15 lat temu Opolanie żegnali zmarłego Jana Pawła II

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Papież Polak zmarł w sobotę, 2 kwietnia 2005 roku o 21.37. Wiadomość o jego śmierci obwieścił - 60 tysiącom wiernych na placu Świętego Piotra - płacząc, abp Leonardo Sandri.

Tego wieczoru w żałobie był cały świat. Opolanie także. Wiernym, którzy zostali w katedrze opolskiej po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, by modlić się o zdrowie papieża, wiadomość o jego śmierci przekazał abp Alfons Nossol.

- Został odwołany do wieczności w wigilię niedzieli Miłosierdzia Bożego – mówił. - Pragnął bowiem, by miłość stała się centralnym aspektem naszej wiary. Byśmy tę miłość przyjęli i jej mocą usiłowali żyć.

Pod przewodnictwem pomocniczego biskupa Pawła Stobrawy ludzie na klęczkach odmawiali różaniec. Wiernych z każdą zdrowaśką przybywało aż do zapełnienia katedry. Po zakończeniu modlitwy wierni stawiali znicze przed obrazem Matki Bożej Opolskiej.

QUIZ. Co wiesz o Papieżu Polaku? Te ciekawostki o Janie Pawle II cię zaskoczą!

- Nie wiadomo, jak będzie wyglądał świat bez niego – powiedziała wtedy reporterowi nto Aleksandra Leszczyńska. – Boję się, że będzie gorszy. Pozostaje modlić się i wierzyć. Na razie za duszę papieża, a potem o dobry wybór następcy.

W pełnym ludzi opolskim kościele Jezuitów msza św. za zmarłego zakończyła się niewiele przed północą. Organista na koniec zagrał ulubione pieśni Jana Pawła II „Barkę” i „Czarną Madonnę”. Odśpiewanie wszystkich zwrotek trwało niemal 10 minut. Wychodzący z kościoła przypinali do ubrań – naśladując gest krakowskich studentów - białe wstążeczki, znak pamięci o papieżu.

Tej nocy w wielu oknach paliły się świece. Także w niedzielę kierowcy przypinali do samochodów czarne wstążki. Nie zabrakło ich także na wieszanych na budynkach flagach. Aż do pogrzebu Jana Pawła II trwała żałoba narodowa.

Po kilku dniach Opolanie ruszyli na – ogłoszony na 8 kwietnia – pogrzeb papieża. Samolotami, pociągami, samochodami i stopem. Druhowie z Kluczborka, którzy wcześniej pełnili „białą służbę” podczas papieskich pielgrzymek do Polski, zabrali ze sobą transparent z napisem: „Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy – ZHR”. Zaciągnęli wartę w Rzymie w gronie miliona pątników z całego świata.

Nie wszyscy mogli pojechać. W Opolu w dniu pogrzebu po wieczornej mszy św. w katedrze przez miasto przeszło 10 tys. ludzi. Najwięcej było młodzieży.

Jak oleśnianie pielgrzymowali do Jana Pawła II [zdjęcia z papieżem]

Będzie ustawa o hulajnogach: ograniczenia i mandaty

Wideo

Dodaj ogłoszenie