30 kilogramów matury przyjechało przed świtem

  30 kilogramów matury przyjechało przed świtem

  Iwona Kłopocka iklopocka@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Tuż przed piątą rano w czwartek pustym budynkiem II LO wstrząsnęło silne łomotanie do drzwi. Przyjechał kurier z maturą!
  Na arkusze egzaminacyjne z języka polskiego dyrektorzy liceów w całej Polsce czekali od czwartej rano. I tak będzie przed każdym egzaminem. Nikt nie jest tym zachwycony. Na starej maturze, kiedy materiały egzaminacyjne odbierało się z kuratorium, wystarczyło być tam o siódmej.

  Michał Paterak i Maria Romanowska, szefowie II LO w Opolu, byli w szkole już przed czwartą. Wicedyrektorka oświetliła korytarze i z lekka przemeblowała pokój dyrektora. Ozdobne drzewko w wysokim wazonie przestawiła spod drzwi wychodzących na korytarz pod okno.
  - Tędy będziemy wydawać arkusze przewodniczącym zespołów nadzorująych. Musi być luz - wyjaśniła.
  Dyrektor szkoły zrobił sobie punkt obserwacyjny przy oknie na korytarzu. Czekanie trwało godzinę.

  Kurier z Poczty Polskiej pojawił się o 4.58. Wbrew ustaleniom, że należy podjechać od ulicy Pułaskiego, zastukał do drzwi z drugiej strony, od Waryńskiego.
  - Nie mam kluczy. Proszę objechać budynek - krzyknęła przez szybę Romanowska.
  Minęła dłuższa chwila, nim żółta minifurgonetka z emblematem Poczty Polskiej pojawiła się we właściwym miejscu. Kierowca wjechał w jednokierunkową uliczkę pod prąd.
  - Żadnych zdjęć - zawołał na widok reporterów kurier w uniformie straży pocztowej.
  Arkusze na egzamin z języka polskiego dla 346 uczniów II LO zajęły trzy dziesięciokilogramowe pudła. Kurier dziarsko chwycił dwa, dyrektor Paterak jedno.
  - To miłe - mruknęła Romanowska - bo na próbną maturę ponad 80 kilogramów arkuszy z trzech przedmiotów przywiozła wątła panienka, która od razu powiedziała, że nie może dźwigać i wszystko musieliśmy sami wnosić.
           
  - Matura? To małe piwo - mówi Wojciech Maksymowicz, starszy wartownik z oddziału straży pocztowej, zapytany, czy rozwożenie arkuszy to dla nich wyjątkowe zadanie.
  Po wyjściu kuriera dyrektorzy opolskiej "Dwójki" szybko sprawdzają zawartość pudeł. Arkusze - osobno na poziom podstawowy i rozszerzony - pakowane są w przeźroczyste worki, po 20 sztuk. Każdy arkusz dodatkowo oklejony jest banderolką z napisem "egzamin".
  - To dobrze, bo otwieranie paczek będzie komisyjne, w obecności uczniów. Muszą widzieć, że materiały były nietknięte - cieszy się Maria Romanowska.
  Dyrektorzy dwa razy przeliczają zawartość paczek. Wszystko się zgadza, dopóki wicedyrektorka nie zacznie liczyć bezpiecznych kopert foliowych, w które po egzaminie będą pakowane arkusze. Brakuje szesnastu.
  - Tego się obawiałam - martwi się Romanowska. Błyskawicznie dzwoni do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Zajęte. W końcu okazuje się, że z innych szkół sygnalizowano ten sam problem - mało bezpiecznych kopert. OKE radzi nie przejmować się. Pakować ile się da do "bezpiecznych", a resztę do papierowych.
  O 5.30 opolska "Dwójka" jest przygotowana do matury.
  Trzy godziny później zaczyna się wydawanie arkuszy do 22 sal egzaminacyjnych.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo