110-lecie mleczarni w Oleśnie. Ta spółdzielnia to wizytówka miasta [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
110-lecie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie.
110-lecie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie. Mirosław Dragon
W 1907 r. grupa rolników założyła spółdzielnię mleczarską. Oleska mleczarnia działa do dzisiaj i przeżywa okres prosperity.

W ubiegły piątek Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie zorganizowała uroczystą galę jubileuszową w Miejskim Domu Kultury.

- To jest taka śmietanka wśród zakładów produkcyjnych naszego miasta, która wytycza mleczną drogę na firmamencie naszego regionu. więc spijajmy śmietankę jej sukcesu, wodząc maślanych wzrokiem po oleskiej krainie mlekiem i miodem płynącej - powiedziała Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego na wstępie wykładu o historii spółdzielni mleczarskiej w Oleśnie.

Mleczarnię założyła w 1907 r. grupa rolników z ówczesnego niemieckiego Rosenbergu. W 1945 r. znacjonalizono mleczarnię, ale 1957 r. znów przekształcono ją w spółdzielnię.

Prezesem został Stanisław Juszczyk, który dzisiaj ma 92 lata i również przyjechał na jubileusz do Olesna!
- Były wtedy jeszcze stare baraki, nieutwardzony terene, niezmechanizowana produkcja - opowiada Stanisław Juszczyk. - Wszystko trzeba było dopiero zrobić. Kilka razy zdobyliśmy pierwsze miejsce w województwie spośród dwudziestu kilku mleczarń.

- Oleska mleczarnia słynie z produktów tradycyjnych, więc technologie są do dzisiaj podobne, z tym jednak, że różnica jest w urządzeniach wykorzystywanych do produkcji - mówi Władysław Jagiełło, który był kierownikiem produkcji w latach sześćdziesiątych. Jego żona Anna pracowała w księgowości.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie słynie z produkcji masła ekstra z Olesna i oleskiej śmietankówki, czyli „świeżej śmietanki z odrobiną alkoholu”.

Tradycyjne produkty nabiałowe z Olesna zdobywają wiele nagród.

- Zawsze mówi się o maśle, a twarogu sprzedajemy tyle samo, po 30 ton miesięcznie - mówi Wilhelm Beker, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. - Zarówno masło, jak i twaróg z Olesna jest na ministerialnej liście produktów tradycyjnych.

Oleska mleczarnia słynie właśnie z tego, że produkuje specjały, które kiedyś robili nasi dziadkowie i babcie: swojskie masło, ser twarogowy czy śmietankówkę, której recepturę przez laty wspólnie opracowali pracownicy oleskiej mleczarni i gorzelni. Jedni dali śmietankę, drudzy spirytus i dzięki tej kooperacji stworzyli oryginalny likier.

Dzisiaj chociaż dochody oleskiej mleczarni zapewniają mleko, masło i twaróg, to właśnie oleska śmietankówka zapewniła rozgłos i promocję w całej Polsce.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska zatrudnia obecnie 50 pracowników. Mleko zapewnia 100 dostawców z powiatu oleskiego i okolic, którzy jednocześnie są członkami spółdzielni. Prezes Wilhelm Beker podkreśla, że oleska spółdzielnia mleczarska działa podobnie jak grupa producencka.

Z historii:
110 lat temu została utworzona Molkerei Rosenberg (czyli Mleczarnia Olesno). Po wojnie zakład znacjonalizowano i przekształcono w Powiatowy Zakład Mleczarski. 4 maja 1957 r. na walnym zgromadzeniu powołano Okręgową Spółdzielnię Mleczarską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska