127 mln euro kary dla Telekomunikacji Polskiej

Oprac. Edh
Przy określeniu grzywny Komisja wzięła pod uwagę wielkość winy oraz wysokość sprzedaży TP w tym czasie. Fot. scx.hu
Przy określeniu grzywny Komisja wzięła pod uwagę wielkość winy oraz wysokość sprzedaży TP w tym czasie. Fot. scx.hu
Komisja Europejska nałożyła na Telekomunikację Polską karę w wysokości ponad 127 mln euro za nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu, co stanowi narus

zenie unijnych przepisów antymonopolowych.

Komisja zwraca uwagę, że Telekomunikacja Polska, jako operator posiadający pozycję dominującą, jest zobowiązana zapewnić operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci (za opłatą), tak aby mogli oni skutecznie konkurować na rynku detalicznym.

TP konsekwentnie przez ponad cztery lata odmawiała lub utrudniała operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci.

- Komisja nie może pozwolić na to, aby praktyki antykonkurencyjne zagrażały rozwojowi Internetu oraz gospodarki cyfrowej. Przypadek ten pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani nie dopuścić do tego, aby dominujący operator telekomunikacyjny systematycznie szkodził konkurentom, którzy w innym wypadku mogliby w znaczny sposób przyczynić się do zmian na rynku na korzyść konsumenta - mówi Joaquín Almunia, Wiceprzewodniczący Komisji.

Aby zapewnić użytkownikom końcowym szerokopasmowy dostęp do Internetu, operatorzy alternatywni mogą albo wybudować alternatywną sieć dostępu, co jest nieopłacalne, albo skorzystać z sieci operatora zasiedziałego, czyli Telekomunikacji Polskiej.

Z kolei aby skorzystać z sieci operatora zasiedziałego operatorzy muszą uzyskać hurtowy dostęp szerokopasmowy lub dostęp do lokalnej pętli abonenckiej.

W Polsce te produkty i usługi hurtowe są oferowane wyłącznie przez TP, od której operatorzy alternatywni są zależni, jeżeli chcą konkurować na rynku detalicznym.

TP i PKP Cargo ukarane przez UOKiK

Komisja zebrała wiele dowodów potwierdzających, że Telekomunikacja Polska celowo próbowała ograniczyć konkurencję stawiając przeszkody operatorom alternatywnym na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Jak podaje Komisja Europejska, okresie od sierpnia 2005 r. do co najmniej października 2009 r. TP stosowała praktyki uniemożliwiające lub opóźniające wejście konkurentów na rynek.

Operatorzy alternatywni napotkali wiele przeszkód na każdym etapie uzyskiwania dostępu do produktów hurtowych TP SA.

Przykładowo TP SA:

  • proponowała niekorzystne warunki dostępu,
  • opóźniała proces negocjacji,
  • odmawiała realizacji zamówień w nieuzasadniony sposób
  • oraz nie dostarczała alternatywnym operatorom wiarygodnych i pełnych informacji o sieci.

Wyżej wymienione praktyki uniemożliwiały operatorom alternatywnym skuteczne konkurowanie na rynku oraz stanowiły nadużycie pozycji dominującej przez TP na polskim rynku szerokopasmowego dostępu.

Zgodnie z decyzją Komisji TP ma bezzwłocznie zaprzestać naruszenia, o ile jeszcze tego nie uczyniła, oraz powstrzymać się od ponownego podejmowania wszelkich działań lub zachowań mających ten sam lub równoważny cel bądź skutek.

W 2010 r. całkowity obrót uzyskany przez Telekomunikację Polską wyniósł 3,9 mld euro (15,7 mld zł).

Przy określaniu wysokości grzywny Komisja wzięła pod uwagę czas trwania i wagę naruszenia oraz średnią wartość sprzedaży TP na rynku związanym z naruszeniem w okresie między 2005 r. a 2009 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska