27 studentów dostało stypendia dla przyszłych lekarzy. Po studiach będą leczyć pacjentów w Opolu

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wręczenie stypendiów przyszły lekarzom w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.
Wręczenie stypendiów przyszły lekarzom w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu. UMWO
Przyszli lekarze, składając wniosek o stypendium marszałka, zobowiązali się do pracy w szpitalach na Opolszczyźnie.

Marszałek opolski Andrzej Buła przyznał w tym roku 27 stypendiów studentom kształcącym się na kierunku lekarskim.

Stypendia przeznaczone są dla studentów IV, V i VI roku studiów medycznych. Warunkiem jest zrealizowanie stażu podyplomowego na terenie województwa opolskiego. Każdy stypendysta musi także podjąć pracę w szpitalu lub przychodni lekarskiej na Opolszczyźnie przynajmniej na taki sam czas, jaki był okres pobierania stypendium. Przyszli lekarze zobowiązali się również do wyboru takiej specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w szpitalu, w której młody lekarz podejmie pracę.

– Staram się wybrać specjalizację zabiegową. Myślę o chirurgii ogólnej albo naczyniowej oraz anestezjologii intensywnej terapii, ale wszystko to wiąże się z salą operacyjną – mówi Sebastian Lechowski, student V roku wydziału lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.

Stypendium dla przyszłych lekarzy wynosi 2000 zł brutto na miesiąc. Wypłacane jest przez 9 miesięcy roku akademickiego, czyli na rok jest to 18.000 zł brutto. Maksymalnie każdy student może otrzymać 54.000 zł brutto przez trzy lata nauki na ostatnich latach studiów.

Na 27 tegorocznych stypendystów, 21 przyszłych lekarzy kształci się na wydziale lekarskim Uniwersytetu Opolskiego. Pozostali to studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Akademii Śląskiej w Katowicach.

– Znajdują się młodzi ludzie, którzy chcą związać swoją przyszłość ze szpitalami w województwie opolskim. Studenci deklarują też, gdzie chcieliby odbywać pracę związaną ze stypendium - mówi marszałek opolski Andrzej Buła.

Większość stypendystów wskazuje, że chciałaby robić specjalizacje lekarskie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, największym szpitalu w województwie opolskim.

– Dzięki programowi stypendialnemu zapewniamy lekarki i lekarzy dla mieszkańców województwa opolskiego. Oczywiście na tych lekarzy trzeba poczekać, ale warto zaznaczyć, że 7 lekarzy, którzy brali udział w pierwszej edycji projektu stypendialnego, już pracuje w naszym regionie – zaznacza Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Na 27 tegorocznych stypendystów jest 14 mężczyzn i 13 kobiet.

– Pochodzę z Łodzi, ale pomyślałem o pracy w Opolu, gdyż tutaj mam możliwość rozwoju. W województwie opolskim bardzo szybko rozwija się sieć szpitali i usług medycznych. To jest dobra szansa, żeby tutaj zacząć pracować i się osiedlić. Jest duża pomoc z poziomu urzędu, stypendiów i wiele możliwości rozwoju. To mnie zmotywowało mnie, by tutaj studiować – mówi Arkadiusz Krzemiński, student 4 roku wydziału medycznego Uniwersytetu Opolskiego.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zlokalizowany jest przy ul. Witosa 26.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska