21 postulatów Opolan na 40-lecie podpisania porozumień sierpniowych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Instalacja na Moście Groszowym w Opolu z okazji 40 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych przygotowana przez Fundację im. Romana Kirsteina i miasto Opole.
Instalacja na Moście Groszowym w Opolu z okazji 40 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych przygotowana przez Fundację im. Romana Kirsteina i miasto Opole. Edyta Hanszke
Na moście groszowym przedstawiciele Fundacji im. Romana Kirsteina podsumowali akcję zorganizowaną w rocznicę 40-lecia podpisania porozumień między związkowcami i przedstawicielami PRL-owskiego rządu polskiego.

1. Postawić na samorządność. Nie ma wolności bez samorządności,
2. Wykazywać większe zaangażowanie społeczne i obywatelskie,
3. Tworzyć wspólnotę, być razem,
4. Mieć odwagę, by zmieniać świat,
5. Darzyć szacunkiem każdego niezależnie od jego poglądów,
6. Być otwartym i tolerancyjnym w przestrzeni prywatnej i publicznej.

To pierwsze z 21 postulatów Opolan zebranych przez Fundację im. Romana Kirsteina (działacza opolskiej Solidarności w czasach PRL-u), upublicznionych w 40-rocznicę podpisania porozumień sierpniowych (między związkowcami powstałej w 1980 roku Solidarności i rządem PRL).

Współczesne postulaty zostały dziś zaprezentowane na moście groszowym w Opolu.

- 40 lat temu w Polsce wydarzyła się rzecz niesamowita, wcześniej nie do pomyślenia: komunistyczne władze pozwoliły utworzyć niezależny, samorządny związek zawodowy - mówił Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, które współorganizowało wydarzenie na moście groszowym razem z fundacją.

- To uruchomiło lawinę i skutkuje wolnością w naszym kraju. Polska stała się wzorcem ruchu wyzwoleńczego. Warto o tym pamiętać, że jesteśmy pewnym wzorcem dla ruchów wolnościowych, dziś dla Białorusi - dodał Maciej Wujec i wspominał nieżyjących działaczy ruchu solidarnościowego: Jacka Kuronia, Henryka Wujca, Tadeusza Mazowieckiego czy Bronisław Geremka. Wiceprezydent dziękował opolskiej fundacji za inicjatywę przygotowania postulatów 2020 roku.

- Część z nich się nie zmieniła przez 40 lat, większość jest zupełnie nowych - zauważył Maciej Wujec.

Agnieszka Rybka, córka Romana Kirsteina, z zarządu stowarzyszenia, wyjaśniła, że na profilu fundacji od 17 sierpnia prowadzona była kampania informacyjna o wydarzeniach sprzed 40 lat, które doprowadziły do podpisania porozumień sierpniowych, na zasadzie kartek z kalendarza. - Zapytaliśmy też Opolan z różnych środowisk o postulaty aktualne w 2020 roku. Opublikowaliśmy je na naszym profilu, a teraz prezentujemy na instalacji umieszczonej na moście - mówiła Agnieszka Rybka.

40 lat temu powstała Solidarność jako związek zawodowy, ale i solidarność międzyludzka przez małe "s" i powinniśmy ją pielęgnować - podkreśliła córka Romana Kirsteina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska