4 tysiące opolskich uczniów pisze dziś egzamin ósmoklasisty. Od ich wyników zależy, czy dostaną się do wymarzonego liceum

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Musioła w Opolu egzamin zdaje 84 uczniów. To najwięcej w całym mieście
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Musioła w Opolu egzamin zdaje 84 uczniów. To najwięcej w całym mieście Mateusz Majnusz
Dzisiaj (14 maja) rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów, które potrwają przez kolejne trzy dni. To ważny moment dla blisko 4 tysięcy uczniów w województwie opolskim. O godzinie 9:00 uczniowie przystąpili do egzaminu z języka polskiego, jutro zmierzą się z matematyką, a pojutrze z językiem obcym.

Opolska kurator oświaty Joanna Raźniewska podkreśla, że tegoroczne egzaminy wymagają szczególnej logistyki ze względu na liczne dostosowania dla uczniów z różnymi potrzebami.

- W tym roku w województwie opolskim do egzaminu przystępuje prawie 4000 uczniów. Przygotowanie do niego wymagało sporej logistyki, zwłaszcza ze względu na dostosowania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. W naszym regionie egzaminy odbywają się w 258 placówkach, co pokazuje skalę tego przedsięwzięcia – mówi Joanna Raźniewska.

Egzaminy ósmoklasisty są wyjątkowe, ponieważ nie mają progu zaliczenia – są bardziej podsumowaniem nauki w szkole podstawowej, choć ich wyniki mają duże znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich.

Uczniowie z trudnościami mają więcej czasu na egzaminie

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Musioła w Opolu egzamin zdaje 84 uczniów. Alicja Mielniczuk, dyrektor szkoły, podkreśliła, że wiele uwagi poświęcono dostosowaniom egzaminacyjnym.

- Mamy 35 dostosowań różnych form do indywidualnych potrzeb uczniów, co obejmuje dodatkowy czas na pisanie oraz możliwość wychodzenia podczas egzaminu. Uczniowie z autyzmem, chorobami przewlekłymi oraz innymi niepełnosprawnościami mają zapewnione warunki, które ułatwiają im przystąpienie do egzaminu – tłumaczy dyrektor Mielniczuk. - Cudzoziemcy i uchodźcy również mają swoje dostosowania. Wszyscy uczniowie piszą w swoich klasach, aby czuli się komfortowo i mogli skupić na zadaniach.

Stres był spory, ale nie u wszystkich...

Dla wielu uczniów egzamin to źródło dużego stresu. Lena, uczennica PSP nr 5 w Opolu, do szkoły przyszła blisko godzinę przed egzaminem.

- Jest stres, bo może się nie udać i przez to nie dostanę się do szkoły, o której marzę. Chciałabym pójść do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego na profil weterynaryjny, a tam potrzebny jest dobry wynik z egzaminu – tłumaczy Lena.

Jej kolega szkolny Sebastian podchodzi do egzaminu z większym spokojem.

- Ja się nie stresuję, bo egzamin wydaje mi się łatwy. Mieliśmy już próbne egzaminy i uważam, że poradzę sobie lepiej niż na tych próbnych – twierdzi Sebastian.

Wyniki egzaminów ósmoklasistów uczniowie poznają w lipcu.

Przed egzaminem ósmoklasisty warto się odstresować przy zabawnych memach. Oto najśmieszniejsze!

Egzamin ósmoklasisty 2023. Ślimak na języku polskim, gofry n...

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska