broniły nie tylko ustawy ogólnokrajowe polskie,ale także   podpisana przez Polskę konwencja genewska w sprawie Śląska,która obowiązywała do 1937r.Ludność niemiecka miała prawo do posiadania własnych szkół z niemieckim językiem nauczania,własnych organizacji i stowarzyszeń.Władze polskie nie mogły dokonywać zmian w zakresie posiadania majątkowego.Nie można było tam realizować reformy rolnej ani posunięć, które godziłyby w niemiecki stan posiadania.Polska i Polacy mieli zniknąć znowu z mapy świata.Tak ,jak życzyły nam to Niemcy się nie stało i chwała za to Panu Bogu!

G
Gość
W dniu 17.04.2016 o 15:34, Gość napisał:

wedlug glupiego lewactwa. Nie uzywaj durniu lewackich hasel nienawisci. Kim byly polskie ofiary na Wolyniu !?  Czy dziadek, babcia i wnuk i wnuczka byli sprawcami czy ofiarami.O co ci chodzi ty komunistycznie przekrecone badziewie.

Poproś kogoś mądrzejszego od ciebie, żeby ci to na twój język przetłumaczył. Ostatecznie możesz wpisać to zdanie po niemiecku do wyszukiwarki i przeczytaj lewaku, o co w tym wszystkim chodzi! 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3