180 mln zł dla samorządów na zakup laptopów i Internetu dla nauczycieli i uczniów do zdalnej edukacji. Opole szykuje wniosek

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Z laptopów, które kupią samorządy, mieliby korzystać w domach uczniowie i nauczyciele.
Z laptopów, które kupią samorządy, mieliby korzystać w domach uczniowie i nauczyciele. Grzegorz Dembinski
Ministerstwo Cyfryzacji, które dysponuje unijną pulą z programu Polska Cyfrowa, twierdzi, że samorządy już mogą kupować sprzęt. Dla każdej gminy ma być co najmniej 40 tys. zł.

Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki - deklaruje Ministerstwo Cyfryzacji i zapowiada, że już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. - Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt. Oddamy im pieniądze - czytamy w komunikacie.

Komisja Europejska poparła pomysł MC, by zaoszczędzone do tej pory - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - pieniądze przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych.

Od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje .

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina.

Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy. Ma to być jednak nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

Gminom i powiatom ministerstwo zaleca oszacowanie potrzeb. Z komunikatu wynika, że już mogą ponosić wydatki na ten poczet, podczas gdy wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia.

- Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów - czytamy.

Kolejny krok - to wniosek do CPPC. Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe, konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta była błyskawiczna – resort otrzymał ją w jeden dzień. Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

MC podało także, że pomoc w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i dostęp do sieci to nie wszystko co robimy, by wesprzeć zdalną edukację. 15 marca uruchomiono portal www.gov.pl/zdalnelekcje dla nauczycieli rodziców i uczniów.

Do tej pory opublikowano tam 3616 materiałów. Portal odwiedziło już niemal 1,8 miliona osób, które wygenerowały niemal 33 miliony odsłon strony.

Nauczycielom MC w specjalnym poradniku podpowiada, m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w Internecie do prowadzenia lekcji online.

- Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje - czytamy w komunikacie.

Z oferty MC planuje skorzystać m.in. Opole, które liczy na pozyskanie 1 mln zł na laptopy. - Teraz mogłyby trafić do szkół, a za ich pośrednictwem także do uczniów w domach. W przyszłości będą służyć w szkołach, np. dla maturzystów - komentuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznika prezydenta Opola. - Szykujemy wniosek na 1 kwietnia - zapowiada.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska