280 tysięcy złotych na rozwój Opolszczyzny

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Dzięki wsparciu z fundacji Gogolin może promować regionalną kulturę i rozsławiać gminę w całym kraju.
Dzięki wsparciu z fundacji Gogolin może promować regionalną kulturę i rozsławiać gminę w całym kraju.
Płyta "Poszła Karolinka...", wyposażenie gabinetu do rehabilitacji i brodzik na basenie - m.in. takie inicjatywy wsparła Grupa Górażdże.

Firma przyznała dotacje do ciekawych inicjatyw w ramach swojej fundacji "Aktywni w Regionie". Pieniądze zostały rozdysponowane jeszcze z początkiem roku - teraz widać tego efekty. W Gogolinie dzięki dotacji gmina mogła zorganizować cykl koncertów, debat i publikacji poświęconych regionalnej kulturze. Wydała też nietypową płytę z wiązanką różnorodnych interpretacji znanej pieśni "Poszła Karolinka do Gogolina". Na krążku można usłyszeć śpiewającego Pawła Kukiza, Urszulę Dudziak, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a także Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej.

- W ten sposób staramy się nie tylko pielęgnować naszą kulturę, ale także rozsławiać gminę w kraju - mówi Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina.

Na basenie w Krapkowicach, dzięki dotacji z fundacji, powstaje natomiast brodzik. Po zakończeniu inwestycji z pływalni będą mogły korzystać najmłodsze dzieci.
Fundacja wsparła też szereg inicjatyw charytatywnych, m.in. Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. - Zakupiliśmy meble do sal terapeutycznych dla dzieci w naszym nowym ośrodku, które od poniedziałku służą już pacjentom - tłumaczy Kazimierz Jednoróg, który razem z żoną pomaga niepełnosprawnym dzieciom. - Fundacja bardzo nam pomogła. Będziemy się starać o jeszcze jedną dotację, bo potrzeby są ogromne.
Wśród pomysłów edukacyjnych fundacja wsparła m.in. Uniwersytet Opolski, który mógł dzięki temu zorganizować festiwal nauki. Jedna z dotacji z zakresu ekologii powędrowała natomiast aż do miejscowości Parzniewice w woj. łódzkim.

- Na poddaszu kościoła w tej miejscowości ulokowała się jedna z największych kolonii nietoperzy w środkowej Polsce - tłumaczy Małgorzata Dąbrowska, rzecznik Grupy Górażdże. - Za pieniądze fundacji wyremontowano i zabezpieczono poddasze kościoła, co przyczyniło się do poprawy warunków niezbędnych do zachowania siedliska tych ssaków na kolejne lata. W ub.r. wielkość kolonii oszacowano na około 500 samic.

Kilka dni temu fundacja zakończyła nabór do kolejnego programu grantowego - wyniki dopiero będą ogłoszone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska