Targi nto - nowe

128 ton martwych ryb wyłowiono z jeziora i Kanału Gliwickiego. Odrę ominęła katastrofa

Krzysztof Strauchmann
Śnięte ryby wyciągnięte z jeziora Dzierżno Duże w sierpniu 2024 roku
Śnięte ryby wyciągnięte z jeziora Dzierżno Duże w sierpniu 2024 roku Karina Trojok Polska Presse
Przez prawie miesiąc do wody rzeki Kłodnicy dozowano stale perhydrol czyli wodę utlenioną. W 95 procentach zredukowało to stężenie złotych alg i uratowało życie biologiczne w Odrze przed kolejnym zatruciem.

3 września zakończono eksperyment badawczy Instytutu Ochrony Środowiska, który miał zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się śmiertelnie trujących złotych alg ze sztucznego zbiornika osadowego Dzierżno Duże do rzeki Kłodnicy i dalej do Odry. Nad korytem rzeki zainstalowano urządzenie dozujące do wody, w stały sposób, perhydrol czyli roztwór nadtlenku wodoru.

Jak tłumaczyła sejmowej komisji ochrony środowiska wiceminister klimatu Urszula Zielińska, to metoda eksperymentalna, zastosowana po raz pierwszy na świecie w wodzie płynącej. Zdecydowano się na to, bowiem w jeziorze Dzierżno Duże koło Gliwic doszło do masowego śnięcia ryb. Badania potwierdziły, że przyczyną śnięcia jest toksyna, wytwarzana przez złote algi. Jezioro Dzierżno Duże jest połączone z Kanałem Gliwickim i Kłodnicą, toksyna zaczęła więc spływać niżej.

- Bardzo szybko udało się uzyskać bardzo dobre efekty. Poziom złotych alg udało się zbić o 95 procent – mówiła wiceminister Urszula Zielińska. – Udało się skutecznie powstrzymać katastrofę ekologiczną przed rozlaniem się dalej.

Do 9 września z wód jeziora i kanału pracownicy Wód Polskich, wędkarze i inne służby państwowe zebrały w sumie 128 ton martwych ryb. W czasie katastrofy ekologicznej w 2022 roku z Odry i jej dorzecza zebrano od 350 ton ryb (wg NIK) do ponad tysiąca ton (szacunki naukowców).

Przed rozpoczęciem eksperymentu w kanale i rzece przeprowadzono inwentaryzację biologiczną. Podobną inwentaryzację wykonano ponownie w ostatnich dniach. Dokładny wpływ perhydrolu na życie biologiczne w wodzie będzie przedstawiony w przygotowywanym raporcie. Na obecnym etapie nic nie wskazuje, żeby środek zaszkodził rybom czy innym organizmom.

Nadtlenek wodoru był dozowany do wody w stężeniu od 15 do 20 miligramów na litr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska