4 Design Days w Katowicach. Stanowiska zwalają z nóg. Takich mebli nie zobaczysz w żadnym sklepie!

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
Katowice stały się stolicą architektów i projektantów wnętrz. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwa jedno z największych wydarzeń architektonicznych w Polsce - 4 Design Days. Te stanowiska zwalają z nóg. Takich mebli nie da się zobaczyć w żadnym sklepie. Ciekawe rozwiązania dekoratorskie, akcesoria oraz architekci i projektanci prowadzący ciekawe dyskusje na temat architektury we współczesnym świecie - tak wygląda teraz MCK w Katowicach. - Każda debata, kłótnia czy rozmowa o architekturze zakiełkuje myślenie, że architektura i urbanistyka są niezwykle istotnym narzędziem służącym do rozwiązywania największych problemów - przyznaje Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęło się istne święto architektury, designu i nieruchomości. Mowa o znanym już wydarzeniu, które na stałe zagościło się w kalendarzu imprez Katowic, czyli 4 Design Days. Pierwszy dzień biznesowy już za nami. Łącznie impreza architektoniczna ma potrwać cztery dni - w tym sobota i niedziela będą otwarte dla wszystkich. 4 Design Days jest doskonałą okazją do dyskusji na temat architektury we współczesnym świecie.

4 Design Days. Stanowiska z meblami, akcesoriami i dekoracjami robią wrażenie. Tego nie zobaczysz w zwykłym markecie

W ramach przestrzeni wystawienniczej Design 4You wystawcy zaprezentowali meble i przedmioty od polskich projektantów.

- Prezentujemy ceramikę. Tutaj jest ceramika biała. miski WC. Jest to bardzo przyjazne, kolorowe stoisko. Patrząc na odwiedzających gości, cieszy się dużym zainteresowaniem, a w szczególności architektów i projektantek. Pokazujemy jak łączyć białą ceramikę z kolorami na boku umywalek - wyjaśnia Michał Węski z marki Uptrend.

Nie tylko meble, umywalki. Na targach znajdziemy także ciekawe rozwiązania dekoratorskie - na przykład naturalne kamienienie.

- To są rozwiązania dekoratorskie wnętrz, które mogą zastąpić rzeźbę czy obraz. Nawet tak to nazywamy - dzieła sztuki, stworzone przez naturę. Mamy zarówno formy, które są obrobione przez nas intencjonalnie, jak na przykład kule, ale także naturalne formy, które dosłownie wyrosły z ziemi. Ponadto wszystkie kryształy, które prezentujemy mają specyficzne działanie energetyczne. Wspierają nas i użytkowników przestrzeni, w której się znajdujemy - wyjaśnia Kasia z firmy ILUMA Cristal Heritage.

Podczas 4 Design Days zostały zaprezentowane nie tylko ciekawe stanowiska, ale także nowe surowce, z których w przyszłości będzie można wykonywać meble i dekoracje.

- Przywiozłam ze sobą materiał nad którym pracujemy. Jest to start-up, który opracował technologię prasowania drewna jednorocznego - wyjaśnia Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka Husarska Design.

- Jest to łodyga konopna, która rośnie w ciągu jednego roku. Możemy uzyskać dzięki tej technologii strukturę twardszą niż dąb. Kleje, które obecnie testujemy są klejami białkowymi opartymi o rośliny. Jest to niesamowicie ciekawe doświadczenie, ponieważ pierwszy raz pracujemy nad surowcem, materiałem a nie produktem - dodała.

4 Design Days. Architekci stawiają podstawowe pytanie: w jakim kierunku idzie architektura w obliczu obecnych wyzwań?

- Każda dyskusja daje więcej pożytku niż dziesiątki drobnych aktywności, bo pokazuje ludziom, że od dawna istnieje nauka, która rozwiązuje problemy przestrzenne, ale została w Polsce lekko zaniedbana - stwierdził Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects podczas pierwszego dnia 4 Design Days.

- Każda debata, kłótnia czy rozmowa o architekturze zakoduje w powszechnym myśleniu to, że architektura i urbanistyka jest niezwykle istotnym narzędziem służącym do rozwiązywania największych problemów - dodaje.

Podczas pierwszego dnia 4 Design Days prelegenci brali udział w dyskusjach w gronie ekspertów o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze. Nadszedł czas na refleksję - czy idziemy w dobrym kierunku? Kryzys surowcowy, problem bezdomności oraz konflikty. Jak wpływają na pracę architektów?

- Myślę, że to jest bardzo ważne, żeby każdy zdawał sobie z tego sprawę, że dobra architektura kosztuje mniej niż zła biurokracja. Mamy nadzieję, że niedługo zakończy się ten konflikt, miliardy będą napływały z różnych organizacji na rzec odbudowy Ukrainy i już teraz wielkie organizacje załatwiają kontrakty umowy na tę odbudowę. To jest straszne, ale są już katalogi. Nazywamy ich bandytami budowniczymi. To się dzieje bez udziału architektów ukraińskich... - zwrócił uwagę Cameron Sinclair, współzałożyciel Amory of Harmony.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska