18-osobową Radę do spraw Rodziny powołano przy wojewodzie opolskim

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Rada ds. Rodziny przy wojewodzie opolskim.
Rada ds. Rodziny przy wojewodzie opolskim. Edyta Hanszke
Nominacje wręczył dzisiaj w Opolu wiceminister Stanisław Szwed. Celem rady ma być wskazywanie problemów i wypracowywanie rozwiązań, które służyłyby rodzinie. To jedyna taka rada w Polsce przy wojewodzie.

Przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, społecznicy oraz politycy znaleźli się w składzie 18-osobowej rady powołanej dziś przy opolskim wojewodzie, m.in. burmistrz Nysy - Kordian Kolbiarz, wiceburmistrz Strzelec Opolskich - Maria Feliniak, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - Adam Różycki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu - Zdzisław Markiewicz, znana opolska położna i wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych - Ewa Janiuk, prezes Fundacji "Dom" - Teresa Jednoróg, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku - Krystyna Wilisowska, była opolska radna - Beata Kubica.

Nominacje wręczał im, goszczący na Opolszczyźnie, wiceminister Stanisław Szwed. - Celem rady będzie wskazywanie problemów i wypracowanie dobrych rozwiązań w zakresie polityki rodzinnej - mówiła Violetta Porowska, wicewojewoda opolska. - Na kolejnym majowym spotkaniu porozmawiamy o wdrażaniu Programu 500+ - zadeklarowała.

Członkowie rady postanowili nie czekać do maja. Maria Feliniak, burmistrz Strzelec Opolskich mówiła, że w jej gminie uruchomione zostanie 20 punktów przyjmowania wniosków do programu, czynnych także w soboty. Dopytywała też o możliwość przekazywania choćby części z 500 zł, które otrzymają rodziny np. na ratalną spłatę zaległości czynszowych, w sytuacji gdy rodzinie grozi eksmisja.

- Może się okazać, że dzieci będą chodzić świetnie ubrane, ale nie będą miały gdzie mieszkać - argumentowała. Przedstawiciela rządu to nie przekonało. - Zakładamy, że rodzina wie najlepiej, jak wydać te pieniądze, choć daliśmy sobie wentyl bezpieczeństwa, gdy zdecyduje urzędnik, ale w sytuacjach naprawdę wyjątkowych - mówił.

Adam Różycki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zwrócił uwagę, że w programie nie wydzielono pieniędzy dla służb marszałka, które będą miały więcej pracy w związku z koniecznością rozpatrzenia wniosków opolan pracujących za granicą i korzystających tam ze świadczeń społecznych. - Już dziś wiemy o 4650 takich przypadkach, a będzie ich więcej - mówił Różycki. Wiceminister mówił, że rząd postara się znaleźć na ten cel pieniądze i dodał, że Opolszczyzna jest pod tym względem wyjątkowa.

Krystyna Wilisowska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku dopytywała, czy 500 zł będzie należało się dla dzieci uchodźców, gdyby trafili do Polski. Stanisław Szwed odpowiadał, że prawo dopuszcza wypłaty świadczeń dla dzieci cudzoziemców, ale jeśli mają pozwolenie na pracę w naszym kraju.

Uczestnicy spotkania zwracali też uwagę, że część rodzin nie chce, aby pieniądze wpływały na ich konta z obawy przed zajęciem przez komornika.

- Komornik nie może zająć tych pieniędzy - podkreślała wicewojewoda opolska. Ale z kolei - co podkreślają samorządowcy - to gmina będzie decydowała, w jaki sposób przekaże pieniądze i niekoniecznie będzie to gotówka w kasie.
Skład rady
1) Violetta Porowska - wicewojewoda opolski – przewodnicząca rady,
2) Mieczysław Wojtaszek - dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu - zastępca przewodniczącej rady,
3) Kordian Kolbiarz – burmistrz Nysy,
4) Maria Feliniak - zastępca burmistrza Strzelec Opolskich,
5) Adam Różycki - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu,
6) Zdzisław Markiewicz - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu,
7) Krystyna Wilisowska - kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Prudniku,
8) Ks. Jerzy Dzierżanowski - diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji opolskiej,
9) Ewa Skirzewska - kierownik Ośrodka Adopcyjnego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu,
10) Teresa Jednoróg - prezes Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu,
11) Beata Bożek-Serafin - przewodniczący Wydziału III Rodzinnego Sądu Rejonowego
w Opolu,
12) Ewa Janiuk – kierownik NZOZ” ZDROWA RODZINA” s.c. w Opolu,
13) Wojciech Fijałkowski - kierownik Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień Stowarzyszenia MONAR w Graczach,
14) Beata Kubica - przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Rozwoju Rodziny z siedzibą w Opolu,
15) Katarzyna Czochara – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,
16) Antoni Duda – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,
17) Joanna Ligas – przedstawiciel Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus",
18) Agnieszka Kasprzyk – inspektor wojewódzki Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu - sekretarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska