25-lecie obrony Opolszczyzny. Zaplanowano szereg wydarzeń rocznicowych, w tym koncert w amfiteatrze

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Archiwum/Tadeusz Kwaśniewski
Radni sejmiku województwa jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie uczczenia 25. rocznicy obrony samodzielności administracyjnej województwa opolskiego. W tym roku samorząd województwa zaplanował huczne obchody tej rocznicy – będą konkursy dla organizacji pozarządowych czy koncert „Schody do wolności” w opolskim amfiteatrze 22 czerwca.

Jak przypomnieli autorzy rezolucji, 25 lat temu cała Polska zobaczyła, że mieszkańcy województwa opolskiego potrafią jednoczyć się we wspólnej sprawie i z sukcesem walczyć o dobro swojego regionu.

- Sejmik Województwa Opolskiego wyraża podziękowania i wyrazy uznania wszystkim, którzy 25 lat temu zjednoczyli się w obronie tożsamości wielokulturowego regionu i głośno manifestowali chęć zachowania województwa opolskiego na mapie administracyjnej kraju – czy to biorąc udział w działaniach Opolskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, czy w zainicjowanej przez ówczesną redakcję Nowej Trybuny Opolskiej akcji „Brońmy swego Opolskiego”, czy wreszcie, stając od granicy do granicy województwa, silnie połączeni w „Łańcuchu nadziei” – napisali autorzy. Sejmik zwrócił się też do wszystkich mieszkańców regionu, samorządów oraz instytucji i stowarzyszeń o aktywne włączenie się i podejmowanie działań dla uczczenia jubileuszu 25-lecia samorządności województwa. „To doskonała okazja do upamiętnienia wydarzeń i osób, dzięki którym mieszkańcy województwa opolskiego mogą się dziś cieszyć z życia w swoim regionie” – napisano w rezolucji.

Rok 2023 pod znakiem obchodów rocznicy

W tym roku samorząd województwa przygotowuje się na huczne obchody tej ważnej dla każdego mieszkańca regionu rocznicy.

- To zarówno możliwości dofinansowania inicjatyw organizacji pozarządowych w konkursach ofert, np. 1,2 mln zł w konkursie "Opolska kultura czeka na Ciebie", 375 tys. na organizację imprezy rocznicowej w każdym powiecie czy 600 tys. zł na program "Opolskie dla młodzieży" – wylicza marszałek Andrzej Buła.

Co również istotne, 7 czerwca odbędzie się w Mosznej Święto Województwa, a 22 czerwca w opolskim amfiteatrze zaplanowano koncert „Schody do wolności”

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska