200 licealistów z całej Polski bierze udział w Opolu w symulacji obrad ONZ

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
SilMUN to znakomita okazja do rozwijania zdolności przywódczych, oratorskich, negocjatorskich.
SilMUN to znakomita okazja do rozwijania zdolności przywódczych, oratorskich, negocjatorskich. Archiwum III LO w Opolu
Po raz szósty uczniowie III LO w Opolu zorganizowali Silesian Model United Nations, czyli modelowe obrady ONZ. SilMUN skupił 200 licealistów z różnych miast Polski. Obradować będą do piątku.

Modelowe Obrady ONZ (jeden z flagowych projektów Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce) to symulacje obrad, organizowane na całym świecie przez licealistów i studentów. SilMUN zaczął się w środę w głównej sali opolskiego ratusza.

Prawie 200 licealistów z Opola, Krakowa, Warszawy, Gdyni, Wrocławia, a nawet z Grecji na trzy dni wcieliło się w przedstawicieli 18 państw i będzie debatować o istotnych problemach współczesnego świata. Obrady toczą się po angielsku. Całą imprezę - od wyboru tematów pod obrady, przez ich organizację, wynajęcie sal (część obrad toczy się na Uniwersytecie Opolskim), catering itp. - przygotowali uczniowie.

- Jestem pod wielkim wrażeniem - przyznał konsul generalny USA w Krakowie, Walter Braunohler, który gościł na ceremonii otwarcia SilMUN.

W tym roku młodzi dyplomaci pracują w sześciu komisjach, zajmujących się m.in.: kolumbijskimi kartelami narkotykowymi; problemem dyskryminacji osób określających się jako LGBT w Brazylii; kwestią przejścia z gospodarki centralnie planowanej na gospodarkę rynkową na Kubie; problemem rozprzestrzeniania się cholery w krajach Ameryki Łacińskiej.

Wymaga to od uczestników solidnego przygotowania zarówno na temat polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej państw, które reprezentują. Wiedzy politycznej, społecznej, ekonomicznej. Bez tego trudno prowadzić negocjacje i zawierać sojusze, które pozwolą na podjęcie ostatecznych rezolucji.

- To, co tu robimy to pierwszy krok do budowy prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego. W Polsce wciąż problemem jest niska kultura polityczna, co objawia się m.in. małą frekwencją w wyborach. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest pobudzenie młodych ludzi do działania, żeby nabierali przekonania, że faktycznie mogą zmieniać świat - powiedziała nto Natalia Szewczyk, pełniącą rolę sekretarza generalnego ONZ.

- Mamy dopiero po 18 lat, ale spośród nas mogą wyrosnąć prawdziwi dyplomaci, realizujący idee i wartości reprezentowane przez Narody Zjednoczone - dodał Piotr Kozłowski, od wczoraj w roli prezydenta Zgromadzenia Ogólnego.

SilMUN to znakomita okazja do rozwijania zdolności przywódczych, oratorskich, negocjatorskich. To szansa poznania ludzi, reprezentujących różne punkty widzenia i wymiany doświadczeń. Obrady zakończą się w piątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska