2000-letnie zwoje znad Morza Martwego w internecie

Redakcja
Muzeum Narodowe Izraela we współpracy z Google udostępniło w poniedziałek w internecie pięć zwojów znad Morza Martwego, które zawierają m.in. teksty biblijne i datowane są na dwa tysiące lat - poinformowała agencja Associated Press.

Zwoje, zwane także rękopisami z Kumran, umieszczono na stronie, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie w nich konkretnych fraz i tłumaczenie na język angielski. Wśród pięciu zdigitalizowanych rękopisów znajduje się biblijna Księga Izajasza.

Projekt został zapowiedziany w październiku 2010 roku. Szef izraelskiego urzędu ds. zabytków starożytnych Szuka Dorfman mówił o nim wówczas: "To kamień milowy, który łączy postęp i przeszłość, aby zachować to unikalne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń".

Pierwsze rękopisy odnaleźli w 1947 roku beduińscy pasterze w jaskini niedaleko miejscowości Kumran na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Nazwano je wówczas "jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku".

Do 1956 roku odnaleziono blisko 30 tys. fragmentów biblijnych tekstów, w tym najstarszą zachowaną kopię Dziesięciorga Przykazań. Teksty spisane zostały na pergaminie i papirusie w językach hebrajskim, greckim i aramejskim.
Obecnie trzymane są w klimatyzowanych pomieszczeniach Muzeum Narodowego Izraela w Jerozolimie i w obawie przed zniszczeniem tylko niewielka ich część dostępna jest dla zwiedzających.

Google pracuje nad stworzeniem bazy danych zawierającej szerszą kolekcję rękopisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska