12 uczniów będzie reprezentować Opolszczyznę w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
12 uczniów z Opolszczyzny otrzymało dziś z rąk opolskiego kuratora oświaty i przedstawiciela wojewody mandaty posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży. Będą obradować w Warszawie 1 czerwca.

Tematem tegorocznej, 23. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarnej. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Taki też był temat ogólnopolskiego konkursu, na podstawie którego wyłonionych zostało 460 najlepszych uczniów-posłów. Konkurs nawiązywał do uchwalonej w ub. roku ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Na podstawie jej przepisów obowiązkiem samorządów jest wyeliminowanie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, wydarzenia, daty symbolizujące komunizm.

Julia Mazurek i Martyna Ślusarczyk z II LO w Opolu przeprowadziły ankiety wśród mieszkańców i złożyły do władz gminy Łambinowice wniosek o zmianę nazw ulic 22 Lipca i gen. A. Zawadzkiego.

Ewa Topola i Zuzanna Ostrowska z PG 7 w Opolu znalazły w Grudzicach bezimienny skwer i zaproponowały radzie dzielnicy, by jego patronem uczyniono Franciszka Buhla - urodzonego w Grudzicach powstańca śląskiego, działacza Związku Polaków w Niemczech. Roznosiły też ulotki propagujące tę postać.

Ewa i Zuzanna, jako autorki jednej z dwóch najwyżej ocenionych w regionie projektów (drugi należy do Jakuba Krawczyka i Tobiasza Kansika z PG 1 w Oleśnie) pracowały już w komisji przygotowującej uchwałę, która zostanie przegłosowana przez SDiM 1 czerwca.

Do Warszawy pojadą też Aleksandra Garus i Anna Hassinger z PG 2 w Oleśnie, Szymon Maryniak i Michał Sosnowski z PG 1 w Oleśnie, Emilia Lempa i Marlena Zyzik z gimnazjum w Zębowicach.

- To bardzo dobra forma budowania świadomości obywatelskiej. Tegoroczny temat miał charakter historyczno-obywatelski, sprzyjający zainteresowaniu lokalną historią i działaniom w najbliższym środowisku - mówi Małgorzata Szafors, dyrektor PG 7 w Opolu.

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny realizowany przez Kancelarię Sejmu. W tym roku jego współorganizatorami są MEN, IPN i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Celem projektu jest ukazanie na czym polega odpowiedzialność obywatelska przez aktywizowanie młodych ludzi na rzecz społeczności lokalnej oraz upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej.

ZOBACZ OPOLSKIE INFO [26.05.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska