2 tys. zł co miesiąc dla studentów medycyny nawet przez 3 lata. W zamian tyle samo lat pracy w opolskich szpitalach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
O opolskie stypendia będą mogli starać się studenci ostatnich lat medycyny, nie tylko z Uniwersytetu Opolskiego.
O opolskie stypendia będą mogli starać się studenci ostatnich lat medycyny, nie tylko z Uniwersytetu Opolskiego. Slawomir Mielnik
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
30 a nawet 50 stypendiów dla studentów ostatnich lat medycyny chce przyznawać co roku samorząd województwa opolskiego. Miesięcznie ma to być 2 tys. zł. Program ma rozpocząć się jeszcze w tym w roku akademickim.

Rozpoczynamy konsultacje społeczne programu stypendialnego dla studentów ostatnich lat medycyny, którzy, w zamian za przyznane finansowanie po zakończeniu studiów i staży zawodowych, podejmą prace w szpitalach województwa opolskiego - wyjaśnia wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

Praca miałaby trwać przynajmniej tyle pełnych lat, ile stypendyści jako studenci korzystali wcześniej z wsparcia finansowego. Roman Kolek liczy, że dzięki temu uda się przyciągnąć młodych lekarzy do opolskich szpitali, a po poznaniu przez nich warunków pracy i "odpracowaniu" stypendium pozostaną oni w opolskich placówkach medycznych na dłużej.

Ma to być remedium na problemy kadrowe regionalnej służby zdrowia. Stypendyści będą mogli podejmować pracę we wszystkich opolskich szpitalach: i podlegającym samorządom, i uniwersytetowi, i resortowych.

Do programu będą mogli aplikować studenci medycyny od czwartego roku w górę, ale co ciekawe, nie tylko studiujący na Uniwersytecie Opolskim, ale też na innych uczelniach. Ma to być zachętą dla Opolan, którzy wybrali studia medyczne w innych regionach, a chcieliby wrócić po ich zakończeniu w rodzinne strony i podjąć tu pracę.

Wicemarszałek planuej zachęcić stypendystów do podejmowania kształcenia na specjalizacjach deficytowych w regionie. Wśród nich wymienił psychiatrię, ale podkreślił, że w każdej dziedzinie medycyny jesteśmy gotowi przyjąć do pracy lekarzy.

Stypendium ma wynosić 2 tys. zł miesięcznie (przez dziesięć miesięcy trwania roku akademickiego), co przy przynajmniej 30 pobierających je studentach dałoby już w pierwszym roku 600 tys. zł z puli samorządu województwa. W kolejnych latach, wraz ze wzrostem liczby stypendystów, ta kwota ma urosnąć do 3 mln zł rocznie.

Wypłacanie stypendium miałoby się rozpocząć jeszcze w tym roku akademickim. - Po przeprowadzeniu konsultacji i zatwierdzeniu programu przez zarząd województwa, przedstawimy go na sesji radnym sejmiku. W następnej kolejności przeprowadzimy nabór - zapowiedział Roman Kolek i wyjaśnił, że za pierwsze miesiące stypendium zostanie wypłacone wstecz.

Gdyby okazało się, że zainteresowanie programem będzie większe niż liczba miejsc, to pod uwagę brane będą oceny studenta.

Opolski wicemarszałek powoływał się na dobre doświadczenia z prowadzenia takiego programu od kilku lat przez samorząd województwa lubuskiego. Wyjaśnił, że konsultacje mają mają dać też odpowiedź, ile stypendiów zostanie uchwalonych. - Jeśli to będzie więcej niż 30, to lepiej, bo inne regiony też tworzą programy zachęt do podejmowania pracy przez lekarzy w ich szpitalach - podkreślił Roman Kolek.

Student ubiegający się o stypendium, musi spełnić następujące warunki:

- kształcić się na IV, V lub VI roku studiów na kierunku lekarskim,
- nie powtarzać roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium,
- nie korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów w okresie, na który ubiega się o przyznanie stypendium
- zobowiąże sie do odbycia stażu i podjęcia pracy w podmiocie lecznicznym, dla którego podmiotem tworzącym jest województwo opolskie, inna jednostka samorządowa, ministerstwo lub Uniwersytet Opolski, na okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium, liczonych pełnymi latami
- zobowiąże się do dokonania wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w placówce medycznej, w której podejmie zatrudnienie

Jest zielone światło na szczepionki dla dzieci!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie