19,5 tys. opolskich dzieci do lat 2 zostanie zaszczepionych przeciw pneumokokom

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Szczepienia przeciw pneumokokom obejmą maluchy, które nie ukończyły 2 lat. Dzieciom urodzonym w 2017 roku szczepionkę sfinansuje państwo.
Szczepienia przeciw pneumokokom obejmą maluchy, które nie ukończyły 2 lat. Dzieciom urodzonym w 2017 roku szczepionkę sfinansuje państwo.
Prawdopodobnie w maju ruszą darmowe szczepienia dzieci przeciw pneumokokom fundowane przez samorząd naszego województwa opolskiego. Obejmą dzieci do lat 2, z wyłączeniem maluchów urodzonych w 2017 roku.

Profilaktyka zakażeń pneumokokowych to jeden z elementów programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem na Opolszczyźnie. Na realizację programu ogłoszono konkurs, a finansowany on będzie z pieniędzy unijnych. Wpłynęło 12 wniosków i w tej chwili są one oceniane. Pierwszy raz w historii program polityki zdrowotnej jest realizowany na taką skalę - obejmie on 39 tysięcy kobiet i dzieci, więc przygotowania są skomplikowane.

- Najpóźniej w maju będziemy znali wykonawców tych programów. Zależy nam, by szczepienia ruszyły szybko - mówi Izabela Damboń-Kandziora, główny specjalista w Departamencie Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Szczepienia przeciw pneumokokom obejmą maluchy, które w momencie przystąpienia do programu nie ukończyły 2 lat. Wyłączone z programu są jednak dzieci urodzone w 2017 roku, bo dla tych darmowe szczepionki przeciwko pneumokokom finansuje państwo.

Od 1 stycznia tego roku szczepienia przeciw pneumokokom weszły do kalendarza szczepień obowiązkowych.
W grudniu2016 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakończeniuprzetargu w sprawie zakupu szczepionek. Dzieci otrzymają Synflorix PCV10 . Resort zdrowia kupił także szczepionkę Prevenar PCV13, którą będą mogły otrzymać dzieci z obniżoną odpornością, jeśli tak zadecyduje lekarz.
Właśnie tą lepszą - zawierającą 13 serotypów bakterii Streptococcus pneumoniae, a więc dającą największe pokrycie serologiczne, szczepieni będą najmłodsi Opolanie w ramach samorządowego programu profilaktycznego.

Niemowlęta najwcześniej szczepi się w drugim miesiącu życia. Wśród dzieci, które w wieku niemowlęcym przeszły kompletne szczepienie szczepionką skoniugowaną 89 proc. nie zachoruje na inwazyjną chorobę pneumokokową, co jest głównym celem szczepienia.

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Wywołują ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, a u niektórych dzieci mogą powodować zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi). Najpoważniejsze z nich to:sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów, zakażenia wewnątrzbrzuszne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska