380 wniosków w tydzień w województwie opolskim. Mieszkańcy wypełniają formularze o 500 plus dla osób niesamodzielnych

na podst. mat. pras.
380 wniosków z województwa opolskiego i 19 tys. z całej Polski trafiło do ZUS w pierwszym tygodniu od wprowadzenia formularzy o przyznanie świadczenia dla niepełnosprawnych osób niesamodzielnych.
380 wniosków z województwa opolskiego i 19 tys. z całej Polski trafiło do ZUS w pierwszym tygodniu od wprowadzenia formularzy o przyznanie świadczenia dla niepełnosprawnych osób niesamodzielnych. Sławomir Mielnik/Archiwum
380 wniosków z województwa opolskiego i 19 tys. z całej Polski trafiło do ZUS w pierwszym tygodniu od wprowadzenia formularzy o przyznanie świadczenia dla niepełnosprawnych osób niesamodzielnych.

Od 2 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił gotowe formularze dla chętnych o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. O sporym zainteresowaniu tym dodatkiem finansowym świadczy ilość połączeń do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Już 8,9 tys. osób dzwoniło, by dowiedzieć się o kryteria przyznawania i sposób wypłacania pieniędzy z tego programu przez ZUS.

- Osoby albo pełnomocników osób, które spełniają warunki, by ubiegać się o świadczenie dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji, zachęcamy do wypełniania wniosków i korzystania przy tym z usług doradców ZUS na naszych salach obsługi klientów. Wszyscy, którzy zamierzają reprezentować przyszłych odbiorców 500 plus, powinni wypełnić druk ZUS PEL czyli pełnomocnictwo, które upoważnia do złożenia tego konkretnego wniosku w imieniu udzielającej pełnomocnictwo - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

ZUS przypomina jednocześnie, że wnioski, które wpłyną od zainteresowanych do końca listopada, mogą być rozpatrywane przez 2 miesiące.

- Termin 60-dniowy przy rozpatrywaniu wniosków, które trafią do nas do końca listopada - to rozwiązanie zapisane w ustawie określającej tryb przyjmowania i rozpatrywania wniosków. Z pewnością wnioski postaramy się rozpatrywać na bieżąco. Jednak wiele zależeć będzie od ich zawartości oraz od dołączonej do nich dokumentacji medycznej - zastrzega Sebastian Szczurek.

Świadczenie w maksymalnej wysokości 500 złotych netto ma być wsparciem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Taką kwotę dostaną osoby, których miesięczne przychody w postaci emerytur, rent i innych świadczeń ze środków publicznych nie przekraczają 1100 zł brutto. Od dodatku nie będzie potrącana zaliczka na podatek dochodowy ani składka zdrowotna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska