170 dzieci zostanie przebadanych w Oleśnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Lekarz Maciej Mazgaj bada 1,5-roczną Marysię z Borek Małych.
Lekarz Maciej Mazgaj bada 1,5-roczną Marysię z Borek Małych. Mirosław Dragon
W mieście zaparkował ambulans Fundacji McDonalda. Dzięki wolontariuszce Elżbiecie Kowalskiej po roku znowu wiele oleskich dzieci zostanie dokładnie przebadanych.

Oleska wolontariuszka Elżbieta Kowalska po raz pierwszy zorganizowała badania małych dzieci w ambulansie Ronalda McDonalda w ubiegłym roku. Wyniki badań były porażające.

Wśród 250 przebadanych dzieci u co trzeciego zdiagnozowano różne choroby: dużo schorzeń endokrynologicznych i nefrologicznych, podwójne śledziony, jedną nerkę, splątane przewody pokarmowe, żylaki powrózka nasiennego, a także nowotwór u 6-letniego Kacpra z Borek Wielkich, który teraz jest leczony w klinice we Wrocławiu.

- Po roku znowu udało się zorganizować badania, tym razem w ciągu dwóch dni zostanie przebadanych 170 dzieci - mówi Elżbieta Kowalska.

Lekarze przyjmują dzieci w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda. W środku jest poczekalnia z rejestracją oraz dwa gabinety lekarskie wyposażone w nowiutkie ultrasonografy (po raz pierwszy są używane właśnie dzisiaj w Oleśnie). Badane są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

- Mnie na badanie namówiła koleżanka, u której syna przed rokiem lekarze zdiagnozowali nowotwór - mówi Karolina Trocha z Borek Wielkich. - Przyjechałam na badanie z moją córką Marią, która ma niecałe 1,5 roku.

- Warto profilaktycznie badać dzieci, nawet jeśli na nic się nie skarżą, ponieważ ważne jest zdiagnozowanie jest choroby w stadium przedklinicznym, a więc zanim pojawiają się objawy. Wtedy dużo łatwiej wyleczyć pacjenta - mówi Maciej Mazgaj, jeden z dwóch lekarzy, którzy przeprowadzają badania w Oleśnie.
Badania w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wczesne wykrycie ewentualnych chorób, szczególnie nowotworowych.

Czas badania wynosi 15 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki oraz ewentualne porady lekarskie.

Badania są bezpłatne, ponieważ zapłacili za nie Urząd Miejski w Oleśnie oraz sponsorzy.
Lista dzieci jest już pełna.

- Mamy jednak listę rezerwową, więc jeśli jakieś dziecko zachoruje i nie może przyjechać na badanie, prosimy o zgłaszanie nieobecności na badaniu, nawet w ostatniej chwili - apeluje Elżbieta Kowalska, współorganizatorka akcji. - W ten sposób miejsce nie przepadnie, a skorzystają dzieci oczekujące na liście rezerwowej.

- Odwołanie przyjazdu na badanie przyjmuję o każdej porze także w formie SMS-a. Mój numer telefonu to 668 079 924 - dodaje Elżbieta Kowalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska