21. Dzień Papieski. Tak wyglądają diecezjalne obchody w Opolu [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Christina Świtała i Armin Piela, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Christina Świtała i Armin Piela, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Krzysztof Ogiolda
Celem tego dnia jest przypominanie postaci i nauczania św. Jana Pawła II. Tradycyjnie przed świątyniami odbywa się także kwesta na pomoc dla stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.

W ubiegłym roku z „papieskiego” stypendium w całej Polsce skorzystało ponad 2000 osób. W obecnym roku szkolnym i akademickim w diecezji opolskiej otrzyma je po kilkunastu uczniów i studentów. O stypendia mogą się ubiegać młodzi ludzie z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, z niewielkimi dochodami, bardzo dobrymi wynikami w nauce i zaangażowani w wolontariat.

Dwoje stypendystów – Armin Piela z Kórnicy oraz Christina Świtała z Zakrzowa Turawskiego - uczestniczyło w diecezjalnych obchodach Dnia Papieskiego. W tym roku odbywały się one w opolskiej parafii św. Jana Pawła II (oo. Oblatów).

- Uczę się w technikum logistycznym w Zespole Szkół w Głogówku – mówi Armin Piela. - Jestem stypendystą od około 5 lat. undacja to nie tylko stypendium. To jest wspólnota ludzi, którzy mają być żywym pomnikiem Jana Pawła II. Raz w roku spotykamy się na letnich obozach. One służą integracji, ale też pozwalają poznać naukę papieża i świat tych wartości, jakie nam zostawił. Jak wszyscy stypendyści jestem wolontariuszem. Kwestowaliśmy na Dom Samotnej Matki w Zopowych, pomagamy też w ZOL-u w Głogówku. Stypendium pomaga kupować na przykład pomoce do nauki, grający na instrumentach także np. nuty. Można też nimi płacić za korepetycje.

Christina Świtała jest stypendystką od pół roku. Uczy się w V LO w Opolu. W swojej parafii jest organistką. - Jan Paweł II jest ważną postacią w rodzinie Kościoła – mówi. - Jest dla mnie wzorem, bo potrafił cenić drugiego człowieka, jego dobro, nawet bardziej niż swoje życie. Chciałabym go naśladować.

Mszy św. w namiocie-kaplicy (parafialny kościół jest dopiero w budowie) przewodniczył biskup Paweł Stobrawa.

- Dziękujemy po raz kolejny za pontyfikat Jana Pawła II, za jego nauczanie - encyliki, adhortacje, niezliczone listy, wypowiedzi podczas podróży apostolskich - za jednoznaczną postawę życiową, przez którą pokazał, iż życie według Ewangelii jest możliwe. Że można i należy uczynić ją programem naszej codzienności. Ale wtedy trzeba postawić Pana Boga naprawdę na pierwszym miejscu. Papież nas nie tylko zachęcał do przyjaźni z Jezusem, ale swoją postawą pokazał, że jest prawdziwie Jego świadkiem. Fundamentem jego niezwykłej postawy, którą po dziś dzień podziwiamy, było ukochanie modlitwy i życie Ewangelią.

Po mszy św. - dzięki słonecznej pogodzie – jej uczestnicy spotkali się przy kawie i herbacie na placu przed kaplicą.

- Tydzień temu ks. proboszcz ogłosił, że w ramach Dnia Papieskiego zaprasza po mszy św. z ks. biskupem wszystkich na kawę i ciasto - mówi Sławomir Siedlecki. - Parafianie i przyjaciele parafii zaangażowali się mocno. Mamy tych blach ciasta całkiem sporo.

- Chcemy budować żywy pomnik Jana Pawła II – podkreśla proboszcz parafii, o. Damian Dybała. - Widzę i doceniam zaangażowanie ludzi. Parafia jest bardzo młoda, a już mamy grupy dzieci Maryi, ministrantów, scholę parafialną, wspólnotę rycerzy św. Jana Pawła II. Na Dzień Papieski kupiłem maszynę do robienia waty cukrowej. Niech się dzieci cieszą. A maszyna już w parafii zostanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska