27 nowych policjantów złożyło w piątek ślubowanie na...

  27 nowych policjantów złożyło w piątek ślubowanie na sztandar [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Młodzi adepci najbliższe sześć miesięcy spędzą w Szkole Policji w Katowicach. Tam będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną m.in. z zakresu przepisów
  1/90
  przejdź do galerii

  Młodzi adepci najbliższe sześć miesięcy spędzą w Szkole Policji w Katowicach. Tam będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną m.in. z zakresu przepisów prawa czy taktyk i technik interwencji. Będą także doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. ©Sławomir Draguła

  27 nowych policjantów jest od piątku na Opolszczyźnie. Ślubowanie na sztandar i Konstytucję funkcjonariusze złożyli w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu.
  Jednym z 27 nowych policjantów, którzy od piątku są na Opolszczyźnie, jest posterunkowy Mateusz Hanuszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie.

  - Od dawna myślałem o służbie w policji, dlatego pod tym kątem rozwijałem swoje zainteresowania, między innymi chodziłem na siłownię, trenowałem sztuki walk - mówi Mateusz Hanuszewicz. - Moja droga do munduru była długa, ale w końcu osiągnąłem swój cel. Obiecuję, że będę bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków.

  Młodzi adepci najbliższe sześć miesięcy spędzą w Szkole Policji w Katowicach. Tam będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną m.in. z zakresu przepisów prawa czy taktyk i technik interwencji. Będą także doskonalić swoje umiejętności strzeleckie.

  - Po odbyciu przeszkolenia podstawowego rozpoczną służbę w wyznaczonych komendach Opolszczyzny - informuje podinspektor Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

  Mundurowy, który idzie na szkółkę, zarabia teraz 2287 zł na rękę. Ale tylko przez pół roku trwania kursu, podczas którego ma zresztą zapewniony dach nad głową i wyżywienie.

  Po powrocie ze szkółki i skierowaniu do jednostki, z najniższym stopniem i bez żadnego wcześniejszego doświadczenia zawodowego, posterunkowy zarabia teraz 3198 złotych na rękę.

  - Jeśli osoba taka wcześniej gdzieś pracowała, dostaje wówczas dodatek za wysługę lat i zarabia więcej - mówi podinspektor Marzena Grzegorczyk.

  Policjanci otrzymują też inne gratyfikacje, m.in. trzynastą pensję, mundurówkę, zwrot kosztów dojazdu (jeśli pracują poza miejscem zamieszkania), podczas ostatnich protestów wywalczyli też sobie nadgodziny płatne w 100 proc., a także wcześniejsze emerytury. Do tej pory tym którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 roku, przysługiwała ona po ukończeniu 55 lat i co najmniej 25 latach służby.

  Teraz zrezygnowano z wymogu ukończenia 55 lat, wystarczy tylko 25-letnia służba. Zmiana ta wejdzie w życie od 1 lipca 2019 roku. Co ważne, pensja rośnie wraz z awansami i wysługą lat. Np. kontroler ruchu drogowego zarabia co najmniej 3640 zł na rękę, a z kolei detektyw z komendy wojewódzkiej 3895 złotych. To „gołe” pensje, do obu należy doliczyć dodatki za wysługę lat.

  FOTORADARY. Będzie ich dwa razy więcej!

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wypłyń w magiczny rejs z Tobym z Monachium

  Wypłyń w magiczny rejs z Tobym z Monachium

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Wideo