Śląska Fatima i śląskie Pompeje. 20 miejsc kultu i pielgrzymek na Śląsku. Zobacz najpopularniejsze śląskie sanktuaria

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Leśniów. Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, patronki rodzin. Obraz MB Leśniowskiej słynie z uzdrowień fizycznych i psychicznych. Położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej sanktuarium w Leśniowie jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na trasie z Krakowa oraz ze Śląska na Jasną Górę.
Leśniów. Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, patronki rodzin. Obraz MB Leśniowskiej słynie z uzdrowień fizycznych i psychicznych. Położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej sanktuarium w Leśniowie jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na trasie z Krakowa oraz ze Śląska na Jasną Górę. Janusz Strzelczyk
Sanktuaria w województwie śląskim są liczne. Śląskie miejsca kultu i pielgrzymek to przede wszystkim Jasna Góra i Piekary Śląskie, ale też Pszów, Leśniów, Turza Śląska, Rudy raciborskie, Bieruń, Szczyrk, Gidle, Siedlec, Mikołów i wiele innych. Zobaczcie 20, najbardziej znanych sanktuariów i miejsc kultu w województwie śląskim.

Sanktuaria województwa śląskiego, śląskie miejsca kultu i pielgrzymek. Prócz najbardziej znanych, jak Jasna Góra w Częstochowie czy Piekary Śląskie, Śląsk ma swoją Fatimę i swoje Pompeje.

Śląskie miejsca kultu. Gdzie jest śląska Fatima i śląskie Pompeje?

Śląska Fatima to Turza Śląska, Pompeje to skoczowska Kaplicówka, w kaplicy św. Jana Sarkandra. Nadal silnym miejscem pielgrzymkowym są Rudy raciborskie czy Leśniów.

Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe w województwie śląskim. Zobaczcie ZDJĘCIA

Mniej znane miejsca kultu, ale warte odwiedzenia

Ale są i mniej znane, czasem nieco zapomniane miejsca słynące z cudownych obrazów czy figur Matki Bożej. Odradza się kult św. Walentego w Bieruniu (trochę pod wpływem rosnących w siłę walentynek, ale Kościół i miasto Bieruń, które obrało św. Walentego na patrona starają się podkreślać jego wymiar religijny), niedawna koronacja wzmocniła kult Matki Bożej Śnieżnej w Mikołowie zwanej też Matką Bożą Mikołowską. W Zabrzu-Rokitnicy jest Sanktuarium Matki Jedności z charakterystycznym Krzyżem Jedności. Kto wie, że w Raciborzu mamy jedno z najstarszych górnośląskich sanktuariów - Matki Bożej Raciborskiej, a w Zbrosławicach - sanktuarium Macierzyństwa Maryi?

Będziemy starać się wzbogacać tę listę i odkrywać miejsca lokalnych kultów, które na pewno warto znać.

Jeśli na naszej liście nie ma jakiegoś ważnego miejsca kultu w woj. śląskim, prosimy o wskazanie go w komentarzu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska