40 lat temu zaczęła się „Solidarność”. Zarząd Regionu „S” uczcił jubileusz

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Członkowie Zarządu Regionu Śląska Opolskiego i działacze z terenu w samo południe złożyli kwiaty na Skwerze Solidarności w Opolu.

Mimo padającego rzęsiście deszczu zebrało się kilkadziesiąt osób. Jako pierwsi kwiaty złożyli Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu, jej zastępca Grzegorz Adamczyk oraz Edward Bieleninik, członek prezydium Zarządu Regionu.

- Świętujemy dziś narodziny „Solidarności” - powiedział Grzegorz Adamczyk. - Rejestracja związku nastąpiła oczywiście później, ale za jego symboliczny początek uważamy podpisanie porozumień w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku. Wtedy narodziła się „Solidarność” i wtedy narodziła się wśród ludzi nadzieja. Jestem przekonany, że słowo „Solidarność” znaczy to samo co wtedy, 40 lat temu. Jest znakiem tego, że możemy żyć w wolnej Polsce.

Edward Bieleninik był w 1980 roku młodym pracownikiem w „Metalchemie”. - Wtedy w ogromnej większości społeczeństwa dojrzewała wola zmiany tego, co było. Ludzie czuli, że im brakuje wolności i impulsu, żeby zmiany zacząć. Wydarzenia grudnia 1970 na wybrzeżu i w Radomiu w 1976 były zapowiedzią tego, miało przyjść w 1980. Zaczęło się w lipcu – w Lublinie i Świdniku, a od połowy sierpnia emocje gwałtownie rosły. Ludzie chcieli się dołączyć do tego, co się stało na wybrzeżu. Na podpisanie porozumień zareagowaliśmy euforią.

Z podpisaniem sierpniowych porozumień w 1980 roku wiąże się ściśle 21 postulatów, które były przedmiotem rozmów robotników z władzami komunistycznymi.

- Jeden z nich, postulat 14, wciąż czeka na realizację - podkreśla Grzegorz Adamczyk. - Chodzi o stażowe przechodzenie na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. Działamy wciąż dla dobra pracowników, żeby im się pracowało lepiej. Ale niewątpliwie wtedy, na początku nasi poprzednicy mieli trudniej. Nie tylko dlatego, że uczyli się być związkowcami. Mogli trafić do więzień, nawet stracić życie. Pokazał to stan wojenny, gdy władza wykorzystała przeciw społeczeństwu wojsko i policję. Ale my dzisiaj oddajemy hołd założycielom. Tym, którzy w 1980 roku tworzyli „Solidarność”, wykazując maksimum odwagi i zaangażowania.

Przedstawiciele „S” złożyli także kwiaty przy pomniku Trzech Krzyży obok kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska