300 tysięcy złotych na remont kościoła w Prószkowie to za mało

Redakcja
Proboszcz Andrzej Hanich i parafianie z Prószkowa od lat prosili o pieniądze na umocnienie muru i skarpy, na której stoi ich kościół.
Proboszcz Andrzej Hanich i parafianie z Prószkowa od lat prosili o pieniądze na umocnienie muru i skarpy, na której stoi ich kościół. Krzysztof Świderski
- Cieszę się ogromnie, ale to zaledwie 1/5 potrzeb, bo koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na 1,5 miliona złotych - mówi ksiądz Andrzej Hanich.

Kościół pw. św. Jerzego w Prószkowie to perła śląskiej barokowej architektury sakralnej. Zbudowany został w 1687 roku przez włoskiego architekta Giovanniego del Signore na sztucznie usypanej skarpie, otoczonej murem oporowym z cegły.

Jak wyjaśnia proboszcz ks. prof. Andrzej Hanich, chciano w ten sposób choć trochę wyżej zbudować świątynię, ulokowaną poniżej górującego nad Prószkowem zamku.

Stan osłabionego przez czas i wilgoć muru od dawna zagrażał kościołowi, nad którym zawisła groźba osunięcia się wraz ze skarpą. Z tego powodu na początku XX wieku rozważano nawet rozbiórkę świątyni, która przez rok była zamknięta.

W ostatnich latach stan skarpy bardzo się pogorszył, gdy w 2010 roku przez miasto poprowadzono objazd na czas remontu drogi krajowej nr 45.

Prószkowska parafia wielokrotnie i bezskutecznie wnioskowała do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o finansowe wsparcie koniecznego remontu, czyli zabezpieczenia skarpy i kościoła. Ostatecznie inwestycja została ujęta w programie "Dziedzictwo kulturowe - Ochrona zabytków" na 2014 rok. Na ten cel ministerstwo przyznało 300 tysięcy zł.

- Cieszę się ogromnie, ale to zaledwie 1/5 potrzeb, bo koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na 1,5 miliona złotych - mówi ksiądz Andrzej Hanich. - W dodatku kilka miesięcy temu odkryliśmy niebezpieczne pęknięcia na ścianach świątyni. Teraz trzeba będzie poważnie się zastanowić, jak w najlepszy sposób wykorzystać przyznane pieniądze. Co z resztą sumy - nie wiemy, przyszłość pokaże.

W tegorocznym programie z zabytkowych obiektów w powiecie opolskim znalazły się także: zespół klasztorny w Czarnowąsach i kościół w Niemodlinie (po 200 tys. zł) oraz XVII-wieczny drewniany kościółek w Kolanowicach (300 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska