15 zatrzymanych, 60 zarzutów. CBŚ rozbiło grupę przestępczą [wideo]

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Zatrzymani usłyszeli 60 zarzutów, w tym związane z praniem brudnych pieniędzy. Skarb Państwa na działalności grupy miał stracić 200 milionów złotych!
Zatrzymani (15 osób) usłyszeli 60 zarzutów, w tym związane z praniem brudnych pieniędzy. Skarb Państwa na działalności grupy miał stracić 200 milionów złotych!

CBŚ rozbiło grupę przestępczą

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego razem z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu prowadzili postępowanie związane z osobami podejrzewanymi o działanie w zorganizowanej grupie o charakterze zbrojnym.

Miała ona zajmować się wyłudzaniem znacznych kwot związanych ze zwrotem podatku VAT, przy wewnątrzwspólnotowym handlu olejem rzepakowym.

- Śledczy ustalili, że grupa działała w latach 2011 - 2014. Jej członkowie zakładali szereg firm "słupów", które między sobą dokonywały fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym importowanym z krajów Unii Europejskiej - wyjaśnia podinspektor Jarosław Dryszcz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Następnie, pomimo składanych deklaracji, firmy nie odprowadzały należnego podatku. Później towar eksportowano m.in. do Czech i na Słowację, na zasadzie wenątrzwspólnotowej dostawy towaru, co było podstawą do ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku VAT. Korzyści pochodzące z przestępstwa legalizowano poprzez transakcje handlowe z wykorzystaniem kont bankowych.

W związku z tą sprawą zostało zatrzymanych 15 osób, które łącznie usłyszały 60 zarzutów. Większość z nich dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku szacowane są na ponad 200 milionów złotych.

Zabezpieczono w tej sprawie między innymi 8 nieruchomości, 18 ciężarówek i naczep, 10 komputerów i 15 telefonów komórkowych.

Policjanci zabezpieczyli też broń palną, amunicję oraz nielegalne towary bez polskich znaków akcyzy. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to blisko 25 milionów złotych.

W tej sprawie 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec innych zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

Sprawa na charakter rozwojowy. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzorująca śledztwo, nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Za przestępczy proceder grozi kara do 15 lat więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja tam widzę odszkodowania za areszty; fiskus ściga resztkę tych co ocaleli po tzw. prywatyzacji: z czegoś Państwo musi żyć.

A wyjaśni się po 15 latach. W tym czasie adwokaci pobudują wille a Strażnicy prawa wezmą - już - premie i awanse.

Tfu.

G
Gorzowianin

ciekawe kto to taki w niektórych firmach zabrali pracowników  prosto z pracy 

a
ay

Ot cale Opole :D

y
yiy

up

jak widać robią

J
Jerzy

Pokazać ich mordy!!

P
Pan Kleks

dokładnie, wystarczyłoby przeanalizować skąd są pieniążki na wypasione chałupy, bryki, niepracujące i odpindolone żonki, wakacje na Dominikanie etc etc etc

 

Mam nadzieję, że za PiSem nadejdzie zmiana, która pozwoli wyłapać więcej takich kwiatków

z
zenobiusz

Takich przestępców jest więcej to jest jedynie czubek góry lodowej. I nic z tym nie robią

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie