12. Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka" rusza w piątek. Głuchołazy gotowe na przyjęcie artystów i widzów

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na trzy dni Głuchołazy i muszla zdrojowa staną się stolicą piosenki turystycznej w polskim i czeskim wydaniu. Rusza XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka. W sobotę wystąpi Stanisław Soyka Kolektyw.

Festiwalu Kropka, który jest organizowany po raz 12., opolskiej publiczności przedstawiać nie trzeba. W tym roku jednak widzowie i artyści będą korzystać z nowych urządzeń i budynków, jakie powstały w trakcie modernizacji XIX-wiecznego parku. Błoto przestanie być problemem, bo cały teren przed muszlą koncertową utwardzono i odwodniono. Widzowie mają tu do dyspozycji 300 miejsc siedzących. Dodatkowe miejsca powstaną w ogródkach gastronomicznych. Jest też budynek z toaletami, dla artystów garderoba przy muszli, a dla organizatorów - biuro.

Pierwsze koncerty tegorocznej Kropki ruszają już w czwartek 16 lipca w ramach Przeglądu Utworów z Charakterem (PUCH) dla debiutantów w tym gatunku. Będzie ich można posłuchać na tarasie hoteliku Sudety przy ul. Jana Pawła II już od 17.

W piątek od 17 zagrają zespoły znane turystom od 30 lat: „Wszystkiego Najlepszego”, grupa „Bez Idola”, harcerski zespół „Wołosatki” działający od 1974 roku. Najmłodszym wykonawcą tego dnia jest grająca szanty i maritime folk utworzona 10 lat temu grupa „Formacja”. Piątkowy koncert zakończy „Grupa Bohema”.

W sobotę od godziny 14 w muszli zdrojowej posłuchamy laureatów PUCH-u. Potem zagra Irena Salwowska z zespołem Wyspy Dobrej Nadziei. W repertuarze oprócz własnym utworów także pieśni Okudżawy, Wysockiego, Staffa i Stachury. Potem wystąpi poeta, pieśniarz i kompozytor Antoni Muracki z zespołem.

Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie jednak Stanisław Soyka i jego Kolektyw. Sobotnią noc zakończy Sokół Orkiestar, krakowska grupa grająca słowiański folklor z rozbudowaną sekcją instrumentów dętych.

Trzeci dzień, czyli niedziela, na Kropce jest tradycyjnie zarezerwowana dla czeskiej muzyki turystycznej, zwanej Trampską Hudbą. Już od 16 zagra najpierw Petr Luftner, laureat zaprzyjaźnionego festiwalu w Usti nad Łabą, grający brawurowo na akordeonie. Potem zagra F. T. Prim, grupa z Brna oraz duet Adela Jonasova i Rene Soucek. Folkowy repertuar przedstawi trio Epydemye. Na koniec z własną aranżacją znanych przebojów Nohavicy, Kryla czy Czechomoru wystąpi Kuba Blokesz i zespół „Chwila Nieuwagi”.

Miejsca noclegowe w Głuchołazach są już od dawna zarezerwowane. W ostatniej chwili noclegów trzeba szukać gdzieś dalej.

Organizatorzy zapraszają na pole namiotowe przy ul. Parkowej obok budynku ZOL, wyposażone w toalety i prysznice. Do samej muszli koncertowej trzeba dojść kilkaset metrów przez park zdrojowy. Najbliższy parking znajduje się przy ul. Parkowej, ale po południu wolne miejsca znajdą się raczej w centrum Głuchołaz, skąd można dojść do muszli spacerem ulicą Jana Pawła II.

OPOLSKIE INFO - 13.07.2018

Nazwy Kup czy Zimna Wódka są znane w całej Polsce. Ale mamy wiele innych ciekawych i zabawnych nazw miejscowości na Opolszczyźnie. Zobaczcie na kolejnych slajdach, jakie to wsie.

Sucha Psina, Stara Jamka, Kały. Ciekawe i zabawne nazwy opol...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska