23. edycja konkursu "Piękna Wieś Opolska". W tym roku podstawą oceny filmy i materiały nadesłane przez sołectwa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Piękna Wieś Opolska 2019. Wręczenie nagród.
Piękna Wieś Opolska 2019. Wręczenie nagród. Archiwum UMWO
Do 26 czerwca urząd marszałkowski w Opolu przyjmuje zgłoszenia do konkursu na najpiękniejsze wsie województwa opolskiego.

To już 23. edycja konkursu, który promuje aktywne społeczności wiejskie i najciekawsze projekty, realizowane przez mieszkańców wsi. Jak pokazuje to wieloletnie doświadczenie, konkurs inspiruje do podejmowania nowych wyzwań, wyzwala zdrową rywalizację, zachęca do wspólnych działań - mówi Violetta Ruszczewska, rzeczniczka opolskiego marszałka.

Podstawowym osiągnięciem realizowanego od 22 lat konkursu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców obszarów wiejskich w poprawę jakości życia na wsi.

W tym roku konkurs obejmował będzie dwie kategorie:

  • 1. Najpiękniejsza wieś
  • 2. Najlepszy projekt odnowy wsi

W związku z epidemią w tym roku organizatorzy zmienili regulamin - komisja oceniająca ograniczy wizje lokalne zgłaszanych do konkursu miejscowości i projektów (choć nie zrezygnuje z nich całkowicie).

- Dlatego do zgłoszenia należy dołączyć film lub prezentację zgłaszanego sołectwa lub projektu. To właśnie ten materiał będzie dla członków komisji podstawą do oceny - wyjaśnia Ruszczewska. - Ważne jest więc, żeby w przesłanym materiale - w miarę możliwości – odnieść się do wszystkich kryteriów oceny, zawartych w regulaminie konkursu - podkreśla.

Zasady tegorocznego konkursu można znaleźć na stronie: Konkurs “Piękna Wieś Opolska 2020” ogłoszony

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 czerwca, ale gminy - z których sołectwa planują startować w tej edycji - proszone są o przesłanie samej wypełnionej karty zgłoszeniowej w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 czerwca br. na adres e-mail: odnowawsi@opolskie.pl

W 2019 roku zwycięzcą regionalnego konkursu i tytuł najpiękniejszej wsi otrzymały Gąsiorowice w gm. Jemielnica.

Drugie miejsce zajęła Nowa Wieś Głubczycka. Wyjątkowo przyznano dwa trzecie miejsca - dla Skarbiszowic w gminie Tułowice oraz Niezdrowic w gminie Ujazd. Wyróżnienia trafiły do mieszkańców Przewozu w gminie Cisek, Malni w gminie Gogolin, Ciepielowic w gminie Dąbrowa i Przełęku w gminie Nysa.

W kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi” pierwszą nagrodę zdobyli mieszkańcy Wawelna za pomysł utworzenia wiejskiego sadu i ogrodu. Drugie miejsce zajęła Przysiecz za projekt „Z ziołami na ty”. Trzecie miejsce przyznano mieszkańcom Biedrzychowic za przygotowanie i opracowanie dwóch książek „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej i Głubczyckiej” oraz „W śląskim domu i zagrodzie”. W wydanych publikacjach wykorzystano przede wszystkim zasoby Muzeum Wiejskiego „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie