Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości na Wykusie i w Wąchocku bez Halnego (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Warta honorowa harcerzy i policjantów przy pomniku pułkownika Jana Piwnika "Ponurego” w Wąchocku.
Warta honorowa harcerzy i policjantów przy pomniku pułkownika Jana Piwnika "Ponurego” w Wąchocku. Kazimierz Cuch
Uroczystości poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt" w sobotę odbyły się na polanie partyzanckiej na Wykusie, a w niedzielę w Wąchocku.
Uroczystości partyzanckie na Wykusie i w Wąchocku

Uroczystości partyzanckie na Wykusie i w Wąchocku

Po raz pierwszy nie było na nich Zdzisława Rachtana "Halnego". Zdzisław Rachtan "Halny", Honorowy Obywatel Wąchocka i Starachowic, żołnierz Armii Krajowej, porucznik w Zgrupowaniu Partyzanckim "Ponurego-Nurta", Jana Piwnika i Eugeniusza Kaszyńskiego zmarł w styczniu Warszawie. W niedzielę po uroczystej mszy św. w wąchockim Panteonie Polskiego Państwa Podziemnego, przy klasztorze cystersów, odsłonięto tablicę poświęconą temu partyzantowi.

Był legendą wśród kombatantów Armii Krajowej, szczególnie w Świętokrzyskiem. Przez wiele lat organizował rocznicowe spotkania kombatanckie na Wykusie i w Wąchocku. Ostatnio robił to wspólnie z harcerzami Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, władzami miast i gmin oraz świętokrzyską policją. W tym toku będą wszyscy, oprócz niego.

W sobotę na polanie partyzanckiej na Wykusie była główna msza św. sobotnich uroczystości, ślubowanie studentów Wydziału Administrowania Systemami Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, odznaczenia dla policjantów.

Na Wykus przybyli przedstawiciele władz Polski, z Beatą Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej, wojewódzkiej Policji, przedstawiciele władz kilku powiatów i trzech miast i gmin naszego regionu; Bodzentyna, Suchedniowa i Wąchocka. Byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie Platformy Obywatelskiej i wielu ludzi z władz województwa było w tym samym czasie na pogrzebie mamy Bożentyny Pałki-Koruby- wojewody świętokrzyskiego.
Byli kombatanci i ich rodziny z całej Polski, harcerze, uczniowie szkół z miasta i gminy Wąchock. Widzieliśmy przedstawicieli najbliższej rodziny pułkownika Ponurego.
Uroczystości współorganizują władze trzech miast i gmin: Wąchocka, Bodzentyna i Suchedniowa oraz świętokrzyska Policja. Głównymi organizatorami są: Świętokrzyskie Zgrupowania Partyzanckie Armii Krajowej "Ponury-Nurt" i Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

W WĄCHOCKU

W niedzielę dalszy ciąg uroczystości był w samym w Wąchocku. Główna msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem księdza kanonika Marka Janasa, dziekana dekanatu Starachowice-Północ, tym razem została odprawiona w kościele opactwa, a nie przed klasztorem. Ksiądz dziekan wygłosił obszerne, patriotyczno-religijne kazanie, które znalazło uznanie obecnych na mszy św.
Po mszy odsłonięto wspomnianą tablicę poświeconą Zdzisławowi Rachtanowi "Halnemu". Następnie wszyscy przemaszerowali przed pomnik Ponurego na wąchockim Rynku. Korowód prowadziła orkiestra dęta z Suchedniowa pod kierunkiem Stefana Malinowskiego.

Izabela Ryżkowska, przedstawicielka Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczyła medale "Pro Patria" (Dla Ojczyzny) kilkunastu osobom. Wnioskowali o nie: marszałek województwa świętokrzyskiego i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Medale otrzymali: Marek Jach, Stanisław Niestój, Brat Jan Armuła, Ignacy Bartosik, Henryk Fudala, Marianna Fudala, Urszula Glijer, Ojciec Jan Głaza, Andrzej Karykowski, Sylwester Kiełek, Piotr Kita, Adam Kowalik, Wiesław Kuca, Alicja Łapka, Marek Miazga, Magdalen Miazga, Manswet Misztal, Ryszard Rogala, Teresa Rynkowska, Alina Zielonka-Szwach, Janusz Wojkowski. Było inne odznaczenie kombatanckie.

Liczne delegacje, władz, szkół, organizacji i instytucji złożyły kwiaty przed pomnikiem pułkownika Jana Piwnika "Ponurego". Defilada oddziałów mundurowych zakończyła uroczystość. Młodzi przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego głośno wykrzyczeli hasła pochwalne pod adresem bohaterów ostatniej wojny i Armii Krajowej.

POLICJA I STUDENCI

Obchody stały są świętem świętokrzyskiej policji i studentów Wydziału Administrowania Systemami Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Legendarny dowódca Jan Piwnik “Ponury" był policjantem, przedwojennym oficerem policji. Jest patronem świętokrzyskiej policji.

W tym roku przypada 58 rocznica powstania już po wojnie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt" i 102 rocznica urodzin pułkownika Jana Piwnika "Ponurego".

Od 1945 roku rocznicowe spotkania świętokrzyskich partyzantów odbywają się w pierwszą sobotę i niedzielę po 15 czerwca. 70 lat temu, 15 czerwca 1944 roku Jan Piwnik “Ponury" zginął w partyzanckiej walce w Jewłaszach, w ziemi nowogródzkiej. Ostatnie jego słowa, wypowiedziane przed śmiercią brzmiały: “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie".
W tym roku mija 25 lat od sprowadzenia prochów majora do krypty na krużgankach klasztoru Cystersów w Wąchocku. Prochy Eugeniusza Kaszyńskiego “Nurta" są pochowane obok kapliczki partyzanckiej na Wykusie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie