30-lecie największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej

Materiał informacyjny - Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
Trzydzieści lat temu powstała Jastrzębska Spółka Węglowa. Choć w ciągu trzech dekad oprócz wielu sukcesów nie brakowało również momentów kryzysowych, to dziś spółka jest europejskim liderem w wydobyciu węgla koksowego - surowca, który jest niezbędny do produkcji stali. Kluczowa w działalności JSW jest także dbałość o środowisko oraz lokalną społeczność. - Zmieniające się otoczenie rynkowe i regulacyjne stawia przed nami wiele wyzwań. Konsekwentnie i odważnie realizujemy strategię odpowiadającą tym potrzebom na różnych płaszczyznach: gospodarczej, społecznej i środowiskowej – deklaruje prezes JSW Tomasz Cudny.

Historia JSW zaczęła się 1 kwietnia 1993 roku. Wtedy w ramach kolejnych działań związanych z restrukturyzacją górnictwa powołano do życia siedem spółek. Co ciekawe, JSW jako jedyna spośród nich, pod niezmienioną nazwą przetrwała na rynku. W momencie powstania w skład spółki weszły kopalnie: Borynia, Zofiówka, Jastrzębie, Moszczenica, Pniówek, Krupiński i Morcinek.

Od początku węgiel koksowy

Kopalnie łączyło to, że były to nowoczesne i „młode” zakłady, które produkowały w głównej mierze wykorzystywany do wytwarzania stali węgiel koksowy. Powstawały one od początku lat 60. minionego stulecia w południowej części województwa śląskiego, a głównym ośrodkiem wokół którego wyrosły stało się Jastrzębie-Zdrój. Podobnie jak cały krajobraz tej części regionu, również dawna uzdrowiskowa osada szybko zmieniła się w dynamiczny ośrodek przemysłowy, w którym dzięki pracy w górnictwie osiedliły się dziesiątki tysięcy ludzi z całej Polski. Od tego czasu struktura organizacyjna kopalń oraz samej spółki znacznie się zmieniła. Kopalnie Jastrzębie i Moszczenica – najstarsze zakłady w rejonie Jastrzębia-Zdroju – zakończyły już działalność. Podobny los spotkał też kopalnię Morcinek w Kaczycach i Krupiński w Suszcu. Spółkę wzmocniły natomiast włączona w 2008 roku kopalnia Budryk oraz kopalnia Knurów-Szczygłowice, która została zakupiona przez JSW w 2014 roku. Obecnie Jastrzębska Spółka Węglowa produkuje węgiel w czterech kopalniach: Pniówek w Pawłowicach, Knurów-Szczygłowice w Knurowie, Budryk w Ornontowicach oraz Borynia-Zofiówka-Bzie w Jastrzębiu-Zdroju, które zatrudniają łącznie ponad 21 tys. osób produkują ponad 14 mln ton węgla rocznie.

Pamięć i bezpieczeństwo

Jak widać historia kopalń należących do JSW jest znacznie dłuższa niż historia samej spółki. To ważne dziedzictwo, o którym spółka nie zapomina, i które ma często ogromne znaczenie nie tylko dla samej branży górniczej, ale również dla historii Polski. Tak jest w przypadku podpisanego 3 września 1980 roku porozumienia jastrzębskiego. Podpisanie porozumienia zakończyło strajki w jastrzębskich kopalniach oraz potwierdziło i przypieczętowało wcześniejsze umowy z Gdańska i Szczecina. W porozumieniu jastrzębskim między innymi zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie i ustalono wprowadzenie wolnych sobót i niedziel. W kolejnym roku w kopalni Zofiówka (wówczas noszącej nazwę Manifest Lipcowy) rozegrały się tragiczne wydarzenia – oddziały milicyjne otworzyły ogień do górników strajkujących po wprowadzeniu stanu wojennego.

Pamięć o tych wydarzeniach każdego roku jest uroczyście przypominana, a przed kopalnią Zofiówka stoi Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego. – Jesteśmy dumni z historii i traktujemy ją jako zobowiązanie wobec naszej załogi i całej jastrzębskiej społeczności; podobnie jak bohaterowie 1980 roku chcemy działać odważnie i konsekwentnie – zapewnia prezes JSW.

Równie żywa jest pamięć o pracownikach, którzy zginęli w wypadkach przy pracy w jastrzębskich kopalniach, m.in. w kopalniach Jas-Mos, Zofiówka czy Pniówek. – Bezpieczeństwo pracowników było i jest naszym naczelnym priorytetem – mówi Tomasz Cudny.

Od węgla do stali

Podstawą działalności JSW od samego początku była i wciąż pozostaje produkcja węgla koksowego. To specjalny rodzaj węgla (w odróżnieniu do węgla energetycznego używanego w energetyce i ciepłownictwie), który jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji stali. Od powstania spółka przeszła jednak głębokie zmiany organizacyjne oraz rozszerzyła swoją działalność stając się silną grupą węglowo-koksowej, skupiającą oprócz kopalń węgla koksowego, również koksownie. W 2005 roku JSW przejęła większość udziałów w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, a pięć lat później – Kombinat Koksochemiczny Zabrze. Dzięki temu Grupa JSW jest obecnie nie tylko największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej, ale także liczącym się europejskim wytwórcą koksu. Obecnie koksownie są skupione w należącej do Grupy JSW spółce JSW Koks. Są to koksownie: Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Radlin w Radlinie oraz Jadwiga w Zabrzu, które produkują rocznie ponad 3 mln ton koksu i zatrudniają łącznie ponad 2 tys. osób. Koks wytwarzany w zakładach JSW jest sprzedawany głównie za granicę, m.in. do Niemiec, Austrii, Czech, a także do Azji, np. do Indii. W koksowniach powstają również produkty węglopochodne, m.in. gaz koksowniczy i smoła oraz produkowana jest energia elektryczna i ciepło.

Tu podaj tekst alternatywny

Konsolidacja kopalń i koksowni w ramach wspólnej grupy dała wymierne efekty synergii i umożliwiła potężne inwestycje - zarówno w koksowniach i kopalniach. W 2007 roku rozpoczęło się rozpoznawanie perspektywicznego złoża Bzie-Dębina, w kolejnych latach został wybudowany szyb, który umożliwił sięgnięcie po pierwszy węgiel z tego złoża. Wśród istotnych inwestycji można również wspomnieć o budowie w 2009 roku podziemnego połączenia pomiędzy Borynią i Zofiówką, co sprawiło że obydwa zakłady stajały się pierwszą w JSW faktyczną kopalnią zespoloną, budowie najgłębszego poziomu wydobywczego w polskim górnictwie w kopalni Budryk, gdzie wyrobiska znajdują się ponad 1300 metrów pod ziemią i wreszcie kompleksowych modernizacjach zakładów przeróbczych, poprawiając parametry dostarczanego odbiorcom węgla.

Zielona przyszłość JSW

JSW nie zapomina również o ochronie środowiska. Wśród tych działań kluczowe znaczenie ma redukcja śladu węglowego i działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej. JSW przyjęła ambitny program obniżenia śladu węglowego do 2030 roku o 30 proc. (wobec bazowego roku 2018), natomiast neutralność klimatyczna ma zostać osiągnięta do 2050 roku. Zgodnie z zaktualizowaną strategią spółka kontynuuje również działania przybliżające ją do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej. Jednym ze sposobów do jej osiągnięcia jest wykorzystaniu metanu – gazu towarzyszącego złożom węgla. Nowy program gospodarczego wykorzystania metanu, który spółka rozpoczęła w 2018 roku, pozwala nie tylko na ograniczenie jego emisji do atmosfery, poprawia też bezpieczeństwo pracy, a jego ujęcie dodatkowo umożliwia produkcję energii elektrycznej dzięki specjalnym silnikom. Do produkcji prądu i ciepła w coraz większym stopniu wykorzystywany jest także gaz koksowniczy. To właśnie gaz koksowniczy zasili będącą w trakcie budowy Elektrociepłownię Radlin, która powstaje przy tamtejszej koksowni. Oprócz tego JSW planuje budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 110 MW oraz zakup energii z odnawialnych źródeł.

Inwestycja w ciągły rozwój

Wysokie standardy i przejrzystość prowadzonej działalności potwierdza również fakt, że od 2011 roku JSW jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – jest częścią WIG-20, indeksu który gromadzi największe polskie firmy notowane na giełdzie. Debiut na giełdzie poprzedziły długie przygotowania, a dodatkowo w rozmowach ze stroną społeczną potwierdzono zachowanie kontroli nad spółką przez Skarb Państwa oraz zagwarantowano część akcji należną załodze. Już kilka później, w 2015 roku, spółka musiała się zmierzyć z głębokim kryzysem rynkowym. JSW udało się przetrwać dzięki planowi restrukturyzacji oraz postawie załogi, która zgodziła się na czasowe zawieszenie części należnych jej świadczeń. Z tych doświadczeń spółka wyciągnęła również lekcję tworząc Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. W funduszu zgromadziła 5 mld zł, które mają stanowić poduszkę finansową na wypadek dekoniunktury.

Gwarancją stabilnego funkcjonowania spółki jest jednak przede wszystkim produkcja wysokiej jakości węgla koksowego oraz koksu. Zapotrzebowanie na te produkty wydaje się być niezagrożone przez kolejne dziesięciolecia, bo są one kluczowymi surowcami wykorzystywanymi do produkcji stali, bez której współczesny świat nie mógłby się rozwijać. Co ważne, obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego. Dlatego właśnie węgiel koksowy został uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej.

Chcemy umacniać swoją pozycję wiodącego producenta węgla koksowego i czołowego dostawcy koksu na rynku europejskim; chcemy być spółką, która poprzez najwyższe standardy działania wyznacza kierunki rozwoju całej branży – deklaruje prezes Tomasz Cudny.

Wielkość udokumentowanych zasobów operatywnych węgla w wynosi 1 mld ton, a co oznacza, że JSW może prowadzić wydobycie do 2075 roku. Dlatego spółka nieustannie inwestuje w rozwój modernizując swoje zakłady i dostosowując je do potrzeb rynkowych. Strategia JSW zakłada wydanie do 2030 roku niespełna 22 mld złotych, z czego ponad dwie trzecie w samej JSW – to nakłady przede wszystkim na udostępnianie nowych złóż i pokładów węgla. Ponad 4 mld złotych to inwestycje środowiskowe. Strategiczny plan zakłada podniesienie w ciągu kilku lat wydajności pracy do blisko 800 ton węgla na jednego pracownika w 2030 roku.

Mamy nie tylko 30 lat doświadczeń, ale przede wszystkim jasny i spójny plan na przyszłość, dostosowany do potrzeb rynku i zmieniającego się otoczenia – dodaje prezes JSW.

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/artykul/30-lat-jsw

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 30-lecie największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie