23 mln euro na rozwój turystyki na pograniczu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Marcin KróLak / Polskapresse
Do końca czerwca trwa nabór wniosków do programu unijnego. Projekty trzeba przygotować w partnerstwie polsko-czeskim i muszą opiewać na co najmniej 60 tysięcy euro. Można liczyć na 85 proc. dofinansowania. Termin składania wniosków: koniec czerwca.

Są kolejne pieniądze na wspólne promowanie turystyki, większe wykorzystanie potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych na pograniczu polsko-czeskim. Minimalna kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 60 tysięcy euro, a do rozdysponowania w konkursie są 23 miliony euro.

- Pieniądze można zdobyć na: rekonstrukcje, rewitalizacje i inne działania służące do zachowania i odnowy atrakcji, działania zmierzające do większego włączenia atrakcji kulturowych i przyrodniczych do zrównoważonego ruchu turystycznego – mówi Przemysław Mazur, kierownik w Referacie Informacji i Promocji Funduszy Strukturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Maciej Molak ze wspólnego sekretariatu programu Interreg w Ołomuńcu, zaznacza, że akcent położony jest na wspólne produkty turystyczne i infrastrukturę poprawiającą dostępność do nich.

- Chodzi o ścieżki dydaktyczne, ścieżki rowerowe, rewitalizacje obiektów zabytkowych, to znaczy infrastrukturę, która wpłynie na ściągnięcie kolejnych grup turystycznych, a przede wszystkim tworzenie nowych miejsc pracy – dodaje Maciej Molak.
Projekt musi być realizowany przez co najmniej dwóch partnerów, z których jeden musi być z Polski, a drugi z Republiki Czeskiej. Niezbędny jest spełnienie trzech z czterech form współpracy: wspólne przygotowanie, wspólna realizacja, wspólny personel, wspólne finansowanie. Dodajmy, że dofinansowanie wynosi 85%.
- Turysta powinien być zainteresowany odwiedzeniem atrakcji po obu stronach granicy. W grę nie wchodzą projekty lustrzane, ale uzupełniające się  – dodaje Maciej Molak

W  programie obowiązuje zasada „Partnera Wiodącego”, która została stworzona w celu pogłębienia współpracy transgranicznej.

O pieniądze mogą starać się m.in. władze publiczne, ich związki i stowarzyszenia, organizacje powołane przez władze publiczne, organizacje pozarządowe, Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, kościoły i związki wyznaniowe, stowarzyszenia i związki działające w sferze turystyki.

- Każdy pomysł oceniany jest indywidualnie, można również otrzymać pieniądze na utworzenie centrów informacji turystycznej, bądź promowanie projektów związanych z folklorem czy gastronomią – mówi Maciej Molak.

Wsparcie jest przeznaczane na rozwój i odnowę lokalnych tradycji folklorystycznych i innych form niematerialnego lokalnego lub regionalnego dziedzictwa kulturowego, pod warunkiem możliwości ich wykorzystania w celu zwiększenia ruchu turystycznego na obszarze pogranicza. Beneficjent może się ubiegać o dofinansowanie do projektów, których wartość przekracza 60 tysięcy euro, górna granica nie została określona.

Wnioskodawcy powinni zadbać o dobre partnerstwo, dobre powiązanie produktów turystycznych i oddziaływanie na zwiększenie atrakcyjności regionu.

ZOBACZ "INFO Z POLSKI" [15.06.2017]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie