2300 kandydatów na medycynę na Uniwersytecie Opolskim [REKRUTACJA NA STUDIA W OPOLU]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
- Nasi studenci będą się uczyć w nowiutkim Collegium Medicum - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO.
- Nasi studenci będą się uczyć w nowiutkim Collegium Medicum - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO. Fot. Sławomir Mielnik
Chętni do studiowania na kierunku lekarskim zgłaszają się z całej Polski. W czwartek napiszą test sprawdzający ich kreatywność i ciekawość poznawczą.

Bardzo dużo zgłoszeń na otwierany w październiku kierunek lekarski Uniwersytetu Opolskiego jest z Pomorza, Dolnego Śląska i Śląska, czyli ośrodków z silnymi uczelniami medycznymi. O 100 miejsc, w tym 40 na studiach płatnych, walczyć będzie co najmniej 2300 osób.

- To na pewno nie jest ostateczna liczba, bo z każdą chwilą chętnych przybywa. Bardzo się cieszymy, że o naszym nowym kierunku jest tak głośno - mówi Bożena Wroniszewska-Drabek, sekretarz komisji rekrutacyjnej.

Kandydaci mogą się rejestrować dziś do północy. W czwartek czeka ich pisemny test kompetencji poznawczych, który oprócz wyników matury z biologii oraz fizyki lub chemii, będzie miał wpływ na to, czy się dostaną. - W sprawie testu telefony wręcz się urywają - mówi Bożena Wroniszewska-Drabek.

Na stronie kierunku są ogólne informacje, co test będzie sprawdzać:

  • zdolność dostrzegania istoty sytuacji problemowej,
  • kreatywność w poszukiwaniu jej rozwiązań,
  • świeżość spojrzenia na znane już sytuacje
  • zdolność do podejmowania trafnych decyzji i ciekawość poznawczą.

- Lekarza, oprócz rzetelnej wiedzy, cechować powinna zdolność myślenia probabilistycznego i umiejętność niepopełniania błędów logicznych, gdyż te predyspozycje są warunkiem efektywnego studiowania, a w dalszej perspektywie trafności diagnostycznej i efektywności terapeutycznej przyszłego lekarza. Test, który pisać będą kandydaci na kierunek lekarski w Uniwersytecie Opolskim diagnozuje takie właśnie kompetencje - można przeczytać.

Kierunek lekarski to największa, ale nie jedyna nowość na UO. Uczelnia uruchamia m.in. fizykę w kryminalistyce, chemię i analitykę żywności oraz grafikę intermedialną. W sumie poprowadzi 55 kierunków.

Na I roku studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich przygotowała 1905 miejsc. 780 miejsc czeka na chętnych, którzy po uzyskanym licencjacie planują studia magisterskie.

- W tej chwili zapisanych jest 5139 osób - mówi dr Jerzy Wiechuła. - Poza kierunkiem lekarskim, który jest absolutnym hitem, największym zainteresowaniem cieszy się prawo, psychologia i filologia angielska. To tradycyjna trójka najbardziej popularnych na UO kierunków. Na prawo na razie zapisały się 292 osoby, na psychologię 291, a na anglistykę 127 osób. Od lat obserwuje się odwrót od kierunków „podstawowych” - polonistyki, biologii, historii. Na fizykę na razie zgłosiło się 10 osób, ale termin zapisów mija w piątek.

Na UO zgłosiło się też ponad 200 osób z zagranicy, głównie z Ukrainy, ale też z Pakistanu, Cejlonu, Turcji, i Bangladeszu. Rekordzistka zapisała się na dziewięć kierunków, ale jeszcze nie zapłaciła za rekrutację.

26 sposobów na zostanie inżynierem. Rekrutacja na Politechnikę Opolską

Ponad 2000 miejsc na studiach dziennych i 1600 na niestacjonarnych oferuje Politechnika Opolska w roku akademickim 2017/2018.
Na razie w bazie zarejestrowanych jest 1300 kandydatów. Rekrutacja na dobre ruszyła od piątku, gdy maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości i poznali wyniki egzaminu maturalnego. Chętni do studiowania mają jeszcze sporo czasu na podjęcie decyzji, bo politechnika maksymalnie wydłużyła czas zapisów - do 18 lipca.

Jedynie na architekturę rejestracja elektroniczna kończy się 10 lipca o godz. 13. Dzień później kandydaci przystąpią do dwóch części egzaminu dodatkowego - z rysunku z wyobraźni, w tym z elementami geometrii. Osoby, które przejdą je pozytywnie, 13 lipca zdawać będą kolejny etapu egzaminu z rysunku atelierowego z natury.

W poniedziałek uruchomiono w „łączniku” Centrum Informacji Rekrutacyjnej. - Już widzimy, że to był dobry pomysł - mówi Joanna Kolańska-Płuska, pełnomocnik rektora ds. rekrutacji. - Pracuje tu stała ekipa, która zna całą ofertę uczelni i jest w stanie odpowiedzieć na każde pytanie.

- Młodzi ludzie chętnie też do nas dzwonią. Pytają głównie o sprawy techniczne dotyczące rejestracji, ale czasami oczekują też podpowiedzi, który kierunek ze względu na ich zainteresowania i predyspozycje byłby najlepszy - dodaje Dominika Świerczyńska.

Kandydaci na politechnikę mogą wybierać spośród 26 kierunków studiów. Największą popularnością cieszą się: informatyka, fizjoterapia, logistyka, automatyka i robotyka.

Żadnego nowego kierunku uczelnia w tym roku nie otwiera, ale po raz pierwszy przeprowadzona będzie rekrutacja na rozpoczynające się w październiku studia II stopnia z inżynierii środowiska, na dodatek prowadzone w całości w języku angielskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska