30-lecie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Zobacz, jak powstawał największy szpital na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Późne lata 80. XX wieku. Trwa budowa szpitala, który do dziś jest jedną z najważniejszych placówek medycznych w regionie. Każdego roku trafia tu ponad 230 tys. pacjentów.
Późne lata 80. XX wieku. Trwa budowa szpitala, który do dziś jest jedną z najważniejszych placówek medycznych w regionie. Każdego roku trafia tu ponad 230 tys. pacjentów. USK w Opolu
Szpital przy al. Witosa w Opolu obchodzi 30-lecie działalności. Przez ten czas przyjęto do szpitala ponad 5 mln pacjentów, co stanowi rekord w skali województwa. Dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny to największa placówka medyczna w regionie, która odgrywa kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów na Opolszczyźnie.

W ciągu 30 lat działalności szpitala trzykrotnie zmieniał się organ założycielski oraz sama nazwa placówki. W 1991 roku jednostka funkcjonowała jako Szpital Wojewódzki, natomiast w 1997 r. została przekształcona w Wojewódzkie Centrum Medyczne. W 2017 roku na mocy porozumienia zawartego między marszałkiem Andrzejem Bułą a władzami Uniwersytetu Opolskiego nastąpiło przejęcie szpitala przez opolską uczelnię.

- Było to przełomowe pod kątem tworzonego wówczas kierunku lekarskiego na naszej uczelni. Dokonaliśmy tego, czego zabrakło innym uniwersytetom w Polsce. Każdego dnia staramy się ulepszać nasz szpital, aby zapewnić poprawę usług świadczonych pacjentom oraz możliwość kształcenia przyszłych lekarzy - mówi Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Szpital zapewnił nową jakość leczenia

Budowa szpitala rozpoczęła się w latach 80. XX wieku i zajęła dziesięć lat. Miejsce, które wybrano pod nowy szpital, nie było przypadkowe. Obecne osiedle Malinka było wówczas peryferyjną częścią Opola, a chodziło przede wszystkim o znalezienie na tyle dużej działki, aby w następnych latach nie było problemu z rozbudową szpitala.

W pierwszej kolejności powstała przychodnia wysokospecjalistyczna, a później stopniowo uruchamiane były kolejne oddziały. Największym sukcesem pierwszych miesięcy działalności było wybudowanie pracowni tomografii komputerowej, która na tamte czasy była nową jakością diagnostyczną dla całego województwa.

- 30 lat temu tego sprzętu w Polsce było bardzo niewiele. Byliśmy jedynym ośrodkiem w regionie, który dysponował tomografem, dlatego wszystkie badania były wykonywane u nas - tłumaczy dr Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa w USK w Opolu.

Każdego roku trafia tu 230 tys. pacjentów

Pierwsze oddziały szpitalne - laryngologiczny i okulistyczny uruchomiono w 1995 roku. Później powstał OIOM, izba przyjęć i pierwszy blok operacyjny. Następnie szpital rozbudował się o oddział urologiczny, kardiologiczny, pediatryczny oraz o chirurgię dziecięcą.

Jednocześnie otwierane były wysokospecjalistyczne pracownie, jak np. endoskopowa czy hemodynamiki. Szpital jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził całodobowe dyżury, które umożliwiły zabiegowe leczenie pacjentów z ostrym zawałem serca o każdej porze dnia i nocy.

- Standard na ówczesne czasy był naprawdę wysoki. Od początku naszej działalności staraliśmy się zapewnić komfort przebywającym u nas pacjentom, a z drugiej strony dać zaplecze dla lekarzy, dzięki któremu mogli w dobrych warunkach wykonywać swoją pracę. I to się nie zmieniło od 30 lat - dodaje dr Kucharski.

Dziś szpital jest jedną z najważniejszych placówek medycznych w regionie. Każdego roku trafia tam ponad 230 tys. pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska