24 sierpnia matura poprawkowa, druga szansa dla 1603 Opolan. Kto zda, ten jeszcze może zdobyć indeks i zacząć w październiku studia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Fot. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
1603 absolwentów szkół średnich z Opolszczyzny przystąpi dziś do poprawkowego egzaminu maturalnego. Większość z nich ponownie zmierzy się z zadaniami z matematyki.

Punktualnie o godz. 9 w macierzystych szkołach uczniów lub w centrach egzaminacyjnych ruszą poprawkowe egzaminy maturalne.

Zdający powinni stawić się na egzamin z dowodem tożsamości nie później, niż o godz. 8.15.

Ponieważ tegoroczna matura ograniczyła się do egzaminów pisemnych, absolwenci liceów i techników, którym w maju nie udało się zaliczyć wszystkich egzaminów, podejmą drugą próbę zdania języka ojczystego, języków obcych i matematyki na poziomie podstawowym.

Ogromna większość poprawkowiczów - 1401 osób - rozwiązywać będzie zadania z matematyki. To aż 87 procent uprawnionych do poprawki. 293 z nich przystąpi do matury poprawkowej w Opolu.

109 osób poprawiać będzie język polski, 70 osób angielski, 22 - niemiecki. Jedna osoba ponownie zmierzy się z arkuszem egzaminacyjnym z języka francuskiego.

Prawo do dzisiejszej poprawki mają maturzyści, którzy nie zdali tylko jednego obowiązkowego egzaminu. Te osoby, które oblały więcej niż jeden obowiązkowy egzamin, mogą poprawiać wyniki dopiero w maju przyszłego roku. Takich absolwentów szkół średnich na Opolszczyźnie było 494. Stanowili oni 8 procent wszystkich zdających.

Wyniki maturalnej poprawki zostaną ogłoszone 10 września. To oznacza, że po przekroczeniu 30-procentowego progu punktów możliwych do zdobycia, maturzyści będą mogli jeszcze wziąć udział w rekrutacji na wyższe uczelnie i od października zacząć studia.

Spośród tegorocznych absolwentów opolskich liceów ogólnokształcących maturę zdało 80,4 proc., a prawo do poprawki zyskało 12,9 proc.

Spośród tegorocznych absolwentów opolskich techników egzamin dojrzałości zaliczyło 64,1 proc. zdających, a prawo do poprawki ma 26,2 proc.

W tym roku, w związku z epidemią Covid-19 i edukacją zdalną, matura była przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Oczekiwania egzaminacyjne są o 20-30 procent mniejsze, niż te określone w podstawie. Maturzyści nie musieli też przystępować do egzaminu rozszerzonego z przedmiotu wybranego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska