14 kwietnia 1050. rocznica chrztu Polski! Co się wtedy naprawdę wydarzyło

Paulina Baran
Według większości historyków Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku.Profesor Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu w Kielcach, wyjaśnia znaczenie dla rozwoju ziem polskich. Historycy mediewiści, czyli zajmujący się czasami średniowiecza zdradzają najważniejsze fakty związane z tym przełomowym dla państwa polskiego wydarzeniem.

Według źródeł historycznych chrzest, który w 966 roku przyjął Mieszko I i jego najbliżsi, nie miał charakteru masowego, w związku z czym nie był to chrzest Polski jako całości - mówiła doktor Sylwia Konarska-Zimnicka z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podczas spotkania z kielecką młodzieżą.

Prelekcję zatytułowaną „Chrzest Polski czy chrzest Mieszka? Jak? Gdzie? Kiedy?” zorganizowano w przededniu 1050. rocznicy tego wydarzenia w klubie Ziemowit, przy ulicy Mieszka I w Kielcach. - Niestety informacje źródłowe, którymi dysponują historycy na temat tego niezwykle ważnego wydarzenia są bardzo okrojone - kontynuowała prelegentka. - W drugiej połowie X wieku można mówić o państwie gnieźnieńskim, państwie Polan, państwie Mieszka I, ale nie o Polsce. Nie wiemy gdzie doszło do chrztu, wiemy tylko prawdopodobnie kiedy to było.

A KIEDY BYŁ CHRZEST ŚLĄSKA? CZYTAJ TUTAJ

We wczesnym chrześcijaństwie do grona nowo ochrzczonych przyjmowano w szczególnym okresie, w dzień poprzedzający zmartwychwstanie Jezusa. Zatem najprawdopodobniej chrzest Mieszka odbył się w Wielką Sobotę 966 roku, która tego właśnie roku przypadała na 14 kwietnia.

Najstarsze źródła, czyli roczniki - kapitulny krakowski, miechowski, wielkopolski czy świętokrzyski - wspominają bardzo lakonicznie rok 965, gdy Dobrawa przybywa do Polski i rok 966, gdy Mieszko przyjmuje chrzest. Nieco obszerniejsze informacje czerpiemy ze źródeł o charakterze opisowym, przede wszystkim kronik Galla Anonima, Thietmara z Mersebur-ga czy Wincentego Kadłubka, który używa określenia „król Polski i królestwo polskie”, co historycznie rzecz biorąc jest nieprawdą, ponieważ Mieszko był księciem.
Nie wiemy, gdzie Mieszko został ochrzczony. Znaleziska archeologiczne w postaci baptysteriów (miejsc do wykonywania obrzędu chrztu) i pozostałości mis chrzcielnych sugerują, że mogło do tego dojść w Poznaniu (Ostrów Tumski) lub na Ostrowie Lednickim (największa z wysp na jeziorze Lednica między Poznaniem a Gnieznem). Przy tym badacze zwracają uwagę, że ochrzczenia Mieszka raczej nie dokonano w miejscu, gdzie bez wątpienia sprawowane były kulty pogańskie - wybierano raczej nowe miejsce dla nowo tworzonego państwa chrześcijańskiego.

Kandydat na nowo ochrzczonego wchodził do niecki z wodą i trzykrotnie był w niej zanurzany, po czym przywdziewał białą szatę.
Jakie skutki z przyjęcia chrztu?

Profesor Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wyjaśnia, jak ważne dla rozwoju ziem polskich było przyjęcie chrztu.

- Świat słowiański nie znał łaciny. Przywiezienie na barkach duchowieństwa chrześcijańskiego, znakomitego, niezwykle nowoczesnego alfabetu, którym przecież do dzisiaj się posługujemy, było wielkim przełomem cywilizacyjnym. Dotychczas mogliśmy „zapisywać” swoje wartości kulturowe wyłącznie drogą ustną, a jak wiadomo pamięć ludzka jest zawodna. Od tego czasu wszystkie wydarzenia mogliśmy uwieczniać na piśmie i w ten sposób zapisaliśmy nasze świętokrzyskie arcydzieło homiletyki i literatury polskiej, czyli „Kazania świętokrzyskie”. Gdyby nie alfabet, nie było by go - zauważa mediewista.

Profesor Krzysztof Bracha przyznaje, że mamy bardzo niewielką bazę źródeł dotyczących omawianego okresu na terenie obecnego regionu świętokrzyskiego.

- Bez wątpienia należy wyróżnić tutaj Święty Krzyż. Fundacja monarsza Opactwa Benedyktyńskiego przez ówczesnego panującego, czyli Bolesława Krzywoustego (w pierwszej połowie XII wieku) spowodowała rewolucyjne zmiany. Chcę podkreślić z całą mocą, że benedyktyni to ojcowie Europy. To potężna sieć klasztorów, która nadała okolicy chrześcijański, humanistyczny i cywilizacyjny kształt. W ten sposób do regionu świętokrzyskiego dotarła wymiana intelektualna, dzieł literackich, naukowych, pastoralnych, całego kompendium wiedzy-mówi profesor Bracha.

Wideo

Materiał oryginalny: 14 kwietnia 1050. rocznica chrztu Polski! Co się wtedy naprawdę wydarzyło - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
filatelista

Godom wom

l
lucyper

klesza bajka...chcą się dowartościować

G
Gość

te źródła to marny punkt odniesienia - najmłodsze powstało prawie 200 lat po wydarzeniach i reprezentuje dworską tradycję i symbole a nie fakty. Dziś już nawet na uniwersytetach uczą, że tzw. chrzest był to "proces" trwający kilkadziesiąt lat. Sam Mieszko (czy jak się zwał i kim był - czy pół-Wikingiem czy niedobitkiem Wielkich Moraw) osobiście chrzest łaciński przyjął prawdopodobnie od cesarza w Ratyzbonie lub Magdeburgu (przez czeskiego księcia - szwagra wspierany jedynie) w czasie jednego ze zjazdów (bo taka był modus operandi chrzczenia pogańskich książąt i inni tak robili - chrzest poza Cesarstwem nie miał sensu, bo nikt by nie wiedział ani nie uznał jego prawomocności). I było to pewno rok wcześniej. W tych baptysteriach później biskupi z pierwszymi Jordanem i Ungerem chrzcili następnie elity państwa. Data 966 jest sama w sobie symboliczna jedynie, podobnie jak Wielka Sobota i 14 kwietnia...

h
hoby historyk

Historyczne , wspolczesne zrodla o tym wydarzeniu to pare zdan.

Reszta to dedukowanie z pozniejszych opisow, ktore sa czesto

czystymi fantazjami, jak u Wincerntego Kadlubka.

 

J
Jasio z grupy straszaków.

A prose panio - a o ktorej godzinie byl ten chrzest Polski? Bo Dżesika mowi, ze wtedy to jeszcze ani kalendarzy, ani zegarkow nie bylo?

h
historycznym okiem

POLINEM ?

h
historycznym okiem

batogami z Rusi. Natomiast to cywilizowane Państwo z serca Europy zwane Polską dało wam włóczęgom schronienie. To był jeden z największych błędów jaki popełnili nasi królowie
Może nie znali tego jakże mądrego przysłowia które mówi "pożałuj dziada to dziad kiedy odżyje to cię torbą zabije" Dzisiaj na twoim przykładzie widać dobitnie jak ono się urzeczywistnia.

h
historią doświadczony

grupa KODfidentów wywodząca się z PO i PSL wspólnie z Martinem Schulzem i guru KODfidentów
Jack Potem odprawiają w niemalże tym samym czasie nad Polską i polskim Narodem kadysz . Haniebna powtórka z historii identyczna tej kiedy to Ksawery Branicki podobne układy zawierał z Carycą Katarzyną.

k
kociak
W dniu 14.04.2016 o 15:57, BABCIA EWA napisał:

NIE WTYKAĆ PANA BOGA OD RÓŻNYCH WYZNAŃ- DO NIECNYCH ,PERFIDNYCH POCZYNAŃ KOŚCIOŁA ,BO BÓG I KOŚCIÓŁ TO DWA RÓŻNE TEMATY

 

co ty pier***..sz  kociarucho jehowska !!

E
Eurofighter

Pod Poznaniym i dalyj grubo przed 1050 Rokym boly Germanenstämme Burgundiones i czynsc Lemovii, ktore jeszcze przod jak Chlodwig przijynli Chrzescijanstwo. Na Slonsku tys cheblocom o 1050 Rocznicy przijyncia Chrzescijanstwa w Polsce, nos to niedotyczy bo po piyrse my juz downo Chrzescijanstwo przijynli, a nastympnie Slonsk wcale niebol Polski!

r
rebeliant

Wiking daje sie ochrzcic zeby sie dostac do czeszki do wyra,a wy tu o chrzcie polski.jaki chrzest i jakiej polski, pytam sie?.

G
Gość

Skąd oni wiedzą że to było 14 kwietnia?

Może jeszcze godzinę tego chrztu podadzą?

U nich wszystko jest umowne,święta bożego narodzenia,zmartwychwstania ,cialo boże...Wszystko przejęte,że nie napiszę zawłaszczone od pogan zamieszkujących wcześniej te ziemie.

P
Pyr

Sprawa seksu Pawła VI i Juliusza Paetza dalej pod dywanem. Odetchnęli z ulgą i kontynuują imprezę.

 

T
Tomek
W dniu 14.04.2016 o 12:46, Gość napisał:

Tacy mocni w gębie, więc czemu nie plujecie na islam lub judaizm?!A tym, którzy tak teraz walczą z krzyżem życzę, aby widząc jak cierpi i umiera ktoś bliski, albo gdy sami będą odchodzili w cierpieniu nie musieli szeptać: Boże ratuj!


Czy ktos na tym forum wspomnial Boga? Myla ci sie pojecia czarnej mafii i Pana Boga
B
BABCIA EWA
W dniu 14.04.2016 o 12:46, Gość napisał:

Tacy mocni w gębie, więc czemu nie plujecie na islam lub judaizm?!A tym, którzy tak teraz walczą z krzyżem życzę, aby widząc jak cierpi i umiera ktoś bliski, albo gdy sami będą odchodzili w cierpieniu nie musieli szeptać: Boże ratuj!   

NIE WTYKAĆ PANA BOGA OD RÓŻNYCH WYZNAŃ- DO NIECNYCH ,PERFIDNYCH POCZYNAŃ KOŚCIOŁA ,BO BÓG I KOŚCIÓŁ TO DWA RÓŻNE TEMATY

Dodaj ogłoszenie