20 tysięcy darmowych badań i porad dla kobiet w ciąży i ich dzieci

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dr Alina Kowalczykiewicz-Kuta: Pogłębiona diagnostyka pozwala wcześnie wychwycić nieprawidłowości rozwojowe.
Dr Alina Kowalczykiewicz-Kuta: Pogłębiona diagnostyka pozwala wcześnie wychwycić nieprawidłowości rozwojowe.
W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii ruszyła druga edycja programu zapewniającego Opolankom w ciąży i ich potomstwu najlepszą opiekę medyczną. Urząd Marszałkowski przeznaczył na to ponad 7 mln złotych.

- To jedyny projekt w kraju, w którym kobiety tak szeroko mogą korzystać z bezpłatnych porad, diagnoz i profilaktyki. Ukierunkowany jest na na jeden z najważniejszych etapów w życiu kobiety - ciąży i wczesnego macierzyństwa. Oferujemy dostęp do badań i porad, które zapewnią im spokój i poczucie bezpieczeństwa - powiedział Edward Puchała, dyrektor KCGPiN.

Dzięki niemu Opolanki oczekujące dziecka mogą skorzystać z badań prenatalnych już przed 35. rokiem życia, opieki okołoporodowej, wczesnej rehabilitacji po porodzie. Mają też dostęp do poradnictwa specjalistycznego (np. neonatolog, fizjoterapeuta, psycholog, prawnik, dietetyk).

Dzieci do lat 2 mogą natomiast liczyć na pogłębioną diagnostykę rozwoju psychomotorycznego oraz niwelowanie nieprawidłowości rozwoju.

- Rodzice mogą się zgłaszać bez skierowania, kiedy tylko coś ich zaniepokoi. W poprzedniej edycji u dwójki 6-miesięcznych maluchów wykryłam niedosłuch. Można było szybko podjąć działania zapewniające dzieciom prawidłowy rozwój - mówi neonatolog, Alina Kowalczykiewicz-Kuta.

- Z pierwszej edycji programu skorzystało 16 tysięcy matek i dzieci. Mamy nadzieję, że zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług i szeroko rozumiana edukacja może zachęcić młodych rodziców do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny - dodaje dyrektor Puchała.

Wartość projektu to blisko 7,3 mln zł, z czego prawie 6,2 mln pochodzi ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska