42-metrowy most nad zalewem kluczborskim miał już być...

  42-metrowy most nad zalewem kluczborskim miał już być gotowy. Budowa nawet się nie rozpoczęła

  Zdjęcie autora materiału
  Mirosław Dragon

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Most nad zalewem kluczborskim miał być już gotowy. Jednak wycofał się wykonawca i gmina musi szukać innej firmy.
  1/14
  przejdź do galerii

  Most nad zalewem kluczborskim miał być już gotowy. Jednak wycofał się wykonawca i gmina musi szukać innej firmy. ©UM Kluczbork

  42-metrowa kładka nad zalewem kluczborskim dla rowerzystów i spacerowiczów miała być gotowa do końca października. Budowa nawet nie ruszyła, bo wykonawca zrezygnował. Gmina Kluczbork odda sprawę do sądu.
  Zbudowany w 2012 r. zbiornik retencyjny na Stobrawie stał się jedną z największych atrakcji turystycznych Kluczborka. W sezonie jest tam strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą.

  Przez cały rok 60-hektarowy zalew to ulubiony cel spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów.

  Jest jednak problem. Akwenu nie da się obejść dookoła, ponieważ droga urywa się przy dopływie Stobrawy. Nad rzeką miał powstać 42-metrowy most o metalowo-drewnianej konstrukcji.

  Przetarg wygrał firma z Tarnowa. Gmina szacowała koszt budowy lekkiego mostu na pół miliona zł, jednak w przetargu kwota wyniosła prawie dwa razy więcej, bo 934 tysiące zł.

  Gmina podpisała umowę, ale firma i tak nie rozpoczęła prac.

  Dostaliśmy mailem wniosek od wykonawcy o zwiększenie kwoty z umowy o 40 procent. Odpowiedzieliśmy, że nie ma takiej możliwości - informuje burmistrz Jarosław Kielar. - Jest to firma, która budowała kładkę nad zakopianką, więc myśleliśmy, że będzie to solidny wykonawca.

  Kluczborska gmina zerwała umowę. Zapłaciła wykonawcy tylko 258 tysięcy zł za projekt (miała to być inwestycja w formule „Zaprojektuj i wybuduj”).

  Gmina zabrała z kaucji 93,5 tys. zł z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Dodatkowo władze Kluczborka zażądały od wykonawcy 140 tysięcy zł kary umownej (to 15 procent kosztów inwestycji).

  Ogłosiliśmy już drugi przetarg na budowę tej kładki. Prace rozpoczną się wiosną, aby kładka była gotowa na początek sezonu letniego. Mamy już gotowy projekt i pozwolenie na budowę - dodaje Jarosław Kielar.

  Kiedy gotowa będzie kładka nad zalewem kluczborskim  Według nowych planów kładka ma powstać do połowy roku 2019. Będzie mieć 42 metry długości i 3,5 metra szerokości.

  Dzięki inwestycji cały akwen będzie można obejść lub objechać rowerem dookoła, bo powstanie 3,5-kilometrowa trasa.

  Jeszcze w tym roku dzięki dotacji unijnej powstanie także ścieżka rowerowa z Kluczborka, przez Ligotę Zamecką, aż nad zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej. Nad zalewem zbudowany zostanie również parking dla samochodów.  Zobacz też: Basen w Kluczborku na razie nie będzie rozbudowany. Za wysokie koszty


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal